Защо говорите за детето си в множествено число?

  • 5 072
  • 158
Може ли да поразсъждаваме върху  един феномен.  newsm78
Предполагам, че психолози, ако се включат ще стане и интересно. Wink


Говоренето за детето , нуждите, функциите му в множествено число.

"Колко често акате" , " Захранваме се от ..." , " Отиваме да папкаме" и тн.

Забелязвам обаче парадокс -  същите хора, които говорят за детето си, като за ембрион все още свръзан с пъпната си връв и с общ кръвен поток с майка си ( ние акаме, ние папкаме), говорят за децата си, като за личности, самостоятелни единици и тн, и много държат някак си да се знае, че се държат, говорят и тн на децата си , като 'равни' ,  че обясняват, като на възрастни и тн.

Само въпрос на лигня ли е подобен  навик да се говори за детето в мн. ч-ло? Някакво умиление от зависимостта.... или?

На който му се бистри тази тема , нека сподели мнение  Peace


Виж целия пост
# 1
тая тема сто пъти е бистрена Tired
Виж целия пост
# 2
тая тема сто пъти е бистрена Tired

Сигурно, .. в някой от др. подфоруми.. аз я пускам тук, защото тук има и бъдещи майки, също и мъже,  които може би също могат да изразят мнение за това чудо.

Но, ако наистина 100 пъти е бистрена, по-добре да изчезне Peace
Виж целия пост
# 3
Както вече казах, трудно е да се разграничи собственото Аз от това на бебето.
Има си причини и те са описани от психолозите.
 Grinning
Виж целия пост
# 4
Защото сме толкова свързани и зависими един от друг, че всичко правим заедно.....акаме,защото винаги съм с него- нося гърне, бърборя, бърша дупе и в крайна сметка споделям акането  Wink .... ядем заедно, четем заедно и така неразделно заедно сме навършили 2 години и два месеца
Виж целия пост
# 5
аха. и в същото време приказките за самостоятелната личност на детето, правото му да има пространство и време за себе си... обясненията, като на 'възрастен'...
според мен човек трябва да е в голямо недоразумение, за да говори за детето , като за кенгурче, и от друга страна да се старае да възпитава .. някаква отделна единица, която е умна и разумна и тн. това ми е странно, честно казано.
Виж целия пост
# 6
Отговарям за себе си: 1 л. мн. ч. употребявам единствено във форума, защото ми е по-лесно и по-кратко. От една страна, да обяснявам на непознати хора, че "Кико ака веднъж дневно" ми звучи като ненужно интимничене. Вариантът "моят син ака веднъж дневно" ми звучи много напомпано, като за престолонаследник. Вариантът "бебо ака" - много лигаво. Остава "моето дете ака", но понякога ме домързява да го изпиша цялото или пък не звучи добре в контекста, има повторения и т.н. Ето как се ражда "ние акаме веднъж дневно"  Simple Smile (е, баш това не съм го писала никога, де). Няма нищо общо с неразграничаване на Аз-а и т.н., по-тривиално е  Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Никога не съм го разбирала, продължавам да не го разбирам и все още не ми е ясно защо го правят. И ако една майка говори в множествено число първо лице, не ми пречи, но когато на мен започнат да ми говорят по този начин, побърквам се.
Имаме гости, приспивам бебата и излизам от стаята, а едната от гостенката ме пита"Заспахте ли?" Shocked Чувството ми за логична мисъл се нарушава в този момент, очевидно е, че аз съм будна Laughing

Или веднъж срещаме с приятелка, която току-що е станала майка, наша учителка и тя я пита"Какво сте, момче ли сте?"  Нищо умилително не намирам в това Crossing Arms

Иначе, в някои случаи е по-лесно, отколкото да уточняваш кой точно какво е направил.
Но и на мен ми е странно като цяло, защото детето ми е наистина нещо отделно от мен, отделно човече, което си има свои навици, действия и т.н. Не разбирам защо трябва да му отнемаме това право
Виж целия пост
# 8
аха. и в същото време приказките за самостоятелната личност на детето, правото му да има пространство и време за себе си... обясненията, като на 'възрастен'...
според мен човек трябва да е в голямо недоразумение, за да говори за детето , като за кенгурче, и от друга страна да се старае да възпитава .. някаква отделна единица, която е умна и разумна и тн. това ми е странно, честно казано.


Едното няма нищо общо....ние сме физически свързани, но всъщност и емоционално и отвсякъде....това "ние" си е напъно основателно и ще го разбереш,когато му дойде времето......аз го подготвям да стане самостоятелно дете, но е абсурдно дете на тази възраст да е самостоятелно в действителност....това , че прави разни неща сам, означава ли че е самостоятелен.....самостоятелността означава поемане на отговорност някаква
Виж целия пост
# 9
"Какво сте, момче ли сте?"
Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 10
старая се да го избягвам, защото ме дразни, но понеже и тук във форума, и в реалния живот много хора говорят така, понякога ми се изплъзва  Crazy
Виж целия пост
# 11
На мен пък не ми се струва нормално да се говори "ние се изакахме вече" или пък "ние имаме второ зъбче" примерно и т.н. Аз въобще не съм се изразявала така и честно казано много ме дразни. Не знам дали точната дума е лигаво, обаче ме дразни. Като искам да кажа нещо, отнасящо се до детето ми употребявам "Алекс  еди какво си" или пък "детето ми еди какво си", или пък" синът ми еди какво си".
Виж целия пост
# 12
да, секрет.. аз не казвам, че не си права Peace,
твърдо мисля, че 'като му дойде времето' ще се контролирам да не правя детето по-зависимо от колкото е.  както се контролирам тук да не казвам на съпруга си 'мъжо, мъжото', защото ми е гадно и дори обидно за горкия човек. сигурно съм го нарекла мъжо само 1-2 пъти ( от бързане). но иначе контрол.

та, разсъждавам тук, а не в 'наши деца', точно за да получа по-широк.... спектър мнения.

мисля, все пак, че не сте вече физически свързани.
детето има нужда от помощ, защото не може да прави нещата само. нищо повече.

разбира се, не ме разбирайте погрешно, ако иска една майка може да нарича детето си и Чърчил от 6 месечен. Просто ми е интересена темата.

на Дона обяснението ме задоволява т.е прави го , за да си пести писане  Grinning
Виж целия пост
# 13
на Дона обяснението ме задоволява т.е прави го , за да си пести писане  Grinning
Мързелът е майка на прогреса  Mr. Green
Виж целия пост
# 14
И на мен ми беше странно преди да си имам бебче! Mr. Green Но сега и аз използвам множественото число, като говоря за него, пък и всички наоколо го правят! Crazy
Когато живот и здраве и ти си имаш един дребосък ще те питам аз теб Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия