къса юздичка под езика и под горната устна

  • 2 054
  • 6
Здравейте!
Много се надявам да ми помогнете.
Синът ми е 1г. и 8 месеца и след преглед от детски стоматолог/д-р Маркова от МЕДСТОМ/ се потвърди,че има къса юздичка под езика/до такава степен,че се разделя при "изплезване"/ и под горната устна.Поради възможни проблеми с правилното произнасяне на звуковете и здравината на венците се налага да се освободят чрез "цепване" от стоматолог-хирург.Но от тук започват въпросите, а именно:
- какво представлява самата процедура;
- колко време продължава;
- колко е болезнена;
- няма ли риск детето да се травматизира;
- каква анестезия е най-удачна;не е ли рисковано и опасно за такова малко дете пълна упойка;възможно ли е да се приложи местна упойка или само "замразяване";
- защо трябва да има конци ,при положение че манипулацията е "уж" рутинна и безообидна;не може ли без конци,само "срязване";
- за колко време след манипулацията се възстановява раната;
- необходима ли е някаква предварителна подготовка на детето...
- изискват ли се някакви документи предварително-изследвания ,направления и т.н.;
- заплаща ли се процедурата от Здравната каса;

Това са въпроси,които си задава една загрижена за своето дете майка и искрено се надявам да имате възможността да ми отговорите и да ми обясните по-подробно за това,което ни предстои.
Бих Ви помолила да ме насочите и към специалист в София /координати/,който често извършва подобна процедура и "знае какво прави".
Много ме притеснява пълната упойка.
Надявам севъв форума да има мами с вече минал подобен проблем,които биха могли да ме успокоят,да ми разяснят някои неща,защото тези пусти доктори нищо не обясняват.
Предварително благодаря на всички.
Виж целия пост
# 1
При мен се е наложила такава манипулация, когато съм била малко по-голяма от сина ти, именно поради неправилно произнасяне на някои звуци. Става въпрос за юздичката под едика. Манипулацията е много кратка, просто едно цепване и е почти безболезнена. Помня го момента, като да беше вчера  Laughing и със сигурност мога да ти кажа, че уплахата от неизвестното беше по-голяма от самата болка. Не съм травмирана от случилото се, конци при ман не е имало никакви  Naughty (изобщо много странно ми прозвуча това с конците, какво ще се шие, нали трябва да се маха ципата  newsm78).
Виж на другите ти въпроси не мога да отговоря, но мисля че самият хирург-стоматолог може да ти обясти най-подробно.
Виж целия пост
# 2
Когато големия ми син беше на две годинки ходихме да му резнат юздичката.И при него езичето се разделяше на две при изплезване.Ние отидохме на лекар уши-нос-гърло.Не е задължително да е стоматолог хирург,може и унг.Нямаше конци и упойки.Цялата процедура траеше не повече от минутка.Лошото беше,че бях сглупила да заведа сина ми след закуска и повърна от рев,така че моя съвет е на гладно да отидете.Половин час след цепването вече си пиеше сок.Не е страшно.Наистина е рутинна процедура.Успех Peace
Виж целия пост
# 3
Състоянието, което коментирате тук в англоезичната литература се обозначава като "tongue tie" или ankyloglossia.
Един много добър обзор на това състояние (Arch Dis Child 2005;90:1211–1215 "Tong tie" Hall, Renfrew)
задтвърждава удтвърденото днес схващане, че оперативна намеса е оправдана само при трудности с храненето.
Връзката между това състояние и вероятни говорни нарушения днес е много, много противоречиво становище. От мнозина се отхвърля категорично такава връзка.
Както ще прочетете и в обзора, честотата на хирургичната намеса днес по този повод е много, много ограничена и се свежда само до деца, които поради това състояние не могат да сучат или да се хранят с биберон.
Виж целия пост
# 4
Боби имаше този проблем. Направихме "рязването" като беше на годинка. Трая около 10 мин /за толкова го взеха и го върнаха почти събуден/. Не беше с пълна упойка.  След час беше забравил за проблема. Много се радвам, че предприехме процедурата. Сега кандидат зета  Laughing, /а бе един младеж на 20 години/ едва му разбирам какво говори поради факта, че макар и в малка степен има този проблем. Самия той иска да си направи "операция" и да приключи с фъфленето  Sad и да не се излага с целуването  Wink
Виж целия пост
# 5
на всички тез въпроси не ти ли отговори специалистът, при който си била newsm78

Виж целия пост
# 6
Щом сте достигнали до година и 8 месеца, значи детето се храни Simple Smile
Моят син имаше наистина къса юздичка под езика, и назад разположен език, до степен такава, че първите месеци не можеше да се храни.
Има пластика на юздичката, правена е от хирург при съпътстващата операция на небцето, което беше другият му проблем. Имаше и конци.
АКо юздичката не пречи на храненето, не се препоръчва да се реже.
За правилното изговаряне на звуците се посъветвайте с логопед, има упражнения, които разтягат тези юздички.
Иначе практиката е различна - от рязане с местна упойка до рязане на стълбището в Стоматологията - имаше тук една тема във форума - което ме възмути доста Shocked
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия