Задачка-закачка

  • 619
  • 11
Мами, помагайте. Племенницата ми е втори клас и има за домашно по математика следната задача: Да се състави магически квадрат, на който сборът във всеки хоризонтален, вертикален ред и двата диагонала да е 20, без числата да се повтарят.
Пример за математически квадрат със сбор 27:
  3   17     7
13     9     5
11     1   15
Мъча се от 1 час  newsm78 и не мога да го докарам, струва ми се, че трябва да има някаква подсказка, но племенницата ми твърди, че само това е дадено.
                                                                                     
Виж целия пост
# 1

я погледни това, че да не съм пропуснала нещо

 2    7  11
 13  4  3
 5    9  6
Виж целия пост
# 2
 Joy сега видях втория диагонал
 
 грешката е вярна
Виж целия пост
# 3
И аз все в диагоналите се издънвам  Crazy
Виж целия пост
# 4
 на примера, който е даден единия диагонал не дава 27
Виж целия пост
# 5
5    9     6

13   3    4

2   8   10

Нещо такова ли?
Виж целия пост
# 6
 явно гледам с половин очи, щом не мога да сметна до 27 - верен е
Виж целия пост
# 7
 dinka виж втория диагонал
Виж целия пост
# 8
5    9     6

13   3    4

2   8   10

Нещо такова ли?
Така ...  ама и диагоналите да са по 20 Wink
Виж целия пост
# 9
Явно нещо ми се изплъзва...смятам сборовете и вертикално и хоризонтално все ми сочи че е 20 явно нещо изобщо ми се губи Joy ама никога не съм била добра по математика та дори и в начален курс Laughing

ох и това с диагоналите все го обърквам... Joy
Виж целия пост
# 10

мисля, че трябва да има подсказвачка някаква. ralnik можеш ли да провериш условието?
Виж целия пост
# 11

мисля, че трябва да има подсказвачка някаква. ralnik можеш ли да провериш условието?
Не мога за съжаление, задачата не е от учебника, а е зададена устно от учителката и така ми я предаде племенницата ми. И на мен ми се струва, че трябва да има 2-3 числа, на които местата да са фиксирани и посочени, защото така вариантите са много и няма за какво да се хванеш за да мислиш логически. Sick
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия