Промените в закона за осигуряването - дискриминация?

  • 2 523
  • 56
Здравейте, момичета-мами на 2006 г.

Аз станах майка с първото си дете през юни 2006 г. Работих почти до края на бременността си, защото съм на отговорна мениджърска позиция. Сега искам да гледам детето си поне до 6 месеца. Плащала съм солидни осигуровки и много се зарадвах, когато промениха закона за изплащане на 90% от дохода до навършване на 9 месеца на новороденото, вместо на 3 месеца, както е в момента. Уви, радостта ми беше кратка, защото се оказа, че:

1. Законът влиза в сила от 1.01.2007
2. Ще се възползват само майки, които са в 135 дневния болничен, независимо, че децата им не са навършили 9 месеца към момента на влизане на закона.

Смятам, че това е дискриминация на едни деца спрямо други в чист вид. Не е нормално законът да не влиза в сила веднага от датата на приемането му. Сигурно оправданието е в бюджета, но ние сме внасяли осигуровки без прекъсване и Масларова трябва да осигури парите. Не е нормално също така деца, родени през октомври 2006 г. да живеят със 160 лв. на месец, а тези, родени през ноември 2006 г. - с 90% от осигурителния доход (сума, която може да достигне 1000 лв.).

Какво ще кажете да се обединим майките на 2006 г. и да напишем писма до социалния президент (както той сам се определи в началото на мандата си), парламента и правителството с искане да се премахнат горните условия за дискриминация? Бихме могли да искаме сезиране на конституционния съд и дори съдът по правата на човека в Страсбург. Можем да си съдействаме и с Движението на българските майки.

Нали целта на всички цитирани институции е стимулиране на раждаемостта. Аз бих добавила в това число и стимулиране раждаемостта на високо-образованите, работещи и добре платени жени ...

Очаквам вашите коментари тук или на адрес mirella_new@yahoo.com, tel. 0888/900335
Виж целия пост
# 1
Здравей !!! Напълно те подкрепям , аз съм МАЙ-ска мамаи също съм от " дискриминираните " , но се опасявам , че каквото и да правим само ще ни размотават , обещават , ще трупат предизборно активи на наш гръб и после ... нищо / за да не съм по-груба в изказа / . Вероятно ще се оправдаят с липсата на пари , или няма да ги платят със задна дата . ... но въпреки това подкрепям и ... да пишат следващите  Grinning!
Виж целия пост
# 2
Моят син на 11.01 става на 9 месеца така че във всички случаи няма да ни огрее, но ще ви подкрепя със сигурност.  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
За мен този закон няма никакво значение, защото се осигурявам на ниска заплата, но ще подкрепя исканията, защото въпроса е пренципен!
Виж целия пост
# 4
  И аз съм от майските мами нищо че се родихме малко по рано от колкото трябваше. Аз се върнах на работа юни месец /управител съм на хотел/  но активния летен сезон свършва и мисля да си остана в къщи  или поне от къщи да контролирам нещата.
  подкрепям ви.
Виж целия пост
# 5
За мен нововъведенията нямат значение, защото ме осигуряваха на минимална, но както пише Вени въпросът е принципен и подкрепям исканията! Peace
Виж целия пост
# 6
Вижте този линк. Интервю на Христина Христова, която може да предложи корекция в промените на Кодекса за социално осигуряване, за да не бъдете ощетени. Не знам доколко е реално или е само ПР ход от нейна страна. Дано да говори сериозно.

http://www.monitor.bg/opinions/article?sid=&aid=92750&cid=50&eid=818

- Какво би могло да се направи сега, за да се коригира тази несправедливост?
- В момента се консултираме с юристи дали можем да поправим това по законодателен път. Вече се избистря едно предложение, че бихме могли да предложим в преходните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване да се запише един текст, че тези майки, които са заварено положение и децата им не са навършили 9 месеца към 1 януари 2007 г., могат да се възползват от 90-процентното обезщетение от заплатата. Ще продължим консултациите и се надявам тази седмица да имаме пълна яснота по въпроса.
- Смятате ли, че отпуснатите за тази цел 31 млн. лв. ще стигнат за цялата година, ако бъдат включени и тези 16 хиляди майки?
- При тях става дума за 1, 2 или 3 месеца и, дори да бъдат включени в получаването на 90-процентното обезщетение от заплатата, това няма да натежи толкова на бюджета. По-важното е, че от 1 януари догодина всички майки ще могат да се възползват от тази законова промяна. Искам да припомня защо я направихме. Оказа се, че въпреки загрижеността, която проявяват всички институции към демографския проблем, към отрицателния прираст, който имаме, никакви практически действия не се предприемат за коригиране на това положение.



Виж целия пост
# 7
И аз смятам,че този закон трябва да засегне и майките на който 315-те дни не са изтекли.Подкрепям исканията трябва да направим нещо.
Виж целия пост
# 8
Аз също съм възмутена, просто бях шокирана, като разбрах за подхода, който смятат да приложат. Освен това мисля, че сега е времето, в което имаме най-големи шансова да бъдем чути - все пак идват избори....
Виж целия пост
# 9
Напълно Ви подкрепям, аз все още не съм родила, но 135 дни майчинство ми изтичат на 15 Декември и детето ми също ще бъде дискриминирано по отношение на доходите, с които ще го отглеждам. Считам, че за да бъде справедлив този закон 9 месечно обезщетение трябва да получават всички майки, на които не съм им изтекли 315 дни.
Изразявам безрезервната си подкрепа, само че незная как можем да променим нещо.
Виж целия пост
# 10
всички сме ЗА. давайте да действаме.
Виж целия пост
# 11
Напълно ви подкрепям събират лаври от сега а пък промените влизат с месеци закъснение и не уреждат завареното положение.
Виж целия пост
# 12
Тук има достатъчно по темата -

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121426.0
Виж целия пост
# 13
А какво ще кажете за тези,които работодателя им ги осигурява на минималната работна заплата те също ще си останат на същото положение.Това са поне 60% от населението
Виж целия пост
# 14
А какво ще кажете за тези,които работодателя им ги осигурява на минималната работна заплата те също ще си останат на същото положение.Това са поне 60% от населението
Смятам,че именно за това държавата намери най-изгодния за нея начин да увеличи парите от данъци в хазната.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия