Въпросчета за изцедената кърма

  • 1 819
  • 15
Здравейте Мами,

 От един месец и аз съм мама  Grinning (Моника се роди на 24-07-2006) и съответно съм новобранец в кърменетто и като такъв имам много питанки и чуденки. Отговорите на повечето си въпроси ги намерих тук във форума, но все още има неща за които се чудя  newsm78. Едно от тях е:

Какво правите с изцедената си замразена кърма? Кога я давате на бебоците си? От шише с биберон ли я давате или с лъжичка?
Колко време я съхранявате във фризера (прочетох че във фризера е желателно да се съхранява 3 месеца)?

Питам се за тези неща, защото за момента имам повечко кърма (на ден замразявам по около 250мл, на два пъти по 125мл, а тази от колекторите направо я изхвърлям) и всеки ден слагайки я във фризера се чудя кога ще я използвам. Първата ми замразена кърма е от 8 Август, което означава че до 8 Ноември трябва да се изконсумира. Бебо сега започва 5-тата си седмица и е кърмена на поискване, като дойде Ноември месец аз пак ще си я кърмя така  Praynig и тогава какво правим с тази замразена кърма.
Ако все пак ми се наложи да дам от тази кърма, кой е най добрия начин да се направи това на нейната възраст (1 месец в момента) - от шише с биберон или с лъжичка. Имам закупени продуктите на Avent - шишета, биберони (биберон номер 1 с една дупка, който го дават че е за възраст 0месеца+ и номер 2 с две дупки за възраст 1месец+). Ако и се даде кърма от шише има ли опастност да и хареса, тъй като е по лесно за сукане и след това да не иска да суче от гърдата?

Благодаря предварително за съветите ви.

Виж целия пост
# 1
Привет, ето и малко отговори:
1. Изцедената кърма я събирах, за да я дават на бебо като ме няма и някой го гледа. Но тъй като не бях сигурна дали ще я яде реших да го пробвам първо докато съм си в къщи да не гладува детето. Не щя и да я помирише даже-нито от бибероната нито от лъжичката-а пиеше вода от шишето, а от лъжичка приемаше всичко-вода, лекарства... обаче замразената кърма не я искаше. Та реших тъй като вече се захранваме с каши да бъркам каши с нея, но още не съм пробвала дали ще яде такава каша. Сега ги правя с изцедена на момента кърма, тъй като още ядем по малко кашички и по 10-20 мл кърма отива. Аз четох някъде, че може да се съхранява 6 месеца във фризера, но и те ми изтичат та не знам какво ще я правя.
2. Няма нищо лошо от време на време да даваш шишето с кърмата, например веднъж на няколко дни (аз изкарах с едната дупка на авент 0+ до 3 месеца), че аз не го правех и в един момент не разбрах точно кога бебо отказа да пие каквото и да било от шише-даже и вода. та е хубаво от време на време да го даваш та да не отвикне от него. но не прекалявай. ако наистина е веднъж на няколко дни напр.1-2 пъти седмично няма да се отбие.
 
Виж целия пост
# 2
Честито бебче първо  bouquet Да ти е живо и здраво!  Heart Eyes
Кърмата във фризера може до 6 месеца да престои.Можеш да я ползваш за каши или приготвяне на някаква друга храна за бебо в бъдеще или ако някога ти се налага да излезеш и да го оставиш на друг да го гледа.В началото не е добре да даваш от шише . Можеш да даваш с лъжичка или от чаша , в библиотеката има описани методи на хранене. Hug
Виж целия пост
# 3
Честито бебенце!!!!   bouquet
 Не е зле да имаш малко резерви - може да се наложи да отидеш някъде, да пиеш несъвместим медикамент или просто да е напиеш (хе-хе). Обаче не разбирам от къде ги взимаш тия 250мл (щом не са от колекторите)? Излиза, че се цедиш след кърмене, а това е между ненужно и опасно. Така се докарва хиперлактация. Щом не са ти необходими запаси от кърма - спри да цедиш. Изцеждай само ако почустваш напрежение и то по малко, колкото да облекчиш.
Останалото го е написала  ira_ic   Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Ами тези 250мл ги изцеждам само през нощта, тогава гърдите ми ще се пръснат особено едната. Беборана се буди към 3-4ч. за храна и сученето само от едната гърда и стига, другата не я иска и аз я изцеждам, към 6-7ч. се повтаря същата история. Иначе през деня нещата са нормални, гърдите ми пак са пълни, но не са болезнени.
Това, че имам толкова кърма си го обяснявам с факта, че малката почти след всяко ядене повръща по много. И се получава един затворен кръг от ядене и повръщане, което понякога отнема и по 3 часа, тя буквално слива 2 хранения в едно много дълго и продължително ядене. Като тези 3 часа тя стои на гърдата, суче и съответно стимулира произвеждане на повече кърма. А не мога да я оставя да не суче, незнам от това което е изяла колко е повърнала. Та затова след повръщане като се успокои и поиска да яде и давам. През деня нещата са нормални, защото тя яде на 1,5 - 2ч., но през нощта се получават интервали от по 3 - 4 часа и тогава гърдите ми стават като буци.
Виж целия пост
# 5
Детето нормално като по-малко се засища като суче за около 15-20мин. като поотрасне се храни и за 5-10мин. Аз имах много кърма и Вики също ми е повръщал, но сега си го обяснявам с факта, че е преяждал и като се оригне почти всеки път повръщаше върху мен или баща си. Аз също имах опасения тогава, че детето не се е нахранило, но той наддаваше по около 1.300кг дори един месец беше качил 1.600кг, което означава, че детето се храни, но излишъка го повръща и то няма как иначе да е. Така, че ако можеш ограничи даването на гърдата, защото от това което казваш излиза, че вие по цял ден се кърмите. А замразената кърма и аз съм я събирала, но така и не я използвах, накрая я изхвърлих, дори веднъж направих крем-карамел, имаше много странен вкус, после я давах на една майка. Можеш да я използваш когато те няма при детето - размразяваш на водна баня и даваш с биберон, ако имаш търпение и с лъжичка.
Виж целия пост
# 6
Здравей, да ти е жива и здрава дъщеричката!

Аз цедя и събирам кърма във фризера, защото работя и бебо яде кърма от шише през деня. Та можеш да я ползваш изцедената кърма, за да се нахрани бебето с нея, докато теб те няма.

Ние имахме късмет, че синът ми прекалено много обича "истинското" и не се отби от биберона, но това е до дете и затова, както са казали мамите, май е по-добре да давате с лъжичка.

А ето ти и една нестандартна идея: да си направиш "сладолед":

http://www.mother-2-mother.com/momsicles.htm

 Wink
Виж целия пост
# 7
Може да я даряваш, има много недоносени или с други проблеми които се нуждаят Hug, в родилните домове има повече информация, също и я изкопуват преди беше 7 лв /литър newsm78 . Можеш да видиш в google
Виж целия пост
# 8
Както забелязвам, Polionaне живее в България, но предполагам, че и там имат млечна банка и цената на кърмата със сигурност е по-висока, ако в Плевен изкупуваха кърма щях да дам доста голямо количество, обаче спрели изкупуването по финансови причини. Но мисля, че е получила отговор на въпросите, които я интересуват.
Виж целия пост
# 9
...Това, че имам толкова кърма си го обяснявам с факта, че малката почти след всяко ядене повръща по много. И се получава един затворен кръг от ядене и повръщане, което понякога отнема и по 3 часа, тя буквално слива 2 хранения в едно много дълго и продължително ядене. Като тези 3 часа тя стои на гърдата, суче и съответно стимулира произвеждане на повече кърма. А не мога да я оставя да не суче, незнам от това което е изяла колко е повърнала. Та затова след повръщане като се успокои и поиска да яде и давам. През деня нещата са нормални, защото тя яде на 1,5 - 2ч., но през нощта се получават интервали от по 3 - 4 часа и тогава гърдите ми стават като буци.
   Същата работа е и при нас. Относно повръщането и дохранването получих съвет, който помогна - след като е повърнала, да не я храня отново. Все нещо е останало в стомахчето. Simple Smile После просто я нахранвам след по-кратък от обикновения  интервал от време. Успех!
Виж целия пост
# 10
Както забелязвам, Polionaне живее в България, но предполагам, че и там имат млечна банка и цената на кърмата със сигурност е по-висока, ако в Плевен изкупуваха кърма щях да дам доста голямо количество, обаче спрели изкупуването по финансови причини. Но мисля, че е получила отговор на въпросите, които я интересуват.
А каква е цената, на която се изкупува - любопитно ми е. Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Преди 3-4 години в майчин дом Плевен са изкупували кърма - около 8лв литъра, но се правят много изследвания на майките.
Виж целия пост
# 12
Честито бебенце!!!!   bouquet
 Не е зле да имаш малко резерви - може да се наложи да отидеш някъде, да пиеш несъвместим медикамент или просто да е напиеш (хе-хе). Обаче не разбирам от къде ги взимаш тия 250мл (щом не са от колекторите)? Излиза, че се цедиш след кърмене, а това е между ненужно и опасно. Така се докарва хиперлактация. Щом не са ти необходими запаси от кърма - спри да цедиш. Изцеждай само ако почустваш напрежение и то по малко, колкото да облекчиш.
Останалото го е написала  ira_ic   Simple Smile
Peace Много добре казано и понеже прегледах темата по "диагонал" и не знам дали е писано и дали знаеш, че никога кърма не се размразява с гореща вода, защото се пресича. Оставяш я час преди да се използва в хладка вода например. Колкото до отбиване - на мен ми се наложи да попътувам, Гери си е хапвала от биберон и не се е отбила. До дете си е Peace
Виж целия пост
# 13
Може да я даряваш, има много недоносени или с други проблеми които се нуждаят Hug, в родилните домове има повече информация, също и я изкопуват преди беше 7 лв /литър newsm78 . Можеш да видиш в google

Аз, за мое огромно съжаление, храня бебето си с купувана кърма, дарена от майки като теб! Искам само да ви кажа, че на вас сигурно ви се вижда естествено и не се замисляте за количеството си кърма, но повярвайте ми, това е нещо безценно за бебета като моето!   bouquet

Така че даряването на кърма е най-хубавото нещо, което можеш да направиш !!! Да не говорим и че поне за едни памперси на бебо ще изкараш парички   Laughing

Та цените са следните:
-изкупуват я по 7,40 (или 30) на литър, ако идват с тяхна кола да вземат кърмата от вас;
-по 9 лв. на литър ако си я носиш сама (намира се в Гевгелийски май се води, близо е доста до 3-та градска болница).

Помисли за този вариант, като гледам ще изкарваш по 10-15 лв. на седмица, а и да се изхвърля толкова ценно нещо си е направо кощунство!
Виж целия пост
# 14
Загорка,
авторката на темата живее в Швеция.

Извинявам се за офф-а.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия