Карцином на шийката на матката

  • 33 813
  • 49
Скоро откриха злокачествено образование на шийката на матката на майка ми. Получихме някаква информация от лекарите, но мисе иска да прочета някъде повече. Ако знете къде - моля насочете ме. Ако знаете нещо конкретно по въпроса - разкажете ми. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Позволявам си да побутна темата, защото нямам отговор .... Confused
Виж целия пост
# 2
Миличка я виж тук има някаква информация: http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80821010.htm



Дано всичко се оправи!
Виж целия пост
# 3
здравей, искам да ти кажа, че много съжалявам за случилото се и ще стискам палци нещата да се оправят.
С линкове не мога да ти помогна, за съжаление, защото в момента нямам време да търся Sad А и интернетът ми в офиса е много зле.
Можеш да опиташ с търсене в гугъл като изпишеш CIN или CIS, означаващи съответно  CERVICAL INTRAEPITHEL NEOPLASIA, CANCER IN SITU. CIN има три степени, до колкото си спомням, които обозначават какво е изменението на клетките (май и до каква дълбочина) в някои участък на шийката на матката, последната CIN III в повечето източници, които съм чела, приравняват на CIS, което мисля значеше нещо като "рак на място", т.е. без разсейки по лимфите. Извинявам се, че звучи объркано, но пиша по спомени от собствени проучвания на английски, а и не съм медицинско лице,т.е преводът ми може да е погрешен...  Embarassed Не съм сигурна, че това може да се приравни на "карцином", което е диагнозата на майка ти, но ако е така, би трябвало да е доста леко за отстраняване - диатермокоагулация на шийката на матката, която се прави без упойка (или с някаква лека местна упойка), не боли въобще, не изисква болничен престой и т.н. и находката се проверява от патоанатом за да се установят "чисти ръбове"  Embarassed отново съжалявам за превода. Имам предвид, че е отстранено всичко до здраво, т.е. тъкан без болестни изменения. Следващата стъпка при по-тежки случаи, за която съм чела е cold knife conization - изрязване на тъкан от шийката на матката (горе долу с конична форма) отново до здраво. ПОследниците - евентуална невъзможност да се износи бременност, който проблем пък се разрешава с зашиване на шийката (не си спомням как се казваше  Embarassed ).  Може да имаше и отстраняване на шийката въобще, като евентуална следваща стъпка, не си спомням  Embarassed Въобще неприятни неща, носещи усложнения, но предимно за млади жени, които желаят да имат (още) деца.
По мои спомени от изчетеното, дори и да има някакви разсейки, най-сериозното, до което стигаха повечето жени с такива диагнози беше "хистеректомия" (може пак да бъркам името на термина), което означава отстраняване на цялата матка. От своя страна това пък може да бъде придружено и от отстраняване на яйчниците. Операцията по мои впечатления се възприема като не особено тежка (майка ми премина през такава) и възстановяването е бързо. Неприятното в случая е настъпването на преждевремен климактериум, но има съвременни лекарства, които облекчават симптомите (майка ми не пие такива, а се чувства добре) - топли вълни, нервност и куп по-леки или по-тежки, които се изпитват и при естественото настъпване на критическа възраст. За жена изпълнила детеродните си функции и около 50-те (пак казвам, по мое мнение) е определно по-леко от млада жена със същата диагноза.
ДАно при майка ти нещата са наред съвсем скоро и по най-лекия и безобиден начин!  Praynig МЕдицината много е напреднала и дори в по-тежки случаи нещата се оправят - химиотерапия, лъчетерапия и т.н. Но пак казвам ВЯРВАМ И СЕ МОЛЯ при майка ти всичко да се оправи и без тях! Особено, ако жената се е следила да речем поне до преди 4-5 години (гинеколгичен преглед с ПАП - цитномазка) не би трябвало за такъв период ракът да е прогресирал толкова, че да се налагат и други мерки освен операция! Много агресивните форми на рак, които прогресират толкова бързо, бяха описани, слава Богу, като рядкост! Hug Майка ми беше страшно немарлива и отказваше да ходи на лекар от страх дори повече време, та знам как по-възрастните жени могат да пропускат гинекологичен преглед ....  Sad
ОФФ: Учудих се тогава, като четях, че ракът на шийката на матката и предшестващите го изменения се предизвикват от т.нар. човешки папиломен вирус, които се предава по полов път и не създава никакви ядове на мъжете (или на 90% да речем), но е много опасен за жените. Носителството му е безсимптомно, докато не предизвика появата на раничка на шийката на матката, т.е. някакво изменение на тъканта там. Скоро четох, че е открита и ваксина и и скрено се надявам дъщеря ми да има възможността да се предпази, когато порасне и преди да зпочне да води полов живот. Моля ви само не се шашкайте, ако ви кажат раничка на шийката на матката -  при редовни прегледи тя се обгаря за секунди и така на мястото на заразената, поразена тъкан израства нова, като проблемът е отстранен и въобще не може да става въпрос за рак. А и някои ранички не са предизвикани от този вирус... Абе преглед на 6-12 месеца с ПАП при добър гинеколог... Това е истината!
Виж целия пост
# 4
Можеш да потърсиш съвети и мнения във  форума на дир.бг. По-конкретно тук.
Съжалявам и ти пожелавам успех. Бъди подкрепа на майка ти!
Виж целия пост
# 5
Ужасно съжалявам за това , погледни в подфорум "Искам бебе" има 2 много обширни теми за шийката на матката! Стискам плаци!!!
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви много за информацията и съчувствието.
Карциномът е в доста напреднал стадии и ще има операция, която вече е насрочена. Сега се правят изследвания. Голяма вероятност има да се отстранят всички органи на половата система. Confused
Майка ми много се е шашнала, но прогнозите са сравнително добри. Ако се наложи ще се прави лъчетерапия.
За радост майка ми е на 55 години и проблемите около климактериума попреминаха и не се очакват проблеми от такъв характер.
Стискайте палци  Praynig
Виж целия пост
# 7
Стискам палци! Успокой жената колкото можеш! Операцията при моята майка мина успешно и възстановяването беше бързо и лесно, въпреки, че и отстраниха всички органи - матка, яйчници, тръби -всичко. и последици нямаше тежки... Дано и при вас е само това! Вярно, че при нея ставаше въпрос за други проблеми - шоколадови кисти, които бяха доброкачествени, но аз бях изчела всичко което намерих и ми се струваше, че има връзка. Та затова и за шийката на матката знаех... Голям стрес е, но ще мине! Дано няма метстази извън половата система!  Praynig Бързо оздравяване на жената, още един път. Всичко ще се оправи!  Praynig Hug
Виж целия пост
# 8
Стискаме палци PraynigДано всичко мине успешно и да се възстанови бързо!
Успех!
Виж целия пост
# 9
Проблеми на хормонално ниво, въпреки менопаузата и заради тоталната хистеректомия ще има. Но пък има много добри лекари, които да я консултират каква ХЗТ (хормонално-заместителна терапия) да предприеме.

Късмет и от сърце - дано се оправи майка ти  Praynig
Виж целия пост
# 10
Благодаря отново  Hug Чудесни сте!!!
Прочетох доста неща с интерес и ми звучат обнадеждаващо. То и лекарите казват, че е сравнително тежка операция - една от най-тежките гинекологични, но поне да се премахнат раковите образования!!! Честно казано и аз още не мога да възприема нещата изцяло и се чувствам малко като страничен наблюдател - всичко се разви доста бързо, бих казала светкавично, но това заболяване се развива почти безсимптомно, а и майка изобщо не ходеше на профилактични гинекологични прегледи  Crazy ...
Е, имало глава да пати ... Cry
Виж целия пост
# 11
Искам само да ти кажа, че стискам палци на майка ти!!! Много късмет! Hug
Виж целия пост
# 12
Incandescent , аз съм от момичетата, дето сме от онези теми, които Надето ти беше казала. Включвам се малко късно, но искам да ти кажа да не се шашкаш и да се успокоиш първо, защото при тези неща това е много важно.
Това, че се преминава към махане на много органи има  и своите положителни страни - така ще се ограничи риска за някакви разсейки не дай си Боже. По-добре да се махне, да нямате други проблеми и дано с това всичко свърши. Казвам ти го като човек, дето често се налагаше да слуша за подобни неща. Не забравяй, че този рак е от напълно лечимите,хванат навреме.
Много стискам палци всичко да е наред, дано е минимално травмиращо и се надявам шансовете да са високи и да се размине всичко час по-скоро!!!!!!!
нека направите всички изследвания, да не се пропуска нищо, стискам палци, дано скоро всичко отшуми!!!
В коя болница ще бъде операцията?
Успех!
Виж целия пост
# 13
Толкова сте мили  Hug
В момента правим изследвания - сестра ми се зае да води майка, че тя е доста неадекватна в момента. До края на седмицата ще излезнат резултатите, а на 10.11.2006 е насрочена операцията - в Мачин дом при Д-р Божидар Славчев. Чувам отзиви, че бил много добър специалист.
Благодаря на всчики включили се в темата още веднъж   bouquet
Виж целия пост
# 14
Стискам палци!
Предполагам, че й е правена конизация, защото тя предхожда тоталната хистеректомия.
Ако все още няма никаква операция стадий не би трябвало да е определен. Погледни в подфорума на Искам бебе - За ПАП 3Б. Там доста се говори на тази тема.
Кураж и бързо възстановяване!
За Славчев съм чувала хубави отзиви като оператор.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия