Ето на този сладкиш съм се наканила

  • 3 929
  • 2
Сладкиш с портокалови кори

ПРОДУКТИ:
За блата:
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода за хляб
1 ч.л. какао, тъмно, с висока масленост
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. счукани орехи
2 ч.ч. брашно
6 с.л. захаросани портокалови кори, нарязани на ситно
1 ванилия
За сиропа:
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. вода
1 ванилия
За крема:
65 гр. маргарин
3 с.л. захар
100 гр. пудра захар
шепа счукани орехи

                  ПРИГОТВЯНЕ:

За блата: Слагате содата в киселото мляко да кипне и след това го изсипвате в купа. Прибавяте останалата част от продуктите за блата и разбърквате. Изсипвате сместа в намаслена и поръсена с поръсена с брашно, правоъгълна тавичка. Изпечете до порозовяване в умерена фурна. За крема: Карамелизирате захарта и прибавяте орехите. Изсипвате върху дъска намазана с вода. Изчаквате да изстине и натрошавате. Разбивате маргарина с пудрата захар докато се получи пухкав крем. Добавете натрошените карамелизирани орехи и разбъркайте. За сиропа: Сложете водата и захарта на котлона и след като заври оставете да поври десетина минути, докато се посгъсти. Сиропирате студения блат с горещия сироп. След като поеме сиропа и поизстине намажете с крема. Нарязваме с къдраво ножче за кашкавал на малки ромбчета. 


ИЗТОЧНИК: Данка Петкова Петрова

Само че не мога да намеря сладко от портокалови корички - това първо. И второ за крема - не обичам маслен крем, дайте предложения с какъв да го заместя по-лек да бъде.
Виж целия пост
# 1
Моята свекърва правеше торта с такъв крем, само че не с маргарин, а с краве масло. Блатът си беше пандишпанов, пак леко напоен със сироп. Много я обичах и кремът не ми се е виждал тежък. Вкусен беше с кармелизираните орехи. Може би опитай един път с оригиналния крем от рецептата, пък ако не ти хареса, ще го сменяш. Като гледам количеството маргарин не е толкова много - 65гр. само. Искам да кажа, че кремът няма да е много.
А, ако не намериш сладко от портокалови корички, купуваш портокали, белиш и нарязваш кората им, изваряваш в три води и накрая слагаш захар и малко вода - да се получи като по-гъст захарен сироп. Вариш малко, може и малко лимонтозу да сложиш, ако искаш. Аз си правя такива, стоят ми в хладилника и ги слагам на кексове, сладолед и на каквото ми падне. А другият начин е да ги залееш с ракия и захар и пак в хладилника. Коричките си ги използваш, а ракията и захарта стават на ароматен портокалов ликьор - и от него съм слагала в кекс, става и за заливане на сладоледови мелби. Само че е хубаво да постоят известно време. А тези варените стават бързо и са готови за използване.
Виж целия пост
# 2
Сладко от портокалови корички има примерно в Метро и в големите супермаркети понякога. В случая обаче не става въпрос за кори от сладко, а за т.нар. оранжеат - захаросани портокалови корички, каквито се продават също в Метро (аз ги обожавам и си ги ям директно, независимо че никой друг от познатите ми не може да ги понася дори в малки дози в сладкиш), близо до замразените храни. Мисля, че можеш да ги заместиш с настъргана лимонова или портокалова кора, така няма да има толкова натрапчив мирис - или да ползваш направо сушените лимонови корички, които се продават в ХИТ (сигурно и на други места ги има, но за там съм сигурна).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия