Как се казва "простор" или "простир"

  • 27 320
  • 146
На въжето за простиране на дрехи как му казвате? (и анкета пускам).
Чудя се и се мая.. каква е тая дума "ПРОСТИР"?
Аз мисля, че думата е простор, защото идва от простиране на ПРОСТОрно място, демек навън, на въздух, а не идва от глагола ПРОСТИРам...
Как  казвате " Простирам прането на простора" , или " Простирам прането на простира" Mr. Green

Виж целия пост
# 1
аз го знам "простор".
Виж целия пост
# 2
И според мен се простира на простор .
Виж целия пост
# 3
Гласувах за 'простор',ама иначе казвам:въжето.  Joy
Виж целия пост
# 4
Простор.
Виж целия пост
# 5
Гласувах за 'простор',ама иначе казвам:въжето.  Joy

 smile3521    hang
Виж целия пост
# 6
Е, то и аз не простирам на простор, а на сушилник Whistling
Виж целия пост
# 7
И аз му викам простор, нооо обаче  сега като се замисля, нямам представа как е правилното smile3529
Виж целия пост
# 8
ха-ха...чак и тема пусна
Виж целия пост
# 9
ПростИрам прането на простОра Peace.  Lennie, логиката ти е правилна.
Виж целия пост
# 10
И според мен се простира на простор .
Peace
Виж целия пост
# 11
Простор.
За "простир" за пръв път чувам. Shocked
Виж целия пост
# 12
Простор ! Peace
Виж целия пост
# 13
Аз смятам, че "простир" е правилно, не знам защо. Обикновено като се съмнявам и нямам откъде да проверя, пускам гугъл.

Още на първа страница вади простир, като джаджа за простиране, а простор до 5 страница не се среща в този смисъл, подозирам че и нататък ще е така.
Виж целия пост
# 14
Аз го наричам простИр. Не съм 100 % сигурна, че това е вярното, но.... няма да споря.
Виж целия пост
# 15
простор  Peace
"простир" е някакъв микс между "простирам" и "простор". ..някой се е заблудил и е тръгнало така, но няма такава дума.

google - 2700000 резултата за "простор" и 830 за "простир"  Wink
проверката на правописа също отчете "простир" за грешка  Simple Smile
Виж целия пост
# 16
просто google - 2700000 резултата за "простор" и 830 за "простир"  Wink
проверката на правописа също отчете "простир" за грешка  Simple Smile
Ок, сългасих се, но нали знаеш в колко други контекста може да се използва думата "простор"  Wink
Виж целия пост
# 17
Аз простирам на простИр Simple Smile, как е правилно ми е все тая, в наше село е така. В това живея от 7 години, ама не съм се заслушвала.
Чесно казано не знам дали ще започна да наричам моя си простИр простОр, ако второто е правилно.
В крайна сметка не е възможно да говорим 100% правилно.
Виж целия пост
# 18
Ок, сългасих се, но нали знаеш в колко други контекста може да се използва думата "простор"  Wink

знам - на "простор пране" google изкарва 1210 резултата.
можеш да провериш и за други комбинации в същия контекст.  Peace
Виж целия пост
# 19
Речникът, който имам аз, българо-полски, подава формата "простор". Но той не е от най-добрите и е малко стар. Нищо чудно сега това да са дублетни форми. Ако някои от вас имат Тълковен речник на БКЕ или Етимологичен, могат да направят справка и да пуснат информацията.
Виж целия пост
# 20
Стига бе.......... "простир", направо ще умра от смях......................
Виж целия пост
# 21
Стига бе.......... "простир", направо ще умра от смях......................

Недей бе жена пък и ти сега. За един простИр ли  Mr. Green
След сериозен размисъл клоня към това, че е правилно простОр, но моя си простИр не сменявам за някакъв простОр аз  Mr. Green
Виж целия пост
# 22
простор Peace
Виж целия пост
# 23
Простор, естествено. Това простир за пръв път го чувам.  Mr. Green
Виж целия пост
# 24
Стига бе.......... "простир", направо ще умра от смях......................

Недей бе жена пък и ти сега. За един простИр ли  Mr. Green
След сериозен размисъл клоня към това, че е правилно простОр, но моя си простИр не сменявам за някакъв простОр аз  Mr. Green

Аз си мислех, че анкетката е малко на шега, пък то се оказа сериозна работа
Виж целия пост
# 25
http://eurodict.com/ПРОСТОР+searchid-24664-ed_tylk.html

Един тълковен речник.
Виж целия пост
# 26
danitu, май сме от едно и също село Simple Smile За мен простИра е приспособлението на което се простИра.

А аз като се замисля с удоволствие ще си заменя простИра за малко простОр (гледка, панорама),  ако някой се навие да събори сградите отсреща Wink, пък дрехите ще ги простирам на сушилника в стаята Wink
Виж целия пост
# 27
 Party подозирам откъде ти е дошла идеята за темата Simple Smile

Простор, естествено. Това простир за пръв път го чувам.  Mr. Green
Виж целия пост
# 28
За мен простИра е приспособлението на което се простИра.

И за мене. Имам и сушилня, но имам и малък сгъваем простИр, който държа в банята, и го използвам, ако сушилнята е пропуснала да се справи добре с някоя по-дебела яка. Не простирам обаче на простОр, т.е. на терасата - при нас това е забранено. Naughty
Виж целия пост
# 29
Ами като гледам от Варна и от Русе всички сме за простИр  Laughing
Виж целия пост
# 30
Вие си казвайте "простир", щом ви е толкова на сърце .........но да знаете, че не е правилно  Wink
Виж целия пост
# 31
Имам и сушилня, но имам и малък сгъваем простИр,
И на мен точно това ми стана интересно, това сгъваемото в такъв случай и то ли ще е прОстор? Защото на мен хич не ми изглежда просторно някак. А пък не виждам причина едното да е прОстор, а другото простИр.
Виж целия пост
# 32
Простор  Grinning
Виж целия пост
# 33
Бухте, това, сгъваемото мисля не му се казва простор, а сушилка или нещо от сорта... ThinkingАз не му казвам никак.То може да се поставя навсякъде, не само на просторно място...
Иначе-знам думата като простОр, знам, че в някои краища на БГ използват прострИр.
Виж целия пост
# 34
Очевидно е,че всички от София казват "Простор", от Източна България "простир". В речниците фигурира "простор",значи то е правилното. Имам обаче някво съмнение да не са дублетни форми... ако не, си е просто народна етимология - от "простирам".
Виж целия пост
# 35
Само в моето семейство ли не се е използвала тази дума?  newsm78
Израсла съм в къща и никога не съм чувала нито майка ми, нито бабите ми, нито съседките да я използват. Винаги казваха "въжето" (или "тел" - ако е бил опънат тел за простиране). "Свали дрехите от въжето", "Просни това на въжето"...
"Простор" и "простир" ги чух много по-късно и винаги са ми звучали странно...  Thinking
Виж целия пост
# 36
На времето пред блоковете имаше такива приспособления-по соц време много се простираше пред блока, все по-рядко срещам днес такова запазено приспособление да го наречем-опъната тел на две стоманени подпори.Та тогава, като малка, майка ми казваше-отивам да просна на телта прането.А вкъщи, на балкона си имахме простОр... Thinking
Виж целия пост
# 37
Простор.
Виж целия пост
# 38
Знам го като простор.
Виж целия пост
# 39
с "О"
простирам на въже, тел, простор, сушилка.... но все си простирВам  Laughing
Виж целия пост
# 40
За простирВам ще си пуснеш тема! Няма да разводняваш спора Joy
Виж целия пост
# 41
Ми по нашия край викаме "Върви го метни на пържината" ... ама тука ако го иzтипосам надали много хора ще ме раzберат  Mr. Green
Та конкретно нито е простор, нито е простир, ми си е пържина. (обаче що... не ме питайте).  Crazy
Виж целия пост
# 42
ТУК ПРИ НАС ,КАЗВАМЕ ПРОСТОР
Виж целия пост
# 43
Простор.
Виж целия пост
# 44
Простор.
Виж целия пост
# 45
Простор.
Виж целия пост
# 46
Аз знам,че се казва простор.
Виж целия пост
# 47
Аз използвам и двете. Wink Няма такава опция в анкетата, позор!!
Ако се чувствам ефирно, употребявам простор. И бамбони от тая марка не отказвам.  Ако пращам някой да върши черната работа, показвам му простира. Хъхъх. 
Виж целия пост
# 48
Ами простор си е Peace
Виж целия пост
# 49
Ох, Небесна, нека не си говорим за шоколадов простор Heart Eyes
Виж целия пост
# 50
Ами като гледам от Варна и от Русе всички сме за простИр  Laughing
[/quote

и аз съм останала с впечатлението,че във варна казваме простИр,а в софия например-простОр.същото е и с чушката и с пиперката,с пликчето и торбичката и т.н.богат език имаме,това е. Peace
Виж целия пост
# 51
да, както си мислех... въпроса е фундаментален и не сбърках с тази тема  Mr. Green

въжета, тел, пържина ....., сигурно защото по въпросния край и го пържат прането.
запържват.... Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 52
простор
Виж целия пост
# 53
Ами като гледам от Варна и от Русе всички сме за простИр  Laughing

И аз се присъединявам. Моята логика е, че простИрът е място за простИране Wink
Виж целия пост
# 54
Аз му казвам ПРОСТОР, а дали е правилно незнам  Peace
ПростИрам на простОра ...  Peace
Виж целия пост
# 55
http://eurodict.com/ПРОСТОР+searchid-24664-ed_tylk.html

Един тълковен речник.

простѝр - м., -и; простѝра - clothesline.

Виж целия пост
# 56
Аз казвам простор. Думата простир за първи път я срещнах във форума.
Виж целия пост
# 57
Простирам на простор, а той е във въздуха Simple Smile. Зимният е стандартен.
Виж целия пост
# 58
простор, за пръв път чувам простир Simple Smile
Виж целия пост
# 59
Аз го наричам простИр. Не съм 100 % сигурна, че това е вярното, но.... няма да споря.
Peace
Виж целия пост
# 60
Аз го наричам простИр. Не съм 100 % сигурна, че това е вярното, но.... няма да споря.
Peace
Сега като се замисля и аз така май бих го нарекла. Когато ходехме да си купувам от тези сгъваемите в магазина казахме, че търсим простир, просто някак изобщо не ми звучи да кажа, че търся простор. Сякаш някакво пространство си търся Laughing
Виж целия пост
# 61
простор
Виж целия пост
# 62
Простор, разбира се. За простИр никога не съм чувала
Виж целия пост
# 63
Простор, разбира се. За простИр никога не съм чувала
ПРОСТОР!!!
Виж целия пост
# 64
простор

Къде го чу това "простир"? Звучи ми като някакъв диалект. newsm78
Виж целия пост
# 65
ПростИр.Така му казваме в къщи.Нали все пак на него простИраш.
Виж целия пост
# 66
Простор, естествено - проверих в речника за всеки случай, макар че бях сигурна, че е така. А "простир" чувам за първи път.
Виж целия пост
# 67
Явно само в някои краища е простИр. Нищо ново, то е ясно кое е правилното.
Виж целия пост
# 68
простор

Къде го чу това "простир"? Звучи ми като някакъв диалект. newsm78


тук, тук го 'чух'.
къде другъде.newsm78
Виж целия пост
# 69
Хубаво де, разбрахме че е диалектна дума, кво толкова...то всъщност повечето от нас знаят, особено тези, които пътуват из страната, хайде сега, голяма работа...Чушка или пиперка, все тая-нали се разбираме като си говорим?
Виж целия пост
# 70
Аз казвам "простор".
Виж целия пост
# 71
Естествено, че "простор".
Виж целия пост
# 72
По принцип правилно е простир. Скоро си взехме от Бриколаж един и си пишеше простир.  Но аз си казвам простор и простор си го пиша.
Виж целия пост
# 73
Само в моето семейство ли не се е използвала тази дума?  newsm78
Израсла съм в къща и никога не съм чувала нито майка ми, нито бабите ми, нито съседките да я използват. Винаги казваха "въжето" (или "тел" - ако е бил опънат тел за простиране). "Свали дрехите от въжето", "Просни това на въжето"...
"Простор" и "простир" ги чух много по-късно и винаги са ми звучали странно...  Thinking

И аз така- не съм чувала тази дума като малка.После вече я чувах като простир. Не знам кое е правилно,но простор го срещам само в нета, тук никой не казва така, всички му викат простир. Аз обаче не употребявам думата, също както и майка и баба и т.н до незнам си кое коляно назад. Имам си сушилня и не простирам.
Виж целия пост
# 74
Простор. Peace
Виж целия пост
# 75
Само в моето семейство ли не се е използвала тази дума?  newsm78
Израсла съм в къща и никога не съм чувала нито майка ми, нито бабите ми, нито съседките да я използват. Винаги казваха "въжето" (или "тел" - ако е бил опънат тел за простиране). "Свали дрехите от въжето", "Просни това на въжето"...
"Простор" и "простир" ги чух много по-късно и винаги са ми звучали странно...  Thinking

И аз така- не съм чувала тази дума като малка.После вече я чувах като простир. Не знам кое е правилно,но простор го срещам само в нета, тук никой не казва така, всички му викат простир. Аз обаче не употребявам думата, също както и майка и баба и т.н до незнам си кое коляно назад. Имам си сушилня и не простирам.

Джема, любопитно ми стана малко.Хайде-ти днес имаш сушилня, ама баба ти не е имала, нали?Та тя как му е казвала на това приспособление?А майка ти?Абсолютно никаква дума ли не са употребявали или просто са казвали-ще простирам и толкова?
Чисто любопитство, извинете за отклонението... Peace
Виж целия пост
# 76
Аз го знам като простИр ,свързан с глагола простирам. Звучи ми и логично. Не мога да го свържа с просторно място на което се простира. Naughty
Звучи ми добре и мисля,че е правилно да се каже:"Простирам прането на простира."

Сложи опция в анкетата "Изтрий глас",че се обърках и гласувах за простор Sad
Виж целия пост
# 77
Аз гласувах за простОр, че нашироко да се вее прането на балкона  Grinning
Виж целия пост
# 78
Аз го знам като простИр ,свързан с глагола простирам. Звучи ми и логично. Не мога да го свържа с просторно място на което се простира. Naughty
Звучи ми добре и мисля,че е правилно да се каже:"Простирам прането на простира."

Сложи опция в анкетата "Изтрий глас",че се обърках и гласувах за простор Sad


Ха така, гласа на 1 мъж се брои за поне 50, че и повече, ако сметнем съотношението жени/мъже във форума Simple Smile

Бравоооо borko !  Laughing
Виж целия пост
# 79
Винаги  съм казвала простОр.
ПростИр даже за първи път го чувам (виждам).
Виж целия пост
# 80
простор Peace
Виж целия пост
# 81
Простор  Peace
Виж целия пост
# 82
ПростОр.
И аз за пръв път виждам, че имало и простИр.
На елекронни речници не вярвам много... Thinking
Някой няма ли да звънне на езикови справки в БАН... Tired
Виж целия пост
# 83
Простир е в нашия град Peace!
Виж целия пост
# 84

 Софиянци казват простОр. Ние, във Варна, казваме простИр. Според мен простир е по-правилно, именно, защто би трябвало да идва от простИрам  Peace
Виж целия пост
# 85
Простор.

Думата простир я чувам за първи път  Blush
Виж целия пост
# 86
простор!
Виж целия пост
# 87
Простор.
Виж целия пост
# 88
Според мен идва от корена на думата простирам и залагам на простИр
Виж целия пост
# 89
Аз казвам "простир".
Виж целия пост
# 90
Погледнах в речника, няма дума простИр  Mr. Green само простОр  Peace
Виж целия пост
# 91
Peace
Виж целия пост
# 92
ПРОСТИР  Peace
Виж целия пост
# 93
Простор. За първи път чувам думата "простир", ако въобще има такава дума, разбира се.
Виж целия пост
# 94
В провинцията наистина на повечето места му викаме Простир.
Виж целия пост
# 95
Простор
Виж целия пост
# 96
" Простирам прането на простора"
Така казвам аз.
Виж целия пост
# 97
Аз му казвам простир, въпреки, че по реченик е простор... Embarassed
Виж целия пост
# 98
Простор му казвам Peace
Виж целия пост
# 99
Това е! Peace
Виж целия пост
# 100
Простир. "Простор" е с друго значение за мен.
Виж целия пост
# 101
Аз смятам, че "простир" е правилно, не знам защо. Обикновено като се съмнявам и нямам откъде да проверя, пускам гугъл.

Още на първа страница вади простир, като джаджа за простиране, а простор до 5 страница не се среща в този смисъл, подозирам че и нататък ще е така.


newsm10
Виж целия пост
# 102
простОр
Виж целия пост
# 103
И аз така го знам.
Виж целия пост
# 104
Простор, простир за първи път го чувам.
Виж целия пост
# 105
Според мен щом се простира на него,значи е простир,а някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Grinning
Виж целия пост
# 106
Аз смятам, че "простир" е правилно, не знам защо. Обикновено като се съмнявам и нямам откъде да проверя, пускам гугъл.

Още на първа страница вади простир, като джаджа за простиране, а простор до 5 страница не се среща в този смисъл, подозирам че и нататък ще е така.


newsm10

Не питайте Гугъла, а хубав български речник! Naughty Правилно е ПРОСТОР! Peace
Виж целия пост
# 107
ПростОр, естествено.
Виж целия пост
# 108
простОр
Виж целия пост
# 109
простор  newsm10
Виж целия пост
# 110
Простор hang
Виж целия пост
# 111
Според мен щом се простира на него,значи е простир,а някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Grinning

това пак въжета за простиране ли са
Виж целия пост
# 112
... някъде бях чувала и термина"пържина",което ме смачка от смях Grinning

А в монтанско е върлина  Grinning
Виж целия пост
# 113
и според мен е правилно  простОр .
Виж целия пост
# 114
Простор
Виж целия пост
# 115
аз го знам "простор"
Виж целия пост
# 116
Предполагам ,че от моята тема от къде да си купя въпросния простир,е тръгнал фундаменталния ти въпрос.Отговор-за всеки различно.Колкото до диалекта на всички е ясно,че в София се говори преди всичко на диалект и едва ли това ,
че сте преобладаващо мнозинство в този форум трябва да е мерило кой крив,кой прав.Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно.Явно от значение авторът от кой край е и типично по български смята ,че точно там се говори правилно.Не знам как е правилно,но нека сме толерантни и си търпим диалектите
Виж целия пост
# 117
Простор Laughing...аз лично казвам, че простирам на терасата....
Виж целия пост
# 118
Предполагам ,че от моята тема от къде да си купя въпросния простир,е тръгнал фундаменталния ти въпрос.Отговор-за всеки различно.Колкото до диалекта на всички е ясно,че в София се говори преди всичко на диалект и едва ли това ,
че сте преобладаващо мнозинство в този форум трябва да е мерило кой крив,кой прав.Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно.Явно от значение авторът от кой край е и типично по български смята ,че точно там се говори правилно.Не знам как е правилно,но нека сме толерантни и си търпим диалектите

Rosi, не се сърди, не се връзвай.И аз казах, че пипер е равно на чушка, ама глас в пустиня...
А колкото до мнозинството, на скоро имаше преброяване и като че ли  морските бяха повечко от шопкините тук Laughing
Свиркай си... Party
Виж целия пост
# 119
... Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно ...

Не. Във всички пише простОр  Peace

Използвай си го, както ти е удобно, какво значение има  Grinning
Виж целия пост
# 120
... Относно речниците,аз нямам такъв за да проверя,но четейки тука няколко мнения по въпроса(чиито авторки са се консултирали с въпросните такива) в различните пише различно ...

Не. Във всички пише простОр  Peace

Използвай си го, както ти е удобно, какво значение има  Grinning


Няма речници, в които да пише °простир°.Съществителното е простор , а думата която се образува като глагол е °простирам°. Съгласна съм че всеки може да го употребява според диалекта който използва. Съгласна съм също, че няма голямо значение кой как го пише важното е аз да го пиша правилно. Peace

Офф: Относно диалекта в София...айде нема нужда...това е единственият град в България в който се говори само и изключително на диалект. #Crazy Rolling Eyes

Никол, извинявай че се закачих за теб.
Виж целия пост
# 121
 Простор!
Виж целия пост
# 122
ПростИр !
Виж целия пост
# 123
 Простор!
Виж целия пост
# 124
Чувала съм и използвам и двете Peace
Виж целия пост
# 125
Простор е правилно да се каже.
Виж целия пост
# 126
7 страници за един простор)))
супер.
Виж целия пост
# 127
Разбира се че ПРОСТОР... кой изобщо може да си задава такъв въпрос!?
Виж целия пост
# 128
Разбира се че ПРОСТОР... кой изобщо може да си задава такъв въпрос!?

аз newsm78
благодаря ти , че се включи в темата Ирина23.
твоето мнение окончателно затвърждава убеждението ми , че е безпрекословен ПРОСТОР
така или иначе темата беше и шеговита, но карай.
Виж целия пост
# 129
Разбира се че ПРОСТОР... кой изобщо може да си задава такъв въпрос!?


Aми аз ето може да питам. К'ват съм си тъпа, все тъпи въпроси задавам....  33uu
Виж целия пост
# 130
ПРОСТОР Blush
Виж целия пост
# 131
простор
Виж целия пост
# 132
просто̀р Описание:
мн. просто̀ри,
1. Обширно, свободно пространство. Обичам да се разхождам на простор.
2. Прен. Широта,  свобода за действие.
Простор просто̀рна, просто̀рно, мн. просто̀рни.
--------------------------------------------------------------------------------
мн. просто̀ри, (два) просто̀ра,
м. Разг. Приспособление с опънати въжета за
простиране на дрехи при сушене, както и самите въжета.
Виж целия пост
# 133
Хм, аз знам простир, поне в нашия край така му се казваше.
Виж целия пост
# 134
Не ме разсмивайте,
седем страници по
тази тема, срам и
позор. Думата е
простор.
Корен "прост".
Моля, заключете я.
Виж целия пост
# 135
" Простор " на 100%.
Виж целия пост
# 136
7 страници за един простор)))
супер.
Не вярвам на УШите си!!!!!!!!!!!!!!!!
Виж целия пост
# 137
Викам му простир,  фатално ли е  Whistling
Виж целия пост
# 138
7 страници за един простор)))
супер.
Не вярвам на УШите си!!!!!!!!!!!!!!!!
Вярвай на очите си. Peace Joy Joy Joy Joy

Викам му простир,  фатално ли е  Whistling
Мисля че не,ама знам ли? newsm78
Виж целия пост
# 139
кефи ме как всички варненки са единодушни
 Joy
Виж целия пост
# 140
Чувала съм и двете,но аз му викам простир.
Виж целия пост
# 141
ПРОСТИР!
Виж целия пост
# 142
Според мен - простир
Виж целия пост
# 143
Кой изрови темата???
Виж целия пост
# 144
за първи път чувам за простир.
Виж целия пост
# 145
А, въобще какво разбирате под понятието РЕЧНИЦИ, и имат ли те почва у нас?
Виж целия пост
# 146
А, въобще какво разбирате под понятието РЕЧНИЦИ, и имат ли те почва у нас?
Добре казано! Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия