За говоренето на бебетата

  • 3 249
  • 42
Като клише се повтаря, че ако не говориш на бебето едва ли не нямало да се научи да говори. Всички са се научили рано или късно в крайна сметка. Това значи ли, че на всички им е говорено много  newsm78
Ако е така значи моето дете мноооого трудно ще проговори, защото аз просто не мога да му говоря. Не ми идва от вътре да му говоря реални неща. Иначе измислени думи непрекъснато. Но ми се убива всяко желание да му обяснявам кое кво е защото то просто не ми обръща никакво внимание. Ако му соча нещо или по книжка никога не гледа в съответната посока, все настрани. Единствено в песнички се заслушва. Ама може ли да му пееш цял ден, и при това все различни песнички, че му омръзват. Пък и неам глас и не мога да се понасям да пея.  #2gunfire Просто не виждам как да го накарам да се интересува от света. Само иска да тича, да се катери, да бърника навсякъде.
Но определено съм на мнение, че трябва да слуша езика, поне като фон. Детски фолмчета мисля, че също са добра идея, въпреки че не се заглежда все още.  Мисля, че още не му е дошло времето  newsm78.
Има ли някоя от вас която не е говорила много на детето си, и изобщо не му е говорено много от който и да е? Какъв е резултатът?
Виж целия пост
# 1
моят е по-малък. същият е - песнички харесва, но ако го караш да повтаря някакви думички или изобщо нещо да имитира, се обръща и си отива. И играчки не го впечатляват. Не тича, но се катери, бърника и сам си избира с какво да се занимава - обикновено кутии от всякакъв вид. Не виждам разлика между дните, в които не се говори край него, и дните, в които някой го занимава нонстоп. Тъй че и на мен им е интересно да разбера.
Виж целия пост
# 2
На София й е говорено много, а проговори късно, затова хич не се връзвам на подобни работи  Sunglasses
Просто предпочита да прави пакости, вместо да приказва  Tired сега говори, но само в краен случай- глад, болка, яд  Mr. Green
Виж целия пост
# 3
аз съм ги оставила моите да се развиват сами. не ги насилвам с нищо, не ги тормозя да учат разни неща. те ако искат само веднъж да чуят или видят нещо и го повтарят. ако не искат обаче и 100 да го повторя, ефекта е нулев. така че ги оставих да си живеят детството както намерят за добре. за мен не е толкова важно акто се съберем с други майки да се хваля какво могат моите  Crazy и хич не ми пука дали ще кажат на някого чао или не  Whistling
Виж целия пост
# 4
Кали все още не говори смислено,но откакто се е родила й говоря.Даже и като бях бременна й говорех.За резултат не мога да кажа нищо.Има си репертоар,който си знае,и от ден на ден си добавя по някоя думичка.Повечето естествено не й ги разбирам,но това си е от възрастта й.
Виж целия пост
# 5
Клише е. Разбира се, трябва да се говори на бебето, но съвмсем не е нужно да му се мели непрекъснато на главата. Това дали детето ще проговори по-рано или по-късно и дали ще е приказливо или мълчаливо в по-голяма степен се определя от генетичните заложби на детето. Аз съм доста мълчалив човек, а сина ми проговори рано и сега не може да му се затвори устата. Не зная какъв ще е резултатът при щерката - тя направо е обстрелвана с думи, но не мисля, че това ще има отношение към проговарянето й.
Така че - говори му на детенце, но не се насилвай...
Виж целия пост
# 6
На Калина не мога да кажа, че й е говорено много. Аз я гледам абсолютно сама /татко й се прибира късно от работа уморен и на него не може да се разчита много/, та в тоя ред на мисли - опитвам се максимално да се занимавам с нея, но и аз съм човек - понякога умората /и психическа и физическа си казва думата/  Rolling Eyes Тя проговори сравнително късно - някъде преди да навърши 2 годинки /преди това само отделни думички казваше/, но сега не можеш да й затвориш устата - баща й се ошашавва в събота и неделя /нали не е свикнал/  ooooh! Whistling Може да се каже, че сега повече се занимавам с нея - повтарям след нея думичките по правилния начин и почти непрекъснато и аз "меля"  Grinning
Виж целия пост
# 7
И аз мисля като мнозинството - че детето не бива да се насилва - ефект от насилване няма, само дето се мъчим взаимно. Когато се появи нужда и желание да научи нещо според мен ще намери начин да попита. Пуснах темата щото ми писна сестра ми, която непрекъснато меля на детето си (покрай нейното и на моето, от което не се оплаквам хич де), научила го е стихчета, песни, приказки наизуст дори на английски щото непрекъснато бърбори и повтаря и детето помни, въпреки че едва ли схваща смисъла и на половината - само повтаря механично, та тя непрекъснато ме упреква, че детето ми не говори, защото аз не му говоря, не се грижа за него как трябва и т.н. и т.н. Синът и определено запаметява, докато моя и да му влиза нещо в главата още не е дал признаци, че това е така и до ден днешен, освен да повтори някоя сричка реална дума не е казал.
Ама как да и обясня, че си зависи от детето - тя е убедена, че нейното говори, понеже много му се говори, а моето не, понеже не му говоря.
Обаче като стане дума за възпитание запява друга песен, понеже непрекъснато го възпитава, но ефект - нулев - пак си прави квото си иска. Та обяснението и е, че възпитанието почти няма ефект, зависи си от характера на детето и това почти не се променяло. Начи за възпитанинето има генетични заложби, а за говоренето - не - всичко зависи от майката. На някои хора генетично им е заложено да са досадни дразнители  #2gunfire
Виж целия пост
# 8
И аз не съм от приказливите, но затова пък пускам радиото на "Хоризонт" ,а там си "бърборят" по цял ден,особено сега по изборно време   Laughing
Виж целия пост
# 9
Няма такова нещо, че ако на детето му се говори то ще проговори по-рано, а всъщност кой казва кога е рано и кога е късно едно дете да проговори !?! Thinking То и за прохождането е същото !!! Важното е да не се насилва детето !!!!!!!!!!!!!!!
Аз на синът ми му повтарям по една книжка с животни думички може би вече 2 месеца и той сега започна да проявява интерес и да се опитва да повтаря, но разбира се не очаквам да ми рецитира стихотворение  Joy Знам, че между 2 -3 години е абсолютно нормално детето да проговори !!!
Виж целия пост
# 10
Аз мисля,че има нужда да му се говори на детенцето.Естествено не непрекъснато.Кой може  нон стоп да плямпа,пък и не това е целта.
В книгата си "Изкуството да бъдеш родител" Фъцхю Додсън описва ситуация в миналото,когато не знам кой владетел решил,че ако на децата не им се говори те изведнъж ще проговорят най-древния първи език   ooooh!
Та така избрал няколко майки,които да полагат всичките нужни грижи за бебчетата си,но абсолютно безмълвно.резултатът бил,че дечицата умрели  Shocked
Не ме погвайте сега,само преразказвам какво пише в книжката.
Освен това се сещам като малка в нашия блок имахме семейство глухонеми с малко детенцето,което бяха посъветвали да прекарва колкото се може повече време с бабите и дядовците,защото иначе няма как да се научи да приказва.

И двата примера става дума за деца,на които въобще не им е говорено.
Авторката на тема предполагам все пак не изпада в такива крайности  Wink
Аз му приказвам на моето,ама то е малко още...
Все пак кога и колко ще бърбори мъника предполагам е комлекс от много фактори.Мисля си все пак,че детенце дори и да не стои и слуша какво му говорим то"чува" и така научава за какво става реч.
И така...
Виж целия пост
# 11
Аз мисля,че има нужда да му се говори на детенцето.Естествено не непрекъснато.Кой може  нон стоп да плямпа,пък и не това е целта.
В книгата си "Изкуството да бъдеш родител" Фъцхю Додсън описва ситуация в миналото,когато не знам кой владетел решил,че ако на децата не им се говори те изведнъж ще проговорят най-древния първи език   ooooh!
Та така избрал няколко майки,които да полагат всичките нужни грижи за бебчетата си,но абсолютно безмълвно.резултатът бил,че дечицата умрели  Shocked
Не ме погвайте сега,само преразказвам какво пише в книжката.
Освен това се сещам като малка в нашия блок имахме семейство глухонеми с малко детенцето,което бяха посъветвали да прекарва колкото се може повече време с бабите и дядовците,защото иначе няма как да се научи да приказва.

И двата примера става дума за деца,на които въобще не им е говорено.
Авторката на тема предполагам все пак не изпада в такива крайности  Wink
Аз му приказвам на моето,ама то е малко още...
Все пак кога и колко ще бърбори мъника предполагам е комлекс от много фактори.Мисля си все пак,че детенце дори и да не стои и слуша какво му говорим то"чува" и така научава за какво става реч.
И така...


Познавам дъщеря на двама глухонеми, която не е глухоняма. Може да говори, всичко и е наред, само дето наистина говори малко. Ама то и аз говоря малко (когато не съм в настроение примерно).
Интересно ми е как умират децата от неговорене  newsm78
Иначе се говори около детето ми - я хора, я ТВ.... Лично на него обаче не говоря много освен бебешки глупости и измислени думи -  като не ме разбира и не ми идва да му говоря.  Blush
Опрелено ми помагате да се чувствам все по-малко виновна  Grinning  Peace
Виж целия пост
# 12
Постоянно говорех на Валери като бебе .Беше ми лесно, но той проговори късно. Но интереса му от песнички , стихчета , картинки и т.н беше смея да твърдя много кратък и след това не обръщаше внимание на това ,което му казвам , а си играеше неговите игри и така.
Трът.гна на ясла на 1,8 г. и в яслата една леля дори се осмили да ми намекне едва ли не ,че е бавно развиващ , защото нито говорел , нито искал много да се учи на песнички и стихчета. Дадох им да разберат,че мен това не ме тревожи - детето си ми беше и си е съвсем добре , просто не е обичаше да се изявява и те престанаха да ми правят намеци. Вече говори всичко и то неща, които не ми харесват и е го уча Embarassed
Виж целия пост
# 13
Говоренето на бебетата се препоръчва не толкова за да проговорят рано, колкото за да се развива интелекта им. По принцип деца, на които родителят предлага разнообразен и правилен език, проговарят когато си искат, но впоследствие по-лесно обличат мислите си в думи. Имат по-богат речник, по-развито асоциативно мислене и изобщо по-добре боравят с езика. Това е по принцип, обаче  Peace
Виж целия пост
# 14
Та така избрал няколко майки,които да полагат всичките нужни грижи за бебчетата си,но абсолютно безмълвно.резултатът бил,че дечицата умрели  Shocked
Аз съм чела нещо подобно, пак в една книга, само че се полагали всички грижи за бебетата, но без да бъдат гушкани. На мен ми е досадно да повтарям едно и също като папагал и да я гледам в устата няма ли да каже нещо подобно...  Rolling Eyes Мисля, че като и дойде времето, ще си проговори!  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия