Погача за бебе

  • 20 745
  • 13
Мили мами, реших да публикувам записките си за народния обичай погача за новородено. Източник е Етнографският музей във Враца, откъдето милата свекърва на сестра ми старателно ги е издирила. Надявам се да се възползвате от тях, за да продължим чудесната традиция.

ЗА ПОГАЧА НА БЕБЕ

Както в древността магьосниците са изричали своите заклинания за новороденото, така и ние да се превърнем сега в добри орисници за малкия ...

1.   Метла като символ –

Мети метла, изгони всички зли сили, измети всичко лошо от този дом, в който расте нашето момченце, измети всичко лошо от живота му, за да расте то спокойно и щастливо. Да бъде живо и здраво!

Обръщам се на изток, откъдето изгрява слънцето и както то дава живот и топлина на всичко живо по света, така и (името на детето) да дарява щастие и радост и да огрява с усмивката си своите родители, баби и дядовци. До (името на детето) ще са родителите му (имената на родителите), които ще го обгръщат с обич и нежност, ще му помагат и ще се грижат за него и ще го пазят от зло и болести.

Обръщам се на юг, топлия юг. Тук са неговите баби и дядовци (с имена), символи на мъдростта и благородството. Тук, в жизнерадост и топъл юг са и неговите дядовци, символи на силата и мъжеството. Всички те с горещата си обич ще го подкрепят винаги и навсякъде.

Обръщам се на запад, където се намират неговите лели, чичовци и кръстници, които ще му вдъхват увереност, ще го напътстват и ще проправят път към бъдещето му.

Обръщам се на север – там са къщите (еди къде си) и (еди къде си). Нека те бъдат за него място, където винаги ще намира подслон и пристан, нека от всички посоки детето да е обградено с близки, роднини и с много обич!!!


2.   Сито – разклаща се

Както то пресява всичко лошо и пропуска през себе си само доброто, така и детето да се научи да откроява лошото от доброто.

В ситото се слагат 3 едри червени чушки и една люта и се търкалят из него:

Както са червени чушките, така да е с червени бузки детето, и като лютата чушка да е здрав и устойчив на болести и злини.

В ситото се слагат орехи – разлюляват се

Танцувайте орехчета – така да е игрив, весел и немирен нашият ....
3.   Купичка бяло брашно – показва се

Ето и бялото брашно, добито от плодородните житни ниви на нашата Родина. Така, както е бяло брашното, така да е бял и нежен нашият ....

С палец и показалец се правят две дупки в брашното:

Така, както се образуваха две дупки в брашното, така ... да има две сладки трапчинки на бузките си.

4.   Менче със здравец и бръшлян – ръси се от китка навсякъде, първо детето.

Както водата дава живот, така и нашето момче да е силно и жизнено.

5.   Купчина книги – детето се слага върху тях:

Да е умно и начетено, да надмине и бабите и дядовците си и родителите си.

В това време се събират дребни пари – монети, в кърпа. Майката връзва кърпата с парите не много стегнато, за да не е много стиснат и не много хлабаво, за да не е разпилян, и се слагат нависоко:

Да е богат, с високи постижения, да завършва всички начинания.

6.   Пита – две момичета с живи родители хващат с по 1 ръка над клавите на майката и бебето. Трети човек държи отдолу кърпата или поднос. Отчупеното парче за бебето се слага при парите:

Да е сит, да не познава глада и бедността. Да има щедра и добра душа.

7.   Купичка мед – залче се докосва до устата на бебето:

Както медът е събиран от работливите пчели, така и той да е трудолюбив, да се справя с работата си, да се осланя най-много на себе си.
Дава се пита с мед и на майката и на бащата.

Раздават се подаръците.

Заповядайте на трапезата!
Виж целия пост
# 1
  bouquet
Виж целия пост
# 2
А кога се прави погачата? Имам в предвид до кой месец?
Виж целия пост
# 3
благодарско, ще го имам предвид за второто, на Стефаначето погачата вече мина.
А кога се прави погачата? Имам в предвид до кой месец?
До 40-тия ден.
Виж целия пост
# 4
Аз знам следното. На следващия ден, след като се роди бебо, неговата баба по маймина линия прави питка и я раздава на комшиите за здраве на майката и детето. После се прави още една питка - на 40-ия ден, която се разчупва ритуално над главата на майката и детето от две неомъжени момичета с живи родители. На трапезата има само сладки неща, за да е сладък животът на детето. Всички поканени - само жени, поставят по една паричка върху кърпичка, сложена върхе питката, пожелайвайки нещо хубаво на бебето. Този ритуал се нарича орисване. Накрая кърпичката с пъричките (важно е да са монети, за да звънят) се връзва на нито стегнат, нито хлабав възел (да не е нито стиснато, нито прахосник детето) и се поставя на високо някъде в къщата (да стигне висини). Едва след това се разчупва питката.
Виж целия пост
# 5
bouquet
При нас Погачата беше много скромна. Но този ритуал не може ли да се прави на годинката или кръщенето?
Виж целия пост
# 6
Чудесен материал много полезна информация
Само може ли да уточниш:
1. Кой изрича тези думи?
2. Момичетата които чупят питката трябва ли да са неомъжени или трябва само да са с живи родители?
3. Жената, която държи кърпата отдолу трябва ли и тя да е с живи родители а трябва ли да е неомъжена?
Виж целия пост
# 7
Вики, аз избрах сестра ми за орисница. Предполагам ти ще избереш някой от гостите.
Момичетата, които счупиха питката бяха с двама живи родители. Орисницата държеше кърпата отдолу.
Виж целия пост
# 8
Леле, колко много неща......нашата беше по-скромна.........
Виж целия пост
# 9
Хубаво инфо Hug
Виж целия пост
# 10
Много интересно наистина, но едва ли бих могла да направя всичко това, което се описва.  ooooh! Моята погача беше съвсем скромна, без да спазвам кой знае колко от обичаите, въпросът беше, че все пак зачетох тази традиция по някакъв мой си начин.  Simple Smile
Виж целия пост
# 11
За нас "погачата" беше повод да поканим близки семейства с деца, мъже, както и жени, имаше всичко на масата, не само сладко  Stop  за да е по-удобно, купихме малки питчици, от които всеки си взе, а не цяла, която да чупим  Mr. Green изкарахме си чудесно, без да се ограничаваме от нищо  Hug
Виж целия пост
# 12
Искрени благодарности за този материал!  Hug
Оказа се изключително полезен за мен - предстои ни да правим погача идната събота. Само че ние ще я правим малко след 40-я ден.
  bouquet
Виж целия пост
# 13
Тази информация е много интересна. Чувала съм какви ли не варианти, защото явно във всеки край на страната е различно, но тук е обобщено и ми хареса.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия