Въпрос до счетоводителите и знаещите

  • 1 132
  • 15
До 15.09.2006 г бях платено майчинство 2г. От 16.09.2006г се водя отново на работа.
Въпросът ми е: Ако сега ме съкратят ще имам ли право на обезщетение като безработна?
Виж целия пост
# 1
   Не че съм от най-знаещите но за двете години майчинство не се ли полага платен отпуск, който да можеш да ползваш сега? Извинявай ако съм се намесила не на място  bouquet
Виж целия пост
# 2
Имаш право на отпуск за двете години. Ако те съкратят - имаш право на обезщетение за безработоца. Успех и дано не те съкращават!
Виж целия пост
# 3
Благодаря ви момичета! Аз за отпуска знам. Но не ми беше ясно дали ще имам право на обещетение като безработна, след като съм била по майчинство и след него съм работила само месец - два.


mina77, аз искам да ме съкратят, именно за това и задавам въпроса.  WinkPeace
Виж целия пост
# 4
До колкото знам имаш право на обещетение, но по добре си задай въпроса тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121426.0 Има много компетентни майки и ще ти отговорят веднага. Peace
Виж целия пост
# 5
трудно могат да те съкратят по принцип без съгласието на Инспекцията по труда защото КТ защитава майките на деца до 3 год. възраст. Струва ми се че ако те освободят срещу обезщетение /минимума е 4 брутни заплати, които ти "изплащат" формално/ имаш право да излезеш на борсата. Ще ми се обаче да пишат по-компетентни от мен.
Виж целия пост
# 6
Няма значение,че си била в майчинство можеш да ползваш обещетение като безработна,но в зависимост на какво основание те освободят ще ползваш пълна 9 месеца борса или 4 месеца.Ако напускаш по взаимно съгласие обещетението е за 4 месеца,а ако не 9 месеца .
Виж целия пост
# 7
Ако напускаш по взаимно съгласие обещетението е за 4 месеца,а ако не 9 месеца .

Ето този момент не ми е много ясен. Thinking Embarassed

Работодателят решава и ме съкращава. Аз нямам намерение да протестирам нито пред него, нито пред някой друг.

И друго да попитам, за да взимам обещетението 9м по какъв член от КТ трябва да ме съкрати?
Виж целия пост
# 8
Най-добре за теб е да те съкратят на основание чл.328 ал.1 т 3.при намаляване обема на работа така ползваш 9 месеца,но ако подпишеш молба за напускане и те освободят по взаимно съгласие т.е чл.325 т.1 ще ползваш само 4 месеца.
Виж целия пост
# 9
Можеш предварително да се разбереш със работодателя (който ще предпочете чл.325 ) да попълнят в документите за бюрото по труда и в трудовата книжка член по който ще можеш да ползваш пълна борса.
Виж целия пост
# 10
Най-добре за теб е да те съкратят на основание чл.328 ал.1 т 3.при намаляване обема на работа така ползваш 9 месеца,но ако подпишеш молба за напускане и те освободят по взаимно съгласие т.е чл.325 т.1 ще ползваш само 4 месеца.
за съжаления /в случая/ не може да се използва точно този член

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17 декември 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;
Виж целия пост
# 11
Благодаря ви за отговорите момичета!  bouquet
Виж целия пост
# 12
Благодаря ви за отговорите момичета!  bouquet
Руби, струва ми се че ще е най-лесно да те освободи срещу обезщетение /мин. 4 брутни заплати/ и после ще си 4 месеца на борсата, но пък поне няма да си празни ръце. Не подписвай нищо преди да са ти платили обаче Naughty
Виж целия пост
# 13
всъщност сега се сетих, ако искаш можеш да си пуснеш 1/2 година неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3 год възраст, който се признава за трудов стаж и ти вървят здравните осигуровки, но не съм убедена дали този трудов стаж се зачита за осигурителен и дали после ще можеш да излизиш на трудовата борса newsm78 поразпитай наистина знаещи /а най-точна информация ще ти дадът в самото бюро по труда/
Виж целия пост
# 14
Аз знам, че обезщетението е 1 месец, след което имаш право на обезщетение от борсата в зависимост от общия ти трудов стаж. Ако нямаш повече от 3 г. трудов стаж, независимо по кой член те съкратят, ще ползваш 4 месеца платена борса.
Не знам кой член беше, но могат да те съкратят поради закриване на щата, след като си била фиктивно назначена, предполагам, че няма да ти търсят заместник.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия