Генно-модифицираните храни

  • 11 765
  • 110
Едно предаване по бг ТВ ме провокира да пусна тази тема. Оказа се, че в Бг тези храни са забранени, но дори и да има такива на пазара/което не е изключено/ те не са обозначени с етикет.
Гледайки, разбрах че аз не знам всъщност с какво точно се храня тук в ДЕ и как да различавам тези храни, защото бих предпочела да ги избягвам. При вас как е?? Как се различават тези храни от другите и с какво и как са обозначени те?? И какво е вашето мнение за Генно-модифицираните храни??

Поздрави,
dezita  bouquet
Виж целия пост
# 1
Да си призная и аз не знам как да ги различавам.  Thinking
Мнението ми е, че ги има и на българският пазар, но хората не знаят, а и няма достатъчен контрол, ако са забранени.
Виж целия пост
# 2
Цитат
има и на българският пазар, но хората не знаят, а и няма достатъчен контрол, ако са забранени
точно това беше заключението от направените проверки от предаването.

Но все се надявам някоя от мамите тук да знае как да ги различаване тези храни. Бях чула, че са забранени в ДЕ, но май не ми се вярва много....
Виж целия пост
# 3
Да ,и аз гледах това предаване по БТВ-На 4исто...то4но преди обяд днес...Наистина е страшно,още пове4е като казаха 4е използват 4овешки ген и го слагат на прасе... #Crazy
Във Франция такива храни бяха забранени...Сега са прокарали някакъв закон 4е са разрешени ,но е задължително на етикета да пише съставката...соя,мод.нишесте и т.н...Можем да ги разли4им единствено по това-OMG-така е съкращението на френски...санкциите са много големи за фирми които не са спазили изискванията за етикетите...
Върха в предаването беше за домата-как му се вкарва ген от риба за да не измръзва.. #Crazy
Не знам как ще се оправим в БГ (аз сега съм тук с малкия)...освен да се храним с еко продукти -няма друг на4ин...
Как да ги разли4аваме-по Етикета-като видиш някоя странна съставка...,нишесте,свински желатин,и разни такива ,това е,лошото е 4е понякога не се пишат истинските названия ,за да не се плашат клиентите...В4ера купих сирене за малкия ,под формата на мляко ,и вътре 4ак като му го дадох про4етох 4е има свински желатин...и това е продукт който идва от Полша... ooooh!
Виж целия пост
# 4
В Германия са забранени, наскоро даже имаше скандал с американска царевица, която се продава в суперите и се е промушила през контрола. Е нея я извзеха, но колко ли други неща има?...
Според мен повечето идват от Америка.
Тук намерих нещо по въпроса:

http://www.netlink.de/gen/fagand.html
Виж целия пост
# 5
В Германия са забранени


Аз мисля ,че и тук са забранени newsm78,бях гледала или чела нещо по въпроса... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
Генно мдифицираните храни за съжаление не са забранени. Миналата година в Германия се прие закон за спонсориране и активиране на развитието на генната разработка в хранително-вкусовата промишленост, а за сметка на това се каза, 4е фондовете спонсориращи БИО-производителите ще бъдат ограни4ени. Това е след като Меркел дойде на власт, вси4ко постигнато в момента бива разрушавано и най-брутално оср***! Във Франция хавата е по4ти същата, само където не се говори толкова високо по въпроса.
Виж целия пост
# 7
приемам, че в БГ няма генно модифицирани храни, освен, ако не са внос.
и да има това е някакъв скандален единичен случай.

просто фермера в бг е твърде беден, да се занимава в генно модифициране. те пари нямат за фураж и торове.. генно модифициране.
най-много да са изпуснали от контрол хормоните за по-бърз растеж, това не е генно модифициране.

определно не знам как да различавам генно модифицираната храна.
и съм много раздвоена в позицията си за или против.
въпросът е много сложен.
Виж целия пост
# 8
Т.нар. органични храни не са ли генно немодифицирани?
Виж целия пост
# 9
друг в-с е точно какво е генно модифициране?
защото всяка кръстоска е на практика генно модифициране.
менделовата генетика си е чисто генно модифициране. май.


за генно модифициране приемам видове, въху които специално е повлиян генома, отнемайки/добавяйки гени.  тоест, взимам домат, махам му гена за семки ( примерно де!), и почвам да произвеждам домати без семки. това ли е генно модифициране?!
Виж целия пост
# 10
И аз го знам така, както описва Lennie. Монсанто произвеждат такива семена. В България института по пшеницата и слънчогледа в Генерал Тошево, и този по царевица (ама къде беше  newsm78) би трябвало да разработват нещо подобно, но сигурно имат ограничения.
Преди време нали имаше търговска война между САЩ о Европейския съюз за тези семена и храни, явно ЕС са разхлабили режима.
Виж целия пост
# 11
И аз го знам така, както описва Lennie. Монсанто произвеждат такива семена. В България института по пшеницата и слънчогледа в Генерал Тошево, и този по царевица (ама къде беше  newsm78) би трябвало да разработват нещо подобно, но сигурно имат ограничения.
Преди време нали имаше търговска война между САЩ о Европейския съюз за тези семена и храни, явно ЕС са разхлабили режима.


аз имам приятелка в института по физиология на растенията на БАН, и за малко да работя там след като завърших. мисля, че нищо не правят тези институти ( както и тези, които споменаваш).
нашите сортове и тн излизат по-скъпо от вносните. или поне нещо такова си спомням.
фермерите купуват сортове, които са по-евтини и изобщо не са за нашите ширини.
затова.. мисля, че дори и да има генно модифицирани видове.. това е силно преувеличено.
но информацията ми е от 2000г. от тогава доста вода изтече... newsm78

защото, ако си фермер би трябвало да си извикаш специалист от някой от тези институти, да ти направят оценка на почвата, да ти направят един рисърч , след което да ти предложат съответни сортове за условията. тези сортове могат и да са генно модифицирани.
но това е идеален вариант - едва ли някой го прави, въпреки, че имах приятелка, която работеше на 'частно', точно по такива типове оценки. но тов ане е масово.
Виж целия пост
# 12
Аз за себе си не съм намерила повод да се притеснявам за тези генно модифицирани семена и растителни храни. Виж, от хормоните и антибиотиците в месото ме е страх, а пък нямам намерение да правя децата вегетарианци. Доста кофти статия четох скоро, и затова все се взирам по опаковките на месо, да пише нещо поне малко с малко успокояващо, като "няма антибиотици", "пасли трева", макар че и там не знам каква е гаранцията.
Виж целия пост
# 13
Аз за себе си не съм намерила повод да се притеснявам за тези генно модифицирани семена и растителни храни. Виж, от хормоните и антибиотиците в месото ме е страх, а пък нямам намерение да правя децата вегетарианци. Доста кофти статия четох скоро, и затова все се взирам по опаковките на месо, да пише нещо поне малко с малко успокояващо, като "няма антибиотици", "пасли трева", макар че и там не знам каква е гаранцията.

аз също съм на това мнение  Peace
четох, че към 60-70% от теглото на едно пиле са хормони и други химикали.
освен това за крехкост се слагат какви ли не... неща.  Sad
не е нормално едно бяло месо на пиле да се .. друска така.
едно селско пиле е много по-жилаво и .. тн.

и аз гледам да купувам яйца от свободни кокошки и тн..

другата ми надежда за по-чисто месо ( в сравнение с пилешкото, което е мн. компрометирано) е пуешкото. то все още май запазва някакви по-нормални параметри.. не знам дали е така...
Виж целия пост
# 14
Аз съм чела, специално за пилетата, че дори нощем им включват осветление, за да ги залъгват, че е ден и да не спят  Rolling Eyes Всичко опира до повече хванене и по-бърз растеж...

Мисля че в БГ е забранено даването на антибиотиции хормони, но знам поне двама производители, които го правеха преди. Контролът е много слаб...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия