Още малко за коклюша.

  • 536
  • 2
Той започва с хрема, придружавана от кашлица.
Ако детето не успее да възстанови дишането си по време на пристъпа, то издава характерен звук, наречен „вик на петела".
Затрудненията в дишането са особено силни и опасни при кърмачетата: те могат да доведат дори до смъртен изход.
Пристъпите на кашлица понякога се съпровождат от повръщане.
Могат да продължат 10 седмици.
След прекаран коклюш се повишава рискът от вторична инфекция - бронхит или пневмония.

Опасно ли е?
Коклюшът е опасна болест.
Детето може да се задуши от кашлицата или да се обезводни от повръщането.
Коклюшът може и да увреди белите дробове и така да предизвика хроничен бронхит.

Обичайни симптоми:
хрема, температура, болка;
пристъпи на кашлица и „вик на петела";
повръщане след пристъпа;
безсъние, предизвикано от кашлицата.

Какво трябва да направят родителите?
Ако хремата на детето ви не минава, а плюс това то започва и да кашля, сложете го да си легне и извикайте лекар.
Не го изпращайте на детска градина или на училище, докато не чуете мнението на лекаря.
Ако има продължителни пристъпи от кашлица, сложете го да седне и го наклонете леко напред. Подложете му купичка, за да може да плюе храчките.

Трябва ли да се обърнете към лекар?
Незабавно потърсете лекар, ако мислите, че детето ви има коклюш.

Какво ще направи лекарят?
Лекарят може да предпише антибиотици за успокояване на кашлицата и понижаване на риска от заразяване. Той може да вземе и проба от гърлото за потвърждаване на диагнозата, тъй като при кърмачетата характерният „вик на петела" отсъства.
Ако болестта е напреднала, лекарят ще препоръча да хоспитализирате детето, за да се избегне обезводняването на организма и да може бързо да му се даде кислород, ако стане нужда.
Навярно той ще ви посъветва да поставите детето на по-високи възглавници и да го слагате да спи по корем.

Какво могат да предприемат родителите?
Ако детето ви повръща, давайте му след пристъпа да хапва и да пийва по малко, за да запази силите си.
До оздравяването не му позволявайте да тича и да скача, защото това може да предизвика нови пристъпи на кашлица.
Не пушете близо до него.
Спете в една стая с детето, за да не остава то само по време на пристъп.
Ако детето не изглежда добре и трудно диша, след като характерният звук е изчезнал, незабавно извикайте лекар, тъй като е възможно това да е пневмония или бронхит.
Не давайте на детето сиропи против кашлица, без да се посъветвате с лекар.
Не се вълнувайте, ако „викът на петела" се появи отново при първата хрема след прекараната болест. Детето просто повтаря звука, който е научило по време на коклюша.
Виж целия пост
# 1
настръхна ми косата Shocked Shocked Shocked
надявам се че ваксините който слагат на децата предпазват от това чудо Praynig
дано на никой не му идва до главата #Crazy
Виж целия пост
# 2
Не знам какво да кажа хайде малкия не е ваксиниран но аз и мъжа ми имаме всички ваксини и сме болни ........Да плача ли да се смея ли незнам вече . #Cussing out #Cussing out #Cussing out
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия