за един десетокласник - мога ли да помогна и как

  • 750
  • 5
Момчето е роднина на наши семейни приятели. Доскоро живееше в провинцията, само. Баща му е починал преди няколко години, сестра му миналата година на 17 год, майка му е с шизофрения, която не се поддава на лечение (по-често е в болница, отколкото вкъщи), има жива баба, но тя от известно време "не го иска". Тежка съдба.

Нашите приятели решиха да го докарат в София и по едно стечение на обстоятелствата мъжът ми го записа в училище в нашия квартал. Сега ни е на гости, но идеята им е да му намерят квартира, където да живее само. Те не могат да го вземат у тях, имат си доста проблеми и без него Sad

На мене обаче ми е едно такова свито. Чудя се дали квартирата е най-доброто.

Младежът почти не говори (2-3 думи на ден в краен случай), в училище досега е минавал по милост, всичко му е все едно - като се почне от по-общи неща от рода на това дали тук му е по-добре, дали се радва, че се е преместил и пр. и се стигне до съвсем конкретни - дали е гладен, дали му се излиза... От горе на това преди няколко месеца е изкарал туберколоза, тежи 50 кила с мокри дрехи, още месеци наред ще е на антибиотици. Какъв би бил резултатът да се остави това момче да живее само в една стая...

Мога да предложа да остане у нас известно време - ще има нормална храна, няма да е сам, ще му помагам с ученето (ако не ме отреже). Но дали пък това ще е добре - няма ли още повече да се засили чувството, че му е все едно (ако му сипя, ще яде, ако не - няма)...
Да говоря с него да идва два-три пъти в седмицата? Но как - коя съм му аз, пък и какво знам за това, през което е минал? Какво да му кажа?
Или да потърсим някакъв интернат за младежи и да го настаним там, пък да идва тук на училище? Има ли такава институция изобщо - той все пак е пълнолетен вече?

Не знам, объркана съм. Как изобщо се комуникира с човек, който само мълчи? Как разбираш какво си мисли? И как да обясниш на 18-годишен младеж, който нищо хубаво не е видял в живота, че не бива да му е все едно........

Дайте някакви идеи, моля.
Виж целия пост
# 1
  Ако имаш възможност да го поканиш у вас може би е най-добре. Ще мълчи, ще мълчи, пък ще се съвземе.
Виж целия пост
# 2
Хапка, имам възможност принципно, пък и някак си това ми е усещането - че не е дошло случайно при мен това момче. Ще имаме обаче известни затруднения. Най-малкото - ще трябва да се съберем с децата в една стая. Отделно мъжът ми е резервиран (меко казано - раздава го дипломатично засега Mr. Green), майка ми е против (не че има думата, ама в най-добрия случай ще трябва да и слушам после мрънкането, че не мисля за моите деца). За да водя тази битка, трябва да съм убедена, че това е най-доброто или поне, че няма повече да му навредя..........
Виж целия пост
# 3
Мисля, че някой психолог би помогнал тук най-добре. Ако имаш възможност - консултирай се.
Виж целия пост
# 4
  Е, тогава случаят е по-сложен. В такъв случай може би е по-добре ако можете да му вземете стая под наем, но с тихата и настоятелна уговорка, че ще ходиш веднъж седмично при него и веднъж седмично той ще идва у вас. Не се впечатлявай от мълчанието му, едно наранено момче на 17 няма много модели на реакция, най-нормалното е да мълчи. Не знам дали има интернати за такива младежи, а ако има там са възможни известни рискове, може да тръгне по "крив път", за да се докаже, да се чувства отхвърлен и т.н. В момента ще му дойде малко нанагорно хем да си ближе раните, да си осмисли нещата, да се отърси и едновременно с това да създава нови отношения и да се внедри в нова система. Сигурно наистина е най-добре да се консултираш с психолог, аз изказвам само мамино мнение Peace
  Дано успеете да помогнете на това дете!
Виж целия пост
# 5
Аз да ти кажа не съм сигурна какво трябва да направиш относно местоживеенето му, но си мисля, че ако можеш да се опиташ да го ангажираш по някакъв начин, да се чувства полезен и пълноценен, това може би, би го извадило от вцепенението, в което се намира и би му помогнало да се адаптира. Нещо да помага, да се върти около вас. Не казвам да му плащте, но да има някаква макар и символична награда, нещо което да го стимулира...Не съм психолог и най вероятно говоря пълни глупости, но така ми хрумна Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия