Как се кърми голямо бебе?

  • 822
  • 12
Здравейте!
Кърмих бебка без да давам други храни или течности до 5 мес И 3 седмици. Имахме 7 кърмения на 24 часа от които едно нощно.

После започнах да захранвам постепенно със зел. пюре и в момента сме на около 150 грама. За да го яде започнах да слагам по малко адаптирано мляко вътре и успеха беше феноменален, преди не и харесваше много.

Да , но от няколко дни тя отказва да суче през деня. Например днес сука в 4,00, в 6,30, в 10 часа. От тогава не е сукала и отказва гърдата, дори и да и предложа преди да съм дала пюрето (в 13 часа). Вчера не е сукала между 9,30 и 18 часа.
Това добре. Ще нагласим храненията ако не ще да суче през деня. (Даже честно казано тов<а ме устройва, защото от другата седмица ще съм много заета и може да отсъствам от къщи). Но с гърдите какво да правя? Препълват се ужасно. Знам че не трябва да цедя , защото ги стимулирам, но от една страна ме е страх от мастит, от друга да не ми намалее млякото... Този страх е малко парадоксален, ако ще я кърмя само сутрин, вечер и през нощта.

Въпросът ми е към мамите на "големи" бебета: Как кърмите по два-три пъти на ден? Как се справяте с гърдите и поддържането на лактацията? Аз съм така от петък и гърдите ми не дават признак да се регулират.

Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Ако тези кърмения те устройват, се изцеждай по малко, колкото да премахнеш дискомфорта. А иначе, аз лично бих намалила количеството на пюрето и винаги бих предлагала гърдата преди него. Сигурно знаеш, че млякото трябва да остане основна част от храната на бебето през 1-та година.
Какъв ви е режимът на хранене горе долу?
Виж целия пост
# 2
Маймунката е на 8 месеца, а от 6тия й месец съм на работа. Това значи, че я кърмя във времето между 18 ч. вечерта и 8 ч. сутринта. През деня и на мен ми се препълват гърдите, затова изцеждам с помпа поне веднъж (в обедната почивка), а по-често - два пъти (в 10 и 14 или 15 ч.). Така засега решавам въпроса с поддържане на лактацията, препълването на гърдите и осигуряването на кърма за храненето на бебето. Изцедената кърма бавачката слага в зеленчуковото пюре и в кашата.

Не знам обаче доколко това с цеденето е уместен вариант в дългосрочен план. И аз се чудя дали е възможно да се урегулира кърменето само с нощни хранения, без да се цеди през деня. Или докато кърмя, което се надявам, да е по-дълго, все ще си ходя с помпата в чантата. Опитах да не цедя, но пауза от 8 -9 часа през деня ми е много и препълването на гърдите ми създава сериозни неудобства,затова се отказах.

Ще следя с интерес темата. Сигурно майките на по-големи деца, и особено онези, които през деня не са заедно с децата, имат какво да споделят
Виж целия пост
# 3
Здравей,
да знам че мякото е основна храна! Grinning Педиатърът ми не спира да го повтаря! Според него трябва да яде само мляко до годинката, като хапва и няколко лъжички зел. пюре.

Определен режим по часове нямаме, всичко зависи кога ще суче сутрин и нататък суче горе-долу през 3 часа. Така е от като навърши 2 месеца.

Ето един пример за "режим" : 3-4 ч. (през нощта) кърмене, 7 ч. кърмене, 9-10 ч. кърмене, 13 ч. зел. пюре +кърма, 16 ч. кърмене и малко плодово пюре, но не го хресва, 19 ч. и 21, 30 ч. Но тези дни сукането през деня отпадна. Както и да е, все се събират поне 5 сукания на ден и мисля че от към млякото не сме зле.
Мен повече гърдите ме притесняват.
Виж целия пост
# 4
Да, сладка-хапка, моят проблем е абсолютно същия.

И аз се надявам да не се налага да цедя. Казват, че кърмата се урегулирала и можело да се кърми Само сутрин и вечер,или дори само уикенда. Confused: Това по френските книжки го четох, но моите гърди са като бомби...
Виж целия пост
# 5
Аз ще ти споделя моя скромен опит. От 5 месец на бебо съм на работа и както ти е написала сладка хапка се изцеждах по един път на ден, до един момент в който по здравословни причини ми се наложи няколко дена да не кърмя, само се цедях и хвърлях. След това започнах да храня бебо само сутрин,вечер и нощно време когато поиска. Първите дни гърдите ми бяха много препълнени и се налагаше като се върна от работа да изцеждам по малко, но лека по-лека се нормализираха нещата, нямах проблеми, но може би съм имала късмет. Аз мисля че ако изцеждаш по 50-60 гр. през едно-две пропуснати хранения лактацията ще се нормализира по-бързо и безболезнено за теб.
Виж целия пост
# 6
Така, 5 хранения с мляко са си добре.
За гърдите, като тръгнах на работа преди около година, го кърмен първо в 8 часа преди работа и на обяд се връщах, за да го накърмя пак. Първоначално и за това време гърдите ми се напълваха много, но за известно време ( може би седмица, 2) се регулираха. Малко по-късно спрях да се връщам на обяд, а и Ради тръгна на ясла и съответно кърменето беше в 8 и след това след ясла към 5 часа. Да не ти казвам как се чувствах в началото. За няколко дни, до седмица, кърмата се нагоди към този режим. Сега вече от доста време се кърмим около 3 пъти на ден през седмицата и около 4 през уикенда. Така че, няма защо да се притесняваш за гърдите, те се приспособяват. В началото само, ако много се препълват, изцеждаш, колкото да премахнеш дискомфорта. Друг е въпросът, че обикновено при 3 кърмения без изцеждане не можеш да поддържаш стабилна лактация за бебе, на което това е основна храна. В смисъл ще трябва да добавяш формула.
Виж целия пост
# 7
Благодаря, Ива-Д, както винаги - много точен отговор.  bouquet

И аз от това се страхувах, че ако така или иначе успея да регулирам кърмата, така че да не се изцеждам през деня, ще намалее доста. Засега оставам с помпата - моя приятел, пък като стане на годинка малката, ще му мислим.

А дотогава ще си развявам красивия Бюююююст и ще му се радвам/т Grinning
Виж целия пост
# 8
Имам познати в един чужд форум с деца на възрастта на Ради. Посещавах го след раждането. Та много от тях тръгнаха на работа, когато бебетата им бяха на 4 месеца и по-малки. Изцеждаха се в офиса си някъде докъм годинката и после спряха (че беше им писнало на милите, а и как да не им) и продължиха  да кърмят сутрин и вечер и през уикендите.
Виж целия пост
# 9
Мойте гърди се адаптираха много бързо. Не повече от седмица ги чуствах напрегати, но не изцеждах, така те се нагодиха на режима на Али. В момента се кърмим в 20, 5-6, 10 и в 14 ако иска си цоква малко Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Благодариа ви момичета за споделения опит! Grinning Исках да се уверя, че наистина може да се кърми по нарядко както пише по книгите, но друго си е да го каже някой който го е преживял.
Не знам какво му става на моето диване. Надявам се това да е някакъв период защото е тъпо сега като съм си в къщи да не я кърмя. Вярно че ще съм заета малко, но няма да тръгвам на работа поне до месец май и ще е хубаво смяната на режима да стане бавно и постепенно, а не така . Но беба решава. Ето например днес сука три пъти рано сутринта от 4 до 8 и после не ще и не ще. Предлагах и защото нещо цвърчеше, но тя извръща глава и започва да плаче. #ShockedИ от 8 до 13 нищо не яде. Знам ли , може би ще трябва да и давам предиобеда малко друга манджа, някакво плодово пюре например...
А за гърдите ще цедя по малко. Особено лявата при мен е проблемна, защото става на буци и мноооого пълна, не просто напрегната както дясната, която се трае.
Благодаря пак за отговорите.
Виж целия пост
# 11
Да споделя и аз моя опит
Тръгнах на работа когато Ивчо беше на 4 месеца. В началото се кърмехме 6 , 9, след това към 12-13 /връщах се за да кърмя/ , към15 , 18, и 21. Някои вечери имаше и нощно кърмене, но рядко Така карах до шестия месец на мъника. После почнах да изцеждам по малко от двете сутрешни кърмения и със събраното гледачката правеше пюрето на мъника, като на обед му предлагах първо гърдата, а после и пюренцето. Така постепенно намалихме обедното кърмене и съответно произвежданото количество кърма. Когато напълно спрях да кърмя и да се прибирам от работа имаше около седмица две в които буквално "преливах"  до следобедното хранене.
Така постепенно се отказа и от едното сутрешно и следобедното кърмене. В 11 месец кърмех само сутрин и вечер. Смятам че кърмата беше достатъчно защото не ми се е будел нощем, а и сутрин си ставаше събсем нормално към 7 и поне още половин час се оправяхме преди да поднесем порцията кърма.
Вярно е че всеки път когато почваше да суче усещах как млякото ми слиза /онази лека болка и напрегнатост като в първите дни/, но мисля че това не е лошо.
После за около месец той се отказа вече съвсем си търси лъжичката.
Само да вметна че никога не съм му давала формула и до 6 месец не беше вкусвал нищо друго освен кърма.
Наистина смятам че кърмата се регулира сама и е напълно възможно да кърмиш малко през седмицата и много почивните дни
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Iva_D
Имам познати в един чужд форум с деца на възрастта на Ради. Посещавах го след раждането. Та много от тях тръгнаха на работа, когато бебетата им бяха на 4 месеца и по-малки. Изцеждаха се в офиса си някъде докъм годинката и после спряха (че беше им писнало на милите, а и как да не им) и продължиха  да кърмят сутрин и вечер и през уикендите.


Точно това е и моята цел. Тъй като се върнах на работа като беше Гого на 4 месеца. Засега още ходя от по-късно и минавам с едно цедене на ден, но скоро ще започна да ходя от по-рано и ще трябва да се цедя по два пъти. Мисля да издържа поне до годинката с цеденето по два пъти на ден, а после да мина на веднъж, но не е ясно дали ще имам възможност... Иначе се надявам през другото време да нямаме проблеми с кърменето (да чукна на дърво, засега сме ОК).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия