Захранване и алергия

  • 1 080
  • 7
Привет мами.Изчетох цялата библиотека относно алергиите и храненето,но въпреки това имам въпроси и искам да попитам как да захранвам бебе с алергия.
1.Знам че една храна се въвежда за около 7-10 дена,но исках да попитам имали ред за въвеждане на каши,зеленчуци,плодове и месо?Никъде не видях списък, ако има такъв къде мога да го намеря?Например за кашите ориз,елда, овес,пшеница?Месото -пуйка,риба,пиле...?
2.Според тази статия Първите храни царевицата трябва да се дава в периода 9-12 месец,а в същото време има пюре на ХИП с пуйка и царевица.Как е редно да се постъпи и мога ли да го давам при захранването или още е рано (бебока е на 6 месеца)?
3.Има ли производители(пюрета,каши,сокове),чиито продукти е добре да се дават при алергия?
4.В тази статия Информация за хранителните алергени например има продукти като кайсия,праскова,телешко месо като слабо алергични.Тъй като бебето е на кърма само и аз съм на строга диета,знам че тези храни са силни алергени и не трябва да консумирам.Кои са всъщност храните позволени при алергия?5.Засега смятам да се водя по тази статия Диетично хранене при хранителни алергии при деца .Подходяща ли е да се използва?
Моля майчетата,които са се сблъсквали с този проблем и са натрупали опит нека споделят инфо за захранването .Приемам съвети,материали,помощ, защото в главата ми е пълна каша и се страхувам да не объркам още повече детенца.
Много ви благодаря за разбирането.  bouquet
Виж целия пост
# 1
Здравей!

Съжалявам, че не разполагам с много време в момента, затова ще ти отговоря само на конкретните въпроси. В библиотеката на клуба в подписа ми има доста материали и мнения за захранването, ако искаш и има възможност прочети ги.

Имай предвид само, че това, че някоя храна се смята за ниско алергизираща не означава, че твоето дете няма да реагира точно на нея. Така че бъди много внимателна с всяка нова.

1. Реда за въвеждане. Подходящо е да се започне с нискоалергизиращ плод като ябълката, зеленчук като морков и картоф или безглутенова каша - ориз, царевица, елда. Пак да спомена, че в последните години много деца развиват алергия към ябълка, морков и ориз, вероятно точно защото се смятат за хипоалергенни и се дават често (преди няколко години почти нямаше пюре без ябълка или ориз)
Друг основен принцип е след като захраниш с поне 2-3 храни да ги редуваш през поне 2 дни, за да не се получава натрупване.
За въвеждане на месо изчакай поне до 8-мия месец, най-добри за начало са пиле (ако може не бройлер), пуйка, заек. Остави рибата и телешкото за след годинката.
С глутена също изчакай поне до 8-9 месеца.

2. На 6 месеца е рано за местно пюре. Бих те посъветвала да не спазваш надписите за месеците по бурканчетата, защото те категорично не са за алергични бебета.

3. В последните години вече има доста голямо разнообразние. Не знам как е сега, но до скоро Ганчев нямаха почти нищо подходящо. Важно е да следиш всяка нова храна да се въвежда самостоятелно, в този смисъл търси храни (пюрета и сокове), които имат само 1 елемент - примерно сок от сини сливи, тиква, грозде... Когато въведеш повее храни ще можеш да влючиш комбинациите, примерно ако детето яде картоф можеш да опиташ малко пюре с картоф и морков.

4. Имам някои несъгласия с тази статия, особено, че кайсия, праскова и телешко са нискоалергенни, напротив, водят се сред най-алергизиращите и се въвеждат след 1 година. Логично е, ако детето има алергия към кравето мляко, то да реагира и към белтъка в телешкото, нали?

Не се притеснявай от кашата в главата си, всички сме минали през това. Дай си време да почетеш и да въвеждаш храните бавно и последователно  Hug

Успех!
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти Миленче за бързият отговор.Ще се разрова из библиотеката на клуб алергии.Simple Smile
Виж целия пост
# 3
До момента сме стигнали на следния етап със захранването:
плодове - ябълка и круша ; зеленчуци - картоф,морков,тиква и тиквичка;каша - ориз и елда.Бебето е вече на 8 месеца и ми се иска да въведа нещо ново , но не знам какво е подходящо за тази възраст - месо, плодове, зеленчуци,каши?
Искам да помоля мамите минали от този път ако е възможно да споделят някаква примерна схема за захранване - кои храни са позволени и през кои месец.Ще ми е от голяма полза .
Засега знам само , че забранените неща са мъхести и цитросови плодове, банани и домати, както и млечни продукти и телешко месо.
Благодаря на всички предварително за информацията.
Виж целия пост
# 4
Момичета,които имате опит с алергиите моля ви помагайте.Ако може и да ме ориентирате кои храни в кои месец се дават ще е много добре. Оказва се, че в  Библиотека няма много информация на тази тема. Страх ме е да не оплескам нещо и да направя по голяма беля.Ще съм благодарна на всякакво инфо.  bouquet
Виж целия пост
# 5
Нямам много време в момента, извинявай. Погледни, ако можеш Библиотеката в клуба от подписа ми. Там има много информация по въпроса   bouquet
Виж целия пост
# 6
Ще се разровя и из тамошната библиотека.Все пак ще ми е от полза някое майче минало по този път да каже накратно по важните и основни неща с риск да не се допускат грешки.На ясно съм, че всяко дете е индивидуално и това, което е валидно за едно не е валидно за друго. Благодаря.  bouquet
Виж целия пост
# 7
Просто въпроса е дискутиран много и аз лично покрай това не се впускам в пространни обяснения, както вероятно и другите мами.
Можеш да опиташ да въведеш червена чушка, броколи, евентуално морков
Като плодове - тиква, боровинка, пипка, грозде
Можеш вече да опиташ с малко месце - заешко, свинско, пилешкото, ако не е домашно остави за по-нататък, засега може от готови пюрета, които са био (доколкото може да им се вярва)
Можеш да разнообразиш и кашите, но нека все още са безглутенови, царевицата обикновено се приема много добре.

Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия