Привет и от нас!Моля за коментар!

  • 672
  • 6
Здравейте момичета. Ето че за огромна радост и се включвам в отбора на кърмещите майки. Бих искала да ви разкажа за това как аз се справям с този страхотен процес, а вие да коментирате дали това е начина!
Значи още в болницата не допуснах появата на гърди-камъни с 2 денонощия обработка на гърдие - масажи, компреси, цедене и постоянство в приучаването н аСпаси. Той, слава богу е с много добър сукателен рефлекс.
Още преди да родя бях взела за себе си решението, че каквто и да ми коства ще кърмя и то на поискване. От 3 дни сме в къщи и:
1. Храня го всеки път когато се събуди /а това е на около 2- 2.5 часа/ - около 10-12 пъти в денонощие
2. Редувам гърдите при всяко хранене
3. Давам му около 50-70 гр кърма на хранене /това показва кантара "преди" и "след"/
4. Ако след като го махна от гърда се размрънка и продължи да търси го връщам на същата гърда.
5. Не се изцеждам
6. Преди хранене често пъти си правя лек компрес за около минута с топла кърпа и масажирам ако напипам някъде топченце втвърдяване.
7. Акаме по около 5 пъти на ден
8. Не давам вода
 чудя се:
- при всяко хранене към края Спаси заспива и  аз внимателно го премествам в легълцето му. Ако се събуди в 99% от случаите продължава да дава сигнали - лапа си ръчичките, върти си главата и т.н. Често се разстройва и разсънва, и аз го връщам обратно. Нормално ли е това?
- Почти винаги, когато суче малкият е в нещо като полусън - в смисъл рядко е буден и с отворени очички. Нормално ли е това?
- Една от вечери не спря да мрънка,плаче, да си лапа ръцете и да върти глава в продължение на 4 часа /от 2 до 6.30 сутринта/ Храних го 3пъти, но в момента, в който го отделях от себе си отново започваше с плача. Възможно ли е да са колики толкова от рано?Ако не - какво е според вас.
- Спаси категорично отказва биберон -залъалка. Как да го приуча да ползва и въобще да го уча ли /защото пък отсега е с ръчичики в устата/
- По какъв начин и кога бебчо се отучва да яде нощно време?
Мацки,предварително ви благодаря за отделеното време!   bouquet
Виж целия пост
# 1
Всичко, което правиш го правех и аз и по-точно още го правя, беба яде много малко твърда храна и сучи на поискване. Вода и предлагам, но много рядко пие, биберон залъгалка не е смукала, а това че е в постоянно сънено положение и ние бяхме така в началото. За нощното кърмене, беба  от втория до седмия месец не ми се будеше нощем и не сучеше, но след това като започнаха да и никнат зъбките започна да се буди и то по 2-3 пъти и сучи, така е все още. Не мисля да и го спирам на  сила ще чакам докато тя се откаже от него. Всичко, което правиш според мен е правилно, желая ти успех и много здраве  bouquet
Виж целия пост
# 2
Здравей, irinii.
Честито ти бебче, много да те радва.
Чудесно си направила, че си се информирала за кърменето, още преди да родиш, така имаш възможност да избегнеш трудностите, които го съпътстват в началото, и да му се наслаждавате пълноценно с малкия Спаси.
Справяш се прекрасно, всичко, което си описала, е нормално.
Според мене е излишно да теглиш бебчето преди и след всяко кърмене, не кантарът, а поведението на детенцето ще ти покаже дали има проблем.
Опитай да не връщаш Спаси в креватчето, веднага след като заспи на гърдата, погушкай го още 15-20 мин., докато премине във фаза на дълбок сън, тогава има по-голям шанс да не се събуди, като го оставиш.
Това, че редуваш гърдите на 2-2.5 часа е добре, но ако след като бебчето пусне само гърдата, продължава да дава признаци на глад - мрънка, върти главичка, търси да суче, а отказва същата гърда или я лапа и пуска веднага, може да му предложиш другата /ако обаче бебчето приема същата гърда, е ок - важно е да изсуче гърдата докрай, за да поеме "задното" мазно мляко, а и ако иска да суче за успокоение или приспиване, може да се раздразни, като му подадеш пълна гърда/. Така в рамките на едно хранене може да редуваш гърдите, докато бебчето заспи, а на следващото хранене първо предлагаш гърдата, която е била последна на предишното хранене.
За биберона залъгалка - добре прави Спаси, че го отказва. През първия месец, докато се регулира лактацията, бебето трябва да задоволява сукателния си рефлекс на гърдата. После може да предложиш залъгалка, предполагам, че тогава ще я приеме по-охотно. Не се притеснявай, че си лапа ръцете - смученето на пръстче, което тревожи родителите и остава като вреден навик, се появява доста по-късно - ок. третия месец бебчето се научава да отделя палчето от останалите пръсти и го смуче - не просто го лапа. Между другото, срещала съм мнение /и съм съгласна с него/, че това е важен етап от развитието на детето /научава се да се успокоява само/ и майките без нужда хвърлят усилия за преодоляването на този навик, който нормално се надраства /малката ми Еличка си смучеше палчето от третия до към петия месец, после престана без никакви усилия от моя страна/.
Моето момиче още суче нощем, не съм се опитвала да я отучвам от това, защото не ми пречи, така че на последния ти въпрос не мога да отговоря.               
Виж целия пост
# 3
Момичета, много ви благодаря! тъй като описаното от мен е съвсем самостоятелно постигнат опит, вашата подкрепа и коментари са ми много важни  Heart Eyes
Виж целия пост
# 4
Здравей скъпа Ирини,
Радвам се да те видя и в този форум (ако ме помниш още от "Искам бебе").
Първо, честито ти сладко бебче, много, много да си се радвате и много да е здравичко!

Браво, всичко, което правиш е правилно, и е съвсем нормално бебчето ти да е сънливо непрекъснато, та той си е новороден - все ще му се спинка още известно време.

Нормално е да иска да е все в теб, гушнат на топличко до мама и с цица в уста, давай му тези неща спокойно, след време сам ще се откаже и ще има по-интересни неща.

Може вече да има колики, но при нас специално колики като че ли изобщо не се появиха, просто си висяхме на цицата на мама по 23 часа в денонощието първите 2-3 седмици и ако нямаше цица в радиус от 2 см си мрънкахме.

Според мен не давай залъгалка - при нас Момчил беше с объркано сукане - не можеше да суче от мен близо 2 седмици поради объркване на зърното с биберон, та аз съм твърдо против залъгалките първия месец.

За нощното хранене - аз съм щастлива мама на бебе, което нощем прави 7-8 часова пауза, но според мен аз спомогнах за това. Първо, никога не го изчаквах напълно да се разбуди нощем, за да го нахраня, само като го чувах, че почва да мляска, гушвах го и го хранех, задължително на ТЪМНО и след като се насучеше, го слагах веднага пак в леглото в полусънено състояние. Никога не съм сменяла памперс нощно време, нищо не му става на Момчил дори и да поседи с наакан памперс 8-9 часа.

И да ти кажа - винаги съм кърмела на поискване, никога не съм давала вода или нещо друго, различно от кърма, понякога е ял по 20 пъти в денонощието, а понякога само веднъж (то като не изпускаш цицата от устата си, това се брои за веднъж  smile3532 ). Имаше моменти, когато мислех, че ще полудея, защото не можех да се откъсна и до тоалетната да ида, но сега... Момчил яде по 5-6 пъти на ден и се насмуква за около 2 минути и вече хич не му е интересно да ми виси на гърдата, защото има толкова по-интересни неща по света! Ако не го закачам с кратки паузи за хапване може да спинка от 9 вечерта, чак до обяд на следващия ден.

Искам да кажа - води се по Спаси, той ще ти подскаже какво да правиш - майката почти винаги чувства кое е най-добро за бебчето й!

Успех! Hug
Виж целия пост
# 5
Първо, честито бебе! Много се радвам за вас и ви пожелавам много здраве и само радостни емоции покрай малкия сладурко!

Сега на въпросите:
- при всяко хранене към края Спаси заспива и  аз внимателно го премествам в легълцето му. Ако се събуди в 99% от случаите продължава да дава сигнали - лапа си ръчичките, върти си главата и т.н. Често се разстройва и разсънва, и аз го връщам обратно. Нормално ли е това?
Нормално е. Кърменето е изтощаващо за новородените бебета и затова те заспиват по някое време. Като се разсънят, установяват, че все още са гладни.

- Почти винаги, когато суче малкият е в нещо като полусън - в смисъл рядко е буден и с отворени очички. Нормално ли е това?
Да, нормално е. Виж отговора на горния въпрос  Laughing , а и освен това му е приятно. Бебтата сучат много добре в полусънно и спящо състояние. Ако смяташ, че е заспал преди да се е нахранил, щипкаш леко раменцето и ушенцето, поглаждаш главичката отзад до вратлето, щипкаш крачетата и гъделичкаш стъпалцата. Ако нищо не помогне, слагаш сънливко да си доспи. Като огладнее, ще се събуди сам и ще си поиска пак да яде.

- Една от вечери не спря да мрънка,плаче, да си лапа ръцете и да върти глава в продължение на 4 часа /от 2 до 6.30 сутринта/ Храних го 3пъти, но в момента, в който го отделях от себе си отново започваше с плача. Възможно ли е да са колики толкова от рано?Ако не - какво е според вас.
Възможно е да са колики. Обикновено почват към 10-я - 14-я ден, детето е неспокойно вечер, при по-тежките случаи - може и по цял ден да плаче. Стомахчето курка, има газове, детето пищи, свива и изпъва крака. Аз нямам голям опит с коликите, защото Иво нямаше, така че добър съвет в това отношение не мога да ти дам. Има и още нещо - детето все още не знае кога е ден и кога е нощ. Ако наблюдаваш в продължение на няколко дни съня му, може би ще установиш, че има периоди на по-дълъг сън - примерно веднъж в денонощието спи дълбоко и непробудно по 3-4-5 часа. Преди такъв период детето се запасява с храна и може да суче много пъти или непрекъснато в продължение на няколко часа. А е възможно и просто да обича да суче - нашият случай беше такъв, Иво сучеше по час - час и половина през час първите три месеца. Запасяваш се с интересни книжки и филмчета и кърмиш, изживява се.

- Спаси категорично отказва биберон -залъалка. Как да го приуча да ползва и въобще да го уча ли /защото пък отсега е с ръчичики в устата/.
Ами аз приложих биберона някъде по средата на втория месец. Тогава се отделяше от гърдите ми за достатъчно дълго време, че да може да се заеме с нещо друго, а не си беше открил все още ръцете  Sad . В общи линии не е добре да го приучваш още от сега, защото сукането на биберон е съвсем различно от сукането при кърмене и детето не трябва да се обърква. Не бързай, има време. Аз лично не съм голям привърженик на бибероните и много ми се ще да се научи да си смуче ръцете, но не би. Големият подводен камък на бибероните е, че трябва да ставаш по няколко пъти посред нощ и да ги търсиш из кошарата, докато бебето става все по-кисело и се разсънва все повече. Щом може да си лапа ръцете - нека си ги лапа. Хем е спокоен, хем ти си спиш и не се занимаваш.

- По какъв начин и кога бебчо се отучва да яде нощно време?
При различните бебета е различно. Най-добрия метод е да го оставиш сам да си определи нощните храненета след първия месец. Аз смятам, че най-правилно е така: до първия месец трябва да яде на максимум 3 часа, включително и нощем. Вдигам го от леглото, преобувам го - той се разсънва, храни се и пак си заспива. Бебето е твърде малко, за да прави по-големи паузи. След това спрях да го будя и го оставих да се буди сам, когато огладнее и спрях да го преобувам нощем. За 2-3 седмици почна да прави една по-дълга пауза, като си я увеличаваше постепенно - 4, 5, и накрая 6 часа. Около 4-я месец почна пак да удължава и в момента спи от 10 вечерта до 6 сутринта. Разбира се, ако се събуди посред нощ и се разплаче, пак го храня. Бебетата растат на скокове и е важно, когато има такъв скок, да получава достатъчно храна, за да расте и да се развива правилно.
Виж целия пост
# 6
Игибери, Юлче, безкрайни благодарности!!! На прав път съм, значи!УРА  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия