Задграниче паспорт на дете?

  • 1 912
  • 24
Значи проблема е, че живеем в София под наем, т.е. постоянните адреси в документите ни са в други градове. Дали мога да извадя паспорти на децата в София  newsm78 Къде да ходя, кого да  питам? Помагайте, моля  Praynig
Виж целия пост
# 1
Аз имам абсолютно същия проблем, само че за Пловдив.Мисля че става само по постоянен адрес-пълна глупост!Дано да греша Praynig
Виж целия пост
# 2
Издаването е в паспортната служба по постоянен адрес.
Можете да си смените и постоянния адрес ,което за жалост е свързано с издаване на нови лични карти.
Виж целия пост
# 3
Много позната история. И ние сме под наем в София. Миналата година трябваше да отскочим в чужбина с големия. Адресната му регистрация (като нашата) не е софийска. Трябваше да отидем в паспортната служба в града, чиято адресна регистрация имаме. Майката присъства ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Там се попълват едни формуляри, плаща се и се пуска да го правят. Тъй като все пак е детенце и по данните и бебешка снимка не може да се докаже че това точно дете е вашето, има една процедура, при която районния ще отиде да разпитва съседите дали това точно дете е вашето. Проблемът при вас ще е предполагам като при нас, а именно, че никой от съседите в града по адресна регистрация не ни е виждал детето и не може да потвърди. С милион уговорки, обяснения, познати, в крайна сметка успяхме да извадим..

След това ще дойде друг проблем. Не знам къде ще ходите (ние летяхме до САЩ през Франция), но французите ни задържаха да ни разпитват защо детето ми го няма в моя паспорт, а има отделен. И там обяснения и чудо, но се оправихме.

Процедурата е трудна, дълга и тромава. Може би за добро, с оглед на колко деца ги изнасят зад граница, но за хора на които всичко им е точно е крайно несправедлива.

А, да не забравя, ако детето ще излиза зад граница само с единия родител, трябва писменоо съгласие от другия.


Моят съвет е ако планирате оставане в София, просто си сменете регистрацията. Ходи се до паспортна служба в районното управление. Така ще спестите време,разкарване, средства и нерви, а и в София съседите ви ви познават и ще потвърдят за детето.

Успех!
Виж целия пост
# 4
Леле, AIS, ти ме отчая  ooooh!, аз си мислех, че ще мина само с разкарване до родното място, или със смяна на адреса. Това за районния ме потресе - значи се задава дъъълга процедура...
Явно ще се правят нови лични карти, обаче се чудя - аз задграничния паспорт си го поднових само преди месец, сега и него ли ще трябва да сменям заради новия адрес   Thinking
Благодаря за подробните разяснения, че ме подготви какво ме чака   bouquet
Виж целия пост
# 5
Ние и двамата сме с постоянни адреси в 2 различни града, а живеем в трети. Имаме /освен лични карти/ междунар.паспорти, шоф.книжки, а и всеки има кола с регистрация в града си. Ако решим да си сменим постоянните адреси, ще трябва да сменим освен личните си карти и межд.паспорти, и шоф.книжки, и номерата на колите...Колко е като разход, не ми се мисли, затова се отказах.
Виж целия пост
# 6
Това от кога е така  #Crazy

Преди някъде 3 години вадихме паспорт на малкия, никой не е правил проверки. Отидохме двамата родители и детето, акта за раждане и снимки. Иначе да, по постоянен адрес, т.е. на който адрес е записано детето в родилното още - обикновено това е адреса на майката.

Искам също да вметна, че не точно присъствието на майката е задължително, но ако някой (който и да е) от двамата родители не присъства, трябва да има нотариално заверено пълномощно, че разрешава издаване на задграничен паспорт на детето.
Виж целия пост
# 7
Не съм 100% убедена, но ако процедурата е експресна /т.е. за 24 часа/ може и в София да се извадят паспортите. На "Мария Луиза", защото само там има такава услуга. Нищо не пречи обаче да попиташ.

Това за съседите дали познават детето е било някаква измишльотина /или места наредба/ не знам да има такъв закон или практика.  newsm78

Иначе и аз съм на мнение, че е най-лесно, удобно, а да не говорим че е и изсискване на закона да се регистрирате на сегашния си адрес.  Peace
Виж целия пост
# 8
Април правих паспорт на малкия - беше на 2месеца. Никай не е искал разпознаване от съседи и прочие глупости. Я си направете постоянен адрес в общината и вижте дали с жълтите листи само - без нови карти - става номера.
Виж целия пост
# 9
няма такова нещо със съседи и очни ставки.
А да се живее дълго в друго населено място без постоянна адресна регистрация е неудобно - струва си и вие да си смените картите.
Виж целия пост
# 10
Да. Ако искате бърза (за 3дни) или експресна (за 1ден) услуга документите се подават на бул."Мария Луиза" в паспортната служба. За големи обаче таските са пъти по-големи, за деца не знам (може и да няма за бърза, а за експресна да е 20лв).
По-добре попитай по телефона.

Разпознаване от съседи по закон няма, но явно на местно ниво са се застраховали.
Виж целия пост
# 11
Мерси на всички за отговорите  Hug  bouquet
Къде точно е паспортната служба на М. Луиза?
Виж целия пост
# 12
Къде точно е паспортната служба на М. Луиза?
От Лъвов мост посока към ЦУМ, на 200 м от лявата страна, след 1 златарски магазин (качваш се по стълбите). Но мисля, че там беше само за експресни поръчки.
Виж целия пост
# 13
Не съм 100% убедена, но ако процедурата е експресна /т.е. за 24 часа/ може и в София да се извадят паспортите. На "Мария Луиза", защото само там има такава услуга. Нищо не пречи обаче да попиташ.

Това за съседите дали познават детето е било някаква измишльотина /или места наредба/ не знам да има такъв закон или практика.  newsm78

Иначе и аз съм на мнение, че е най-лесно, удобно, а да не говорим че е и изискване на закона да се регистрирате на сегашния си адрес.  Peace

А ако всяка година сменяш квартирата, какво ,ще ходиш да сменяш и паспорти и карти по 100 пъти, извинявай но това е прекалено. Това с постоянните адреси е пълно безумие, къде трябва да се регистрирах хората дето са без имоти!!!
Не съм чувала по закон да е да се регистрираш на сегашния си адрес.
Виж целия пост
# 14
А ако всяка година сменяш квартирата, какво ,ще ходиш да сменяш и паспорти и карти по 100 пъти, извинявай но това е прекалено. Това с постоянните адреси е пълно безумие, къде трябва да се регистрирах хората дето са без имоти!!!
Не съм чувала по закон да е да се регистрираш на сегашния си адрес.

За тази цел има постоянен и настоящ адрес. Ако сменяш настоящия си - не си сменяш картата. Сменяш си квартирата - отиваш до общината сменяш и настоящия си адрес. Не е толкова сложно, не е времеемко, не струва нищо.

И да, законово си задължен в 2 седмичен срок да се регистрираш в общината. Не мога да разбера защо не приемете, че като граждани на РБ имате някои задължения? Или ОК - не го правете, но не слагайте на всичко квалификации като 'безумни', 'тъпи' и прочие... Тези неща не са направени само, за да ви тормози някой, а поради ред причини, много от които са от полза. Ако не дай си Боже засъдиш някой и не могат да го открият на адреса му, защото той 'не е собственик и сменя квартирите' бас хващам, че пак ще говориш колко са тъпи законите в БГ и как не могат да открият човека...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия