Изкуствена матка повишава шанса за дете с 30%

  • 1 031
  • 3
Попаднах току що на този прес рилийс, може би не е новина за повечето от вас, но реших да го постна тук, защото ми се стори интересно. Ако вече сте го обсъждали, моля модератор да го изтрие. Както и ако някой прецени, че е неправомерна реклама на клиниката на Щерев. 



Изкуствена матка повишава шанса за дете с 30%

Как се правят бебета показаха ембриолози в САГБАЛ „Д-р Щерев”, за да дадат надежда на 230 000 безплодни двойки у нас

София, 09 ноември 2006 г. Изкуствена матка увеличава шанса за забременяване с 30%, твърди бащата на ин-витрото у нас доц. д-р Атанас Щерев. Уникалната технология се нарича ко-култивиране. При нея изкуствената матка се прави с клетки от матката на майката. Когато дойде време ембрионът да бъде имплантиран, той разпознава клетките в истинската утроба и се захваща по-лесно. У нас тази модерна технология се прилага само в САГБАЛ „Д-р Щерев” от един месец. Тя бе показана по време на опознавателната обиколка „Как се правят бебета”.
Над 230 000 двойки в България са засегнати от безплодие. Ние искаме да им помогнем да решат този проблем, без да се страхуват. Искаме да им покажем какво ги очаква зад вратите на болницата, разказа доц. д-р Атанас Щерев.
По време на обиколката ембриолозите от клиниката отвориха криобанка за замразяване на ембриони и показаха пътя на ин-витрото стъпка по стъпка - от „мъжката” стая за даване на материал до лабораторията, където сперматозоидите срещат яйцеклетките под микроскопа.  От замразени ембриони в клиниката са се родили 5 бебета.
Лекарите разкриха и друга важна част от ин-витрото - генетичните тестове. В клиниката анализират гените на ембрионите преди да ги имплантират. Това намалява риска детето да се роди с увреждания. Методът се нарича PGD и позволява от няколко ембриона да се изберат най-здравите. Предимплантационната диагностика е въведена в клиниката през 2001 г.

Специално за обиколката пристигна холандският професор Рой Хомбург от VU University Medical Centre, Амстердам. Той изнесе факти от последния доклад на Световната здравна организация. Според проучването броят на безплодните двойки в света не се увеличава и навсякъде причината за стерилитета се дължи  50% на жената и 50% на мъжа.
Според проф. Хомбург в клиниката се прилагат едни от най-съвременните методи за изкуствено зачеване, използвани в цяла Европа.
През последните три години САГБАЛ „Д-р Щерев” е инвестирала половин милион лева в модерно оборудване и нови технологии.
„Как се правят бебета” е част от инициативата „Месец за профилактика на безплодието”, организирана от САГБАЛ „Д-р Щерев”. Кампанията е провокирана от високото число на безплодни двойки у нас и високия процент (над 30%) на засегнати двойки, които не се обръщат към компетентна медицинска помощ. В същото време поне 20-25% от стерилните двойки в репродуктивна възраст могат да имат деца след лечение или прилагане на асистирани репродуктивни методи. 
САГБАЛ „Д-р Щерев” е първата ин-витро болница у нас. 2/3 от специалистите в 12-те ин-витро центъра в България са обучавани от екипа на доц. Щерев. Днес екипът има зад гърба си над две десетилетия опит в акушерството и гинекологията, ембриологията, имунологията, лабораторните изследвания и диагностиката.
Медиа партньори на Месеца за профилактика на безплодието са в-к „Дневник”,
www.az-jenata.com,  сп. „Моето дете”, сп. „Журнал за жената, www.zachatie.org  и „Дарик Радио”.


Виж целия пост
# 1
Дивана, благодарим ти!

Но ето още нещо по темата, което ще ви е интересно да прочетете Simple Smile
http://dnes.bg/article.php?id=29602

И имам два въпроса, ако някой разбира да ми отговори:
1. Как ще ти нарушават целостта на матката и после в нея ще ти върнат ембриона?
2. Как в една клетка от матката /според втората статия/ ще "напъхат" цял ембрион?
Виж целия пост
# 2
И имам два въпроса, ако някой разбира да ми отговори:
1. Как ще ти нарушават целостта на матката и после в нея ще ти върнат ембриона?
2. Как в една клетка от матката /според втората статия/ ще "напъхат" цял ембрион?
Често журналистите доста свободно итерпретират нещата, които не разбират Simple Smile
Виж целия пост
# 3
И имам два въпроса, ако някой разбира да ми отговори:
1. Как ще ти нарушават целостта на матката и после в нея ще ти върнат ембриона?
2. Как в една клетка от матката /според втората статия/ ще "напъхат" цял ембрион?
Често журналистите доста свободно итерпретират нещата, които не разбират Simple Smile

Аз нямам отговори на въпросите, но това, което постнах е прес съобщение от самата клиника на Щерев. И второто го четох в БТА, но точно, защото не вярвам на компетентността на повечето журналисти в медицинските обаснения, не го копирах.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия