Здравословен сос за спагети

  • 29 724
  • 16
Моля мамите, които са фенове на здравословеното хранене да ми дадат идеи за сосве за спагети.(Ако ядат такива неща, разбира се). мерси.
Виж целия пост
# 1
незнам доколко е здравословен, прецени сама

настъргват се домати на едро ренде /без люспи/ и се изсипват в тенджера със сгорещен зехтин.
прибавя се босилек, чубрица на листенца, малко захар, сол
вари се докато водата почне да извира. може да се сложи и малко размито в студена вода нишесте за да има по-добър вид соса.
накрая се слага сччукан чесън и се дръпва от огъня

хубаво е, това става да се използва и като сос за пица
Виж целия пост
# 2
Това си ми звучи като оксиморон Simple Smile  Сос и здравословен - то нали идеята на соса е много неща на едно място, за да е вкусно? Току що правих спагети с подобен на гореописания сос + саламчета и лук. И още един с една кутийка лека майонеза (ако това е здравословно???), половин кофичка кисело мляко, малко водичка и 5-6 скилидки счукан чесън. По желание можеш да добавиш риган или босилек - сухи, стрити около една щипка.
Виж целия пост
# 3
Гостът съм аз Embarassed
Виж целия пост
# 4
Аз обожавам спагети, но тъй като не ям месо правя следния сос, супер лесен, вкусен и мисля че е лек:
Запържвам лук-аз слагам много-6-7 глави, защото обичам, след малко добавям нарязани на ситно моркови, чушка, тиквичка, когато омекнат добре добавям и домати(сурови пасирани, със семките и люспите), оставям да си ври на слаб огън без капак, да се изпари малко водата, накрая прибавям босилек, риган, чубрица и задължително целина-придава невероятен вкус.
Отцеждам сварените спагети, настъргвам отгоре много малко сирене и малко повече кашкавал и изсипвам соса отгоре, обърквам хубаво и познай-омитаме го двамата с мъжа ми за отрицателно време:-)
Виж целия пост
# 5
Катрин, ще го пробвам твоя сос - звучи фантастично. Както и само доматения. Може би трябваше да озаглавя темата- вегетариански сосове за спагети.........
Виж целия пост
# 6
и аз не знам доколко се вързват спагетите със здравословното хранене, като имаш предвид, че италианците са на едно от първите места по сърдечно-съдови проблеми именно защото лапат много тестени изделия.....

разбира се и аз правя спагети, но на фурна, без да варя предварително сосове. мисля, че така стават по-леки.....
Виж целия пост
# 7
Цитат на: Taneto
и аз не знам доколко се вързват спагетите със здравословното хранене, като имаш предвид, че италианците са на едно от първите места по сърдечно-съдови проблеми именно защото лапат много тестени изделия.....



Тането, откъде знаеш за такава статистика? Чела съм, че именно средиземноморската диета е най-добра като профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, а и изобщо, щото включва зехтин, много зеленчуци и плодове и малко месо.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: Iva_D
Цитат на: Taneto
и аз не знам доколко се вързват спагетите със здравословното хранене, като имаш предвид, че италианците са на едно от първите места по сърдечно-съдови проблеми именно защото лапат много тестени изделия.....



Тането, откъде знаеш за такава статистика? Чела съм, че именно средиземноморската диета е най-добра като профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, а и изобщо, щото включва зехтин, много зеленчуци и плодове и малко месо.

Иве и аз така знам  Thinking
Виж целия пост
# 9
Спагетите се връзват със здравословното хранене, въпросът е какви са спагетите и с какво ги хапвате, аз купувам само грисени спагети-изобщо не са тестени и тежки, а по-горе съм написала с какво ги гарнирам-мисля че е супер леко и диетично.
А за сърдечно съдовите проблеми, мое мнение е че те идват от прекомерна употреба на животински продукти, не съм чула вегетарянец да има такива проблеми Grinning
Виж целия пост
# 10
Ами помня ли къде съм го чела и откъде го знам?! Запомнила съм го, явно ме е впечатлило.....
Аргумента в цитираната статистика беше именно консумацията на тестените изделия, т.е. всякакви видове паста.
НО статистики всякакви има....

Никой не оспорва употребата на зехтина в Средиземноморието, но може би все пак италианците хапват повечеко паста отколкото трябва Wink
Виж целия пост
# 11
а сърдечно-съдови проблеми възникват и при голяма употреба на тестени изделия, не само на месо...
аз пък така знам Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Hай-здравословните сосове за спагети

1. Загрява се зехтин. Към него се добавят една -две скилидки чесън. Отнема се от огъня и се заливат спагетите.
За тези, които не обичат чесън или си вземат храна в кутийка за работа -  към зехтина се добавя лимонов сок и черен пипер.

2. Зеленчуци, нарязани на тънко (на сламки) и за съвсем малко време запържени в зехтина, към които в края на запържването се добавя соев сос, т.е. начинът по който приготвят оризовото фиде китайци, японци и тайландци.  Зеленчуците са - моркови, кервиз, хрян, зеле, гъби, карфиол, лук , т.е. всички зеленчуци без домати и картофи.  А любителите на месото могат да прибавят много малки късчета пилешко или свинско месо. Но-о, тук вече се отклоняваме от темата за здравословното хранене.
Виж целия пост
# 13
Реза, да това е много добра идея. А някой спомня ли си рецептата на т.н. "спагети на бедините"? Мамите в Италия, може да я знаят.............
Виж целия пост
# 14
Цитат на: Raza
Hай-здравословните сосове за спагети

1. Загрява се зехтин. Към него се добавят една -две скилидки чесън. Отнема се от огъня и се заливат спагетите.
За тези, които не обичат чесън или си вземат храна в кутийка за работа -  към зехтина се добавя лимонов сок и черен пипер.
.


Това го гледах венъж в едно предаване,но готвача метна и няколко маслини и малко босилек-името на на рецептата беше "Спагетите на бедните"..май имаше и малко чили (от лютия едро смлян пипер).Много ги обичам тези спагети..особено като съм на разтоварителен режим...или не толкова строга диета. Grinning Много добра идея   #Onfire .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия