Къща от 1941-42, мнения?

  • 3 703
  • 14
Здравейте! 
На ул. "Найчо Цанов" в София близо до Арена Запад и бул. Константин Величков има къщички строени 41-42 година. Обясниха ми, че са строени за немските войници по време на войната. Тези къщички имат характерен стил, тип холандски, с големи остри покриви. Въпросът ми е какво е качеството на строителството? С гредоред ли са? Какви проблеми може да срещне новодомец в такава къща, като се има предвид, че е вече на доста години- електрозахранване, водопроводи, покриви, здравина на конструкцията, риск при земетресения? Има ли специалисти , които могат да направят оценка на състоянието на къщата и как да се свържа с такива?
Ще бъда благодарна на всяко едно мнение и всякаква информация!   bouquet
Виж целия пост
# 1
Не съм от София, но къщите при всички случаи са гредоред. Тия години не са строени къщи със стоманобетон - няма греди и колони, носещи са зидовете и основата.  Това може много да те спъне да правиш преустройства. Що се отнася до издържливост, в България има къщи и на по 100 години, в които живеят хора. Важно е как е била стопанисвана къщата, кой какво е правил в нея.
Виж целия пост
# 2
Представи си пропаднал покрив, кофти ел и ВиК инсталации, напукани стени. Нужно е укрепване, няма парно, по-евтино излиза да се срути и да се построи наново.
Виж целия пост
# 3
Ами спорен е въпросът.
По принцип къщите, строени преди или около 45-а, са по-здрави и качествени от строените през комунизма. Това е сигурно. Твърде е възможно да имаш проблеми с водопровода, ако не е сменян. Освен това ако си на по-висок етаж може да има проблем с налягането на водата. Този въпрос се решава със смяна на помпената система в мазето.  За ел-системата не знам. Твърде е възможно да имаш и проблеми с покрива и течове - ако си на последен етаж.
По принцип в старите къщи проблеми задължително има с черчеветата (най-малкото са се изметнали сигурно вече, ако не са и изгнили), както и с дюшемето евентуално. В по-старите къщи е масивно и няма проблем - циклиш, лакираш и е като ново, но в някои може и да е от "по-новите", което е криво и грозно и се налага да се махне.
Сменила съм няколко апартамента в стари сгради и това са ми наблюденията, за друго не се сещам. Конкретно за тези "войнишки" къщи също не знам.
Мисля че всеки строител/архитект може горе-долу да ти направи някаква оценка на строителството и качеството на конкретната къща/апартамент.

Представи си пропаднал покрив, кофти ел и ВиК инсталации, напукани стени. Нужно е укрепване, няма парно, по-евтино излиза да се срути и да се построи наново.

Това изобщо не е задължително, не се подвеждай по новините Wink Има страхотни стари, здрави къщи, които дори са за предпочитане пред новото строителство (което в много случаи е некачествено). Резбира се зависи как са стопанисвани и дали някой не им е правил преустройства, като е бутал носещи стени...

***

Апропо, за сгради ли става въпрос или за еднофамилни къщи?
Виж целия пост
# 4
в софия живеем в кооперация от 1927ма.
гредоред, ние сме на посления етаж.
не съм се чуствала по-стабилно.
напротив, всяко влизане в панелен блок ме е карал да потръпвам.
дори земетресението през 78 (ма ли беше?) не е оставило следи по конструкцията.
бомбардировки над софия също не са повлияли на кооперацията
няма пукнатини, няма проблеми.
не сме и позволили кооперацията ни да се изтърбуши за магазини.
да, има нужда от измазване, може би изолиране
отвреме на време се прави ремонт на покрива
това е.
незнам в каква помощ съм,но това ми е опита.

друга сграда, която внушава стабилност и е от онова време е сградата на биологическия факултет на СУ.
стабилни постройки.
а щом са сторени за немци...
склонна съм да мисля, че
Виж целия пост
# 5
Живяла съм в района. Тези къщички са особено симпатични сега - през есента. Simple Smile
Но- стаите са малки, баните са допълнително правени- били са общи преди това, а и общо взето разпределението не било най-доброто. Поне това ми казаха на мен, когато питах дали се дават под наем.
Успех!
Виж целия пост
# 6
Аз пък се сетих за сградата на ''Алабин'' дето се срути... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 7
Благодаря, мненията ви бяха много ценни за мен!  bouquet
Виж целия пост
# 8
като цяло, къщи във Флоренция, Венеция и тн, на по 300-400 години са доста доста скъпи
и има пазар.  Wink
Виж целия пост
# 9
Бетон се е прилагал в строителството още през 20-те години на миналия век, така че не е сигурно дали няма и при тези къщи. Така нареченият пруски свод е издържал не е едно земетресение.
А като говорим за това, нито една сграда, строена преди 1980г., не отговаря на съвременния правилник за земетръс.

Тези къщи съм ги виждала, много са симпатични, мисля, че имаха и дворчета.

Ако ти трябва истински специалист за експертиза, може да се обърнеш към инженерите във ВИАС - има такова звено там. Но и всеки добър инженер ще ти даде компетентно мнение.
Виж целия пост
# 10
Наши приятели си купиха една от тези къщички. Направиха си я страхотна. Hug
Виж целия пост
# 11
Най добре я огледайте с човек ,който разбира от строителство. Ако е здрава ,няма напукани стени, дори да няма бетонна плоча не е толкова трудно и скъпо да се направи. Преди няколко месеца си купихме една селска къща без плоча. Пролетта ще я стягаме и смятаме да и излеем такава .
Виж целия пост
# 12
Ами ние живеем в стара софийска къща. Ето нещата, с които се сблъскахме, макар че не е задължително всичко това да се случи в онези блокчета:
- Стара ел. инсталация. Не знаем от кога е и сме планирали да я сменим. Ще ни излезе около 400 лв материалите, но без труд, защото мъжът ми ще си я направи сам.
- Стар водопровод. И него ще сменим някога, за сега сме изолирали наличния. Подмяната не сме смятали колко ще излезе.
- Слабо налягане - това вече е проблем на целия квартал. Би могъл да бъде решен с инсталиране на собствена помпа, но тук говорим за доста повече пари, които честно казано сега нямаме!  Embarassed
- Стари улуци - подмяната излезе 700 лв. Като знам колко са големи онези блокчета, за които говориш, подмяната там няма да излезе повече. Но пък покривът ни е здрав (слава Богу!)
- ОТОПЛЕНИЕ!!! Дори да подминеш всичко друго, това е сериозен момент. На нас първата зима ни замръзнаха тръбите, защото си мислехме, че можем да се отоплим с печки тип духалки и реотани. Голяма грешка.  ooooh! Сега сме с камина на дърва и въглища. Има водна риза и предстои пускане на парна инсталация. Но и без нея се топлим добре. Последната зима отоплението ни излезе около 160-180 лв на месец, като в това не включвам тока за бойлера. Но тогава по цял ден бяхме на работа. Тази зима с бебе у дома ще видим колко ще дойде.
- Охрана - също много важен момент! Ние живеем в самостоятелна едноетажна къща. Въпросът с охраната и застраховката на имуществото е важна, но всеки се простира според възможностите си.
- Желателно е да се направи външна топло изолация. При нас ще излезе около 1000-1200 лв материалите! Труд не слагам, защото мъж ми, нищо че е оператор, си е майстор Тричко и твърди, че и това може да направи.
- Гредоред! За момента тая точка сме я оставили така. Нямам идея кога и колко би струвало да "бием плоча".

Такааа! Звучи страшно, ама не е чак толкова!  Wink Споделям ти всичко това, в случай че си "апартаментно чедо" (като нас) и за пръв път ще живееш в къща. Имай предвид, че къщата винаги изисква повече работа, средства и подръжка от един апартамент. Само като си помислиш, че трябва да метеш двора и улицата и да ринеш сняг зимата!  ooooh! А това е най-малкият кахър. Но пък няма такова спокойствие и уединение, като да си седнеш на двора с книжка в ръка! И да знаеш, че всичко това си е само за теб!  Heart Eyes Няма съседи, с които да се съобразявам и които да ми вдигат шум. Няма съседи, които да ме наводняват. Няма съседи, които се бият, напиват и правят шумни оргии. Мога да си пусна музика когато поискам и колкото силно поискам. Мога да направя игрална площадка и басейн за детето си на двора. Мога да си гледам цветя, имаме грозде, кучешка колибка с куче... и всичко това на 10 минути от центъра на София.  Simple Smile

ПП - влизам да допълня към плюсовете, че номер едно в класацията ми е студена зимна вечер с чаша червено вино и любимия мъж пред камината. Дискретна миризма на пушек (на хижа - така ми мирише), препечени филийки и синьо сирене! Ммммм! Мъркаща котка, полегнала на почетно разстояние... Кога ще завали сняг, чакам тези моменти!
Виж целия пост
# 13
и аз съм се зазяпала в една къща от 40 те. Не е хич лоша, но няма парно и нормална баня ...
първото което ще се направи ще е инсталация на местно парно газ и солар вероятно и 2 бани на 2 та етажа. утре ще питаме колко ще ни струва и щ? решим да я вземем ли  Wink
Виж целия пост
# 14
Аз съм ги виждала . Те са без самостоятелен двор и са различни къщи, едните самостоятелни , а другите с комшии.  Някои с много средства са направени доста добре.  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия