Предизвикване на кърма - спешно

  • 6 141
  • 9
  Здравейте! Моля ви кажете ми как се предизвиква кърма? Момичето е родило секцио с пълна упойка по спешност, бебето 1.400 кг. Препоръчали се й чай от петопръсник, но в неделя билковите аптеки не работят. Има ли някакви хапчета или чайчета?
Виж целия пост
# 1
Кърмата се "предизвиква", като се сложи бебето на гърдата да суче. Ако майката е в родилен дом, където бебетата се носят на майките след три дни, примерно, мдотогава можеда стимулира лактацията с помпа.

За тая билка аз лично сефте чувам. Струва ми се, че по-добре да не прави такива билколечения, при положение, че е здрава, права жена.

Начинът на раждане няма никакво отношение към "слизането" на кърмата. Колкото по-скоро засуче бебо, толкова по-скоро майка му ще има мляко. А дотогава - ще суче коластра.
Виж целия пост
# 2
  Благодаря bouquet
Виж целия пост
# 3
Сладка хапка е казала Simple Smile

Колкото по-скоро и по-често го слага на гърда, толкова по-скоро ще дойде млякото.
Щом е недоносено, за него ще е от особена важност да суче именно майчино мляко - при недоносените организмът на майката прави по-различно по състав мляко, което им помага да наддават с по-бързи темпове, за да догонят доносените бебета.

Ако бебето е толкова малко, е доста вероятно да не й го дават за кърмене (вероятно е в кувьоз), за съжаление в нашите болници това е честа практика. Отделно, че е много малко бебе и също е вероятно да няма много сили да суче достатъчно, даже и да й го дадяха.
Затова вариантът, който може да приложи приятелката ти е, да се изцежда с помпа и кърмата (сега силно хранителна коластра) да се дава на бебето с чашка, лъжичка (има някои родилни домове, където правят това, за да не се отбият бебетата) или с шише или сонда.

Сега има само коластра, от която обичайно има 2-3 ч.л. на едно хранене; това е нормално, защото коластрата е силно хранителна и едновременно действа като лаксатив. Въпреки малкото си количество коластрата е много ценна, нека я цеди и да дава.
Ако се опита да цеди на 2-2,5 часа, защото ако новороденото сучеше от нея, щеше да яде на такива и по-малки паузи (недоносено със съвсем малко стомахче), скоро коластрата ще се замени с по-обилно преходно мляко, а няколко дена по-късно от зряло майчино мляко.

Пак да кажа, че то е много ценно и важно за недоносеното бебе. Надявам се въпреки стреса, на който е подложена майката, да се справи.

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/853/
Виж целия пост
# 4
  Благодаря ти за изчерпателния отговор. Те не й го дават, момичето има помпа, но нищо не може да изцеди. Този чай й е препоръчан от болничните лекари. Спомням си когато родих, че в дир-а често говореха за някакви чайчета на Хип, но не си спомням подробности, а и не съм ги ползвала.
  Още веднъж ти благодаря, Бу Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Има чай на Хип за лактация, а има и едни български лактогонен чай!
Виж целия пост
# 6
Може да приложи следния метод за по-бързо слизане на кърмата: един тензух като формата на правоъгълна детска пелена  или малка хавлийка  се мокри с  доста гореща вода и се слага върху гърдите и се сменя като компрес. Това е изпитано средство / правила съм го и при двете раждания/ макар , че малката беше 24 часа в интензивно в кувьоз и и първите 24 часа не съм я кърмила. Нека да опита. Освен това за по-гъста и обилна кърма може дакупите майката да пие Коластрата на АкваСорс/ако нямате познати дистрибутори може направо от офиса  да я купите /.
Виж целия пост
# 7
  Благодаря ви! Казах на Питър Пан, става дума за нейната снаха. Надявам се след вашите съвети да успее Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Те не й го дават, момичето има помпа, но нищо не може да изцеди.
Тя е под силен стрес в момента, предполагам Confused
Ако може - ако я пускат - да се изцежда в стаята, където е кувьоза на бебето, да го гледа; ако не - снимка да направи, пак е нещо.
Преди изцеждане да се опита да се отпусне и релаксира максимално, защото при стрес не се отделя хормона Окситоцин, който помага на млякото да тече.
Да си пусне музика, да изпие чаша чай (или друго нещо по избор и вкус)...
Топъл душ/компрес преди кърмене/цедене помагат за по-лесното потичане на кърмата - отпускат се млечните канали. В продължение на няколко минути. Ако е топъл душ - може да се комбинира с масаж.
Да прави малък масаж преди всяко цедене - от основата на гърдата към зърното леко и нежно да поглажда гърдата от всички страни по няколко пъти.
И най-вече - да не се отказва. Защото дори сега да не успява, почти няма начин редовната стимулация на гърдите да не докара кърма. Сега коластрата е малко, но ще се увеличи.
Добре е да се опитва доста начесто (2ч) да се цеди, включително и през нощта (с най-голяма пауза 3-4ч).
Чаят на Хип и българският му вариант помагат донякъде, ще помогне и хомеопатия, изписана от специалист-хомеопат, ако ползва майката, но най-доброто за предизвикване на кърма и увеличаването й си остава по-често слагане на гърда, а ако не е възможно - изцеждане.
Ако не го е направила, добре е да се снабди с хубава помпа - наистина има значение. Другият вариант е акушерките да й покажат как се цеди ръчно (или ти да й дадеш разпечатано?), ръчното изцеждане изпразва гърдата по-добре от помпа, но ми се струва, че ще има да си поцеди, докато й дадат бебето за кърмене... (в смисъл - че вероятно доста време ще й се наложи да се цеди и то начесто, предвид което може би е по-добре да инвестира в хубава помпа)
Виж целия пост
# 9
  Помпата й е хубава, сигурна съм, че стресът е спирачката. Тя е родила месец по-рано, съвсем непредвидено. То човек трудно може психиката си да пренастрои, пък камо ли хормоните за такъв кратък срок.
  Бу, страшно ти благодаря! Съветите ти са много практични  bouquet Ще звънна да предам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия