Емоционална интелигентност

  • 4 400
  • 31
Какво според вас представлява термина - Емоционална интелигентност. Какво би означавало според вас 100% емоционална интелигентност?

Благодаря за отговорите!
Виж целия пост
# 1
Бях правила някакви тестове едно време..Ама то в проценти ли се измерваше? На мен някакви точки ми излизаха като че ли. Rolling Eyes Иначе аз го свързвам с това доколко си способен да преживяваш събитията около себе си, доколко се разбираш с хората около теб, доколко си способен да им съчувстваш...
А 100% такъвв човек би трябвало да е изключително чувствителен, което за мен не е чак толкова хубаво.
Не съм сигурна, че е това обаче, тестовете съм ги правила мноооого отдавна.
Виж целия пост
# 2
Иначе аз го свързвам с това доколко си способен да преживяваш събитията около себе си, доколко се разбираш с хората около теб, доколко си способен да им съчувстваш...
А 100% такъвв човек би трябвало да е изключително чувствителен, което за мен не е чак толкова хубаво.
Да си емоционален - добре! Но може би въпроса ми е - как използваш емоциите си? Дали 100% отговарят на емоционално стабилен човек или напротив на емоционално нестабилен! 100% означава ли емоционална уравновесеност и не си ръководен от емоции,а от разум? Или да знаеш кога как да си показваш емоциите си....
Виж целия пост
# 3
Да знаеш как, кога, къде и пред кого да покажеш емоциите си.

Виж целия пост
# 4
Лично определение - израз на баланса между разум и чувства или доколко си склонен да действаш първосигнално на база емоции или стискайки се, да не се отдаваш на същите, а всяко действие да е премерено и осъзнато/осмислено.
Така ли е наистина ...?
За 100% емоционално интелигентен бих определила човек на 100% претеглящ емоциите си.
Виж целия пост
# 5
Да знаеш как, кога, къде и пред кого да покажеш емоциите си.

 Peace
Това обаче се и учи... Защото умните хора обикновено са доверчиви и наивни Simple Smile Като се откриеш пред някого с цялата си емоция и после си изпатиш по един или друг начин, ще знаеш вече много добре как да си мълчиш пред такива хора Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Дали 100% отговарят на емоционално стабилен човек или напротив на емоционално нестабилен!
За мен е емоционално нестабилен, т.е. човек , който на всичко се вживява и всичко преживява много тежко. Но пак повтарям, че не съм много сигурна, това са си мои тълкувания. Трябва да ги потърся тия тестове..
Виж целия пост
# 7
Терминът е по-скоро - Емоционален коефициент на интелигентност (EQ)и по този повoд се сещaм за една книжка "Как да възпитаваме дете с висок емоционален коефициент" от Лорънс Шапиро." Дръпнах" си я от Нета, ама сега не се сещам от къде. Потърси я - там е много добре обяснено защо е важно човек да има по-висок EQ отколкото IQ!

За мен емоционален коефициент е нещо като ниво на човечност.
Виж целия пост
# 8
Аз мисля, че означава да разчиташ емоциите на хората...да ги откриваш зад думите.....незнам дали е така
Виж целия пост
# 9
Така, малко теория. Емоционалният коефициент за емоционалност вкюлчва 5 компонента:

Самоосъзнаване;
Самоконтрол;
Самомотивация;
Емпатия (или на български - съпричастност);
Устойчивост.

Ще успеем като личности ако развием следните емоционални качества:

разпознаване и изразяване на чувствата;
емпатия;
контрол на гнева;
симпатия;
независимост;
способност да разрешаваме проблеми от интерперсонална гледна точка;
способност да се адаптираме и да бъдем здрави;
последователност;
сърдечност;
любезност;
уважение.

За да стимулираме емоционалната интелигентност в нас и в близките ни, можем да започнем така:

да създаваме нови познанства и приятелства и да ги запазваме;
да работим в група;
да понасяме шеги и подигравки;
да зачитаме правата на другите;
да се мотивираме в трудни ситуации;
да приемаме разочарованията и да се учим от тях;
да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв и обида;
да придобием високо самоуважение;
да владеем чувствата си и да ги изразяваме по адекватен начин.

Бъдете интелигентни емоционално и емоциални интелигентно!


Виж целия пост
# 10
Емоционална интелигентност е 100% развитие на душевността като способ за разбиране на света. Не вярвам някой да достига пълните проценти, защото би се гръмнал. Има факти и чувства, доказателства и импресии. Едно е да възприемеш даден обект с ума си и друго, условно казано, с душата. Комплексът между двете, на равни начала, дава като резултат една уравновесена, проницателна, креативна и с въобръжение личност.
Виж целия пост
# 11
горещо препоръчвам една книга "Емоционалната интелигентност" от Д.Голман http://www.mobilis.bg/shop/i/DETAILS.ASP?ItmID=18217&ItmCode … amp;PrdCode=KIBEA

дори за хора, които не се вълнуват от обща психология (не-професионално) е интересна. Мъж ми беше взъхитен и даже ми досаждаше с разни цитати, а рядко чете книги  Twisted Evil Flutter Между другото има много полезна информация за родители, много примери и съвети. Е не е в стил 'американски масов потребител', но и не е тежка за четене (само дето е малко дебеличка Mr. Green). Лично аз я четох бавно, от много замисляне  Mr. Green hahaha Whistling
Виж целия пост
# 12
Еовин, моля те да потърсиш тестовете  Praynig Ще ми е много интересно.
Виж целия пост
# 13
Аз мисля, че означава да разчиташ емоциите на хората...да ги откриваш зад думите.....незнам дали е така

И аз го разбирам така, а също и

Да знаеш как, кога, къде и пред кого да покажеш емоциите си.

Да разбираш другия, но и да умееш да разбираш и своите /някои и това не знаят/, както и да ги контролираш и изразяваш правилно в дадена ситуация, за да не съжаляваш после: "Май не трябваше да реагирам така...".
Виж целия пост
# 14
Едното не става без другото...за да разбираш другите, първо трябва себе си да познаваш....то е нещо като вживяване
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия