Няколко конкретни въпроса

  • 418
  • 5
Здрвейте мами.
Този форум много ми помогна с кърменето на първото ми бебе, всъщност мога да кажа,че беше единствения ми източник на адекватна информация.ОБАЧЕ... наближава раждането на второто детенце и аз започвам да си мисля какви са били грешките , които съм допуснала първият път и как да ги избегна , за да мога да кърмя повече( с малката успях до 6.5м) И стигам до едни чудения. С малката имах ужасно много кърма- на втория  ден се събудих с подгизнала нощница.После си купих колектори дето се слагат в сутиена- спомням си как като се наведа над бебето от тях се изливаше мляко.Общо взето бях непрекъснато мокра и с буци в гърдите .Първата седмица бях с 40 градуса температура.Денонощията ми минаваха в кърмене и цеденне.Освен това малката  в един ден се отказа от две нощни кърмения след което кърмата ми намаля драстично, почти спря.Та въпросите ми са:
1. В случай ,че пак имам толкова кърма какво да правя , мога ли да избегна запушванията? ТРябва ли да цедя след всяко кърмене?
2.Ако цедя , до край ли трябва или само докато освободя напрежението>Защото ,а ко е докрай, така стимулирам още производство, нали?
3.След кърмене и двете гърди ли да цедя или само тази , от която е сукало бебчето или само другата....?
 Знам ,че е още рано , но вече го мисля, много ми се иска този път да се справя по-добре, Първият път беше разделен на два периода- първият борба с многото кърмаи запушванията-ДЕНОНОЩНО цедене с помпа и на ръка, температура, компреси с тиква, топли душове. Вторият -борба с недостига на кърма.Какво ли не изпих- не бяха чайове, безалкохолни бири, сминдух, хомеопатични лекарства и прочие и прочие.Иска ми се да вярвам,че не задължително да се случва така.
Благодаря ви предварително:)  :bouquet
Виж целия пост
# 1
Сетих се и още един въпрос.Смятате ли,че би имало смисъл да давам кърма и на каката, която ще е живот и здраве на 2.4г.?Дали това ще я предпази от боледувания?Тя по принцип е доста здрава , но сега тръгна на градина, та знам ли..... newsm78
Виж целия пост
# 2
С този интерес към кърменето, няма начин този път да не се получи. Сигурна съм, че ще се справите чудесно.

Сега на въпросите ти

1. Първите дни е добре бебче да се кърми достатъчно често, например през 2-3 часа, като през нощта е желателно да има поне 1 кърмене.
Цедене се налага ако след кърмене усещаш гърдите напрегнати и се цеди само до облекчение. Обикновено тези препълвания може да бъдат признак за не ефективно сучене, следствие от неправилна поза или неправилно засукване. Може да погледнеш в библиотеката статиите по тези въпроси.
Запушвания може да има, може и да няма. Не винаги запушванията са от много кърма. Може да има друга причина - неудобен и притискащ сутиен, неудобна поза за сън, при която си притискаш гърдите. С адекватна реакция обикновено преминава за 24 часа и не се достига до Т и неприятни състояния.

2. Вече отговориг в предишната точка. Само да допълня - цедене се налага, ако бебчето и майката са разделени, майката иска да си увеличи количеството кърма, майката иска да направи запаси от кърма или бебче се храни  с изцедена кърма. В останалите случаи не се налага изцеждане. Бебчето е най-добрата помпа.

3. След кърмене се цеди само, ако се усеща напрежение в гърдите.

За каката - някои майки предлагат изцедена кърма на по-големите деца. Ако на детенце  се хареса вкуса на млякото, няма проблем.

Препоръчвам ти да погледнеш статиите в Библиотеката - може да намериш отговори на въпросите си и да научиш още повече за кърменето. Може би сама ще разбереш къде е бил проблема с кърменето и как може да го избегнеш сега.
Желая ти леко раждане и успех!
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти за отговорите. Тя бебка си сучеше добре, в болницата изобщо не и давах добавка и наддаде много добре, но колко може да изсуче в началото? А ако не се изцедях веднага ми ставаха гърдите на буци- издържах максимум 3 часа.Иначе и каналите на са тесни-цвърках като гейзер:)
А за каката , аз знам ,че някои майки дават на по-големите деца, но съмчела също ,че кърмата била пригодена за нудите на кърмачето спрямо възрастта му и т.н. и от тая гледна точка се чудех би ли имало смисъл или е по-добре , ако имам в повече да я съхранявам за бебче за по-нататък newsm78
Виж целия пост
# 4
Четох, че замръзената кърма може да се използва до 3 месеца. Направи си някакъв малък запас ако има изгледи да се наложи да отцъстваш. По-добре давай на каката ако й хареса. Защото най-вероятно за бебето ще имаш достатъчно кърма. При мен кърменето на 2-те деца беше коренно различно. С баткото "преливах". А с бебето се наложи да пия чай за увеличаване на кърмата. Но благодарение на помощта на момичетата тук се справихме. И продължаваме да се кърмим.
Ако са ти много напрегнати гърдите давай на бебето да суче и от 2-те (стига да няма колики). Бебето беше най-добрата ми помпа и почти не съм се цедила. Не му давай вода и биберон залъгалка през първите 6 седмици, а винаги когато потърси му предлагай да суче.
В библиотеката наистина има страхотни статии.
Леко раждане.
Виж целия пост
# 5
Една идея за каката. Може да й даваш кърмата като мляко с какао.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия