Картофче?

  • 616
  • 7
Я кажете как е по-добре да сваря картофа. Логично ми се струва ако свариш картофа с обелката, витамините да се запазаят вътре, права ли съм  Embarassed
И още, от баба си знам, че като вариш картофи, за да им запазиш полезните вещества ги слагаш във вряла вода.... дали е вярно  Confused
Виж целия пост
# 1
Сигурно се запазват повече полезни вещества, като се вари картофа с обелката, но така е много трудно да се хомогенизира после пюрето. Така че има риск бебето да изплюе полезните вещества. Аз лично ги варя обелени, че и нарязани, за да стане по-бързо, а оттам - да спася  все някой витамин. После ги пасирам с водата от варенето.
Виж целия пост
# 2
Цитат на: sladka hapka
Аз лично ги варя обелени, че и нарязани, за да стане по-бързо, а оттам - да спася  все някой витамин. После ги пасирам с водата от варенето.


И аз по същият начин варя не само картофите, но и морковите - обелени и нарязани на парченца.
Виж целия пост
# 3
Ами вариш ги с обелката,коато примерно ще правиш руска салата или картофи соте и т.н. с оглед запазване на витамините.Но когато правиш супа или пюре ти така или иначе пасираш с бульончето в което са врели,така че витамините пак си остават вътре.Аз също като sladka hapka ги варя обелени и нарязани и после ги пасирам в водата в която са врели.Цаката е да сложиш водичка,колкото да покрие зеленчуците,за да не се налага после да отливаш от нея, ако е в повече.Но дори и да е в повече,можеш да замразиш във формички за лед бульона и после да разреждаш с него някое по-гъсто пюре.
Колкото до температурата на водата, незнам,аз ги заливам със студена вода.
Виж целия пост
# 4
Картофите съдържат малко количество минерални в/ва и водоразтворими витамини.Богати са на захар и лесно усвоими въглехидрати,затова са подходящи за захранване.Аз също ги варя нарязани и обелени,за да мога след това,като ги пасирам с водата,да получа гладка хомогенна смес,която да се хареса на детето.
Виж целия пост
# 5
аз ги варя нарязани и обелени на пара. после пасирам с водичката и с мляко.
Виж целия пост
# 6
Когато картофа се пусне във вряла вода, витамините се запазват в него и съвсем малко отиват във водата. Ако се сложат в студена и тогава заврат, витамините отиват във водата. Но, нали така или иначе ще пасираш с част от водата. Говорех за обелени и нарязани картофи.
Виж целия пост
# 7
Ето какво пише в новия "Лечител":

Главната съставка е вода - 80% и скорбяла - въглехидрат, който бавно се разгражда в организма, ето защо те засищат дълго време;
съдържат баластни вещества;
Бъллтъчините са 2 %, но от най-високо качество;
мазнината е 0,1 %;
витамин С - сварените картофи съдържат 5 пъти повече отколкото гроздето;
минерални в-ва: основно съдържат калий и магнезий, но и натрий, калций, фосфор и желязо;

Ако се варят обелени, губят 33% от калия и 23% от фосфорната киселина;

Варени картофи: 72 ккал/100 гр
Пържени картофи: 276 ккла/100 гр
чипс: 565 ккал/100 гр


И аз знам, че е по-полезно да се варят с обелките, ама кой ще ти бели после картофите Confused , като е по-лесно обратното.
И понеже ги варя на пара, си мисля, че запазвам максимално количество от полезните им съставки
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия