До счетоводителите - моля за компетентен отговор

  • 657
  • 13
Поради невъзможността в момента да ползвам
търсачката, моля за вашата помощ  Praynig
За какво става въпрос:
Майчинството ми изтича на 19.01.2007 г.
Поради някои обстоятелства синът ми не може да
посещава ясла и имам желание да ползвам полагащия
ми се неплатен отпуск. Имам няколко въпроса:
1. В какъв срок преди изтичане на майчинството
трябва да подам молба за неплатен отпуск ?
2. До колкото знам имам право на платен отпуск
за 2-те години майчинство. Кога е по-удачно да го
ползвам - преди или след неплатения отпуск и
отделна молба ли трябва да пусна ?
3. До колкото си спомням имаше нещо относно
ползването на неплатен отпуск от двамата родители.
Мъжът ми е абсурд да излезне в такъв затова
аз искам да поема целия полагащ се отпуск. Какви
документи са нужни ?

Благодаря за вниманието   bouquet
Виж целия пост
# 1
Първо можеш да ползваш 6 месеца отпуск за отглеждане на дете до 8 год. Той е неплатен но ти се зачита за трудов стаж, следователно след тези 6 месеца имаш 10 платен отпуск.
За двете години майчинство ти се полагат минимум 40 платен год. отпуск. Възнаграждението ти се изчислява на база на последния месец в който имаш отработени 10 работни дни.
Отпуска на мъжа ти след 01,01,07 не можеш да го ползваш ти както беше досега

Ако имаш други въпроси питай
След малко ще имам възможност да ти обясня по-подробно ако искаш
Виж целия пост
# 2
Много ти благодаря и да, имам още малко въпроси:
1. В какъв ред да ползвам отпуските - неплатена и платена ?
2. Какви са молбите, които трябва да представя на ръководството ?
3. Значи ли, че вече неплатения отпуск е 6 месеца вместо 1 година -
нещо не съм в час  Shocked
Благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 3
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=141677.0;all

Ето я темата.  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Вери благодаря ти   bouquet
Виж целия пост
# 5
Ами неплатената отпуска работодателя не може да ти е откаже, докато платената може, така че не знам как би реагирал работодателя ти.
Ако след края на майчинството ползваш 6 месеца неплатен отпуск, после имаш право на 50 дни платен.
Ако пък ползваш първо 40 дни, после 6 месеца неплатен, след това имаш още 10 дни платен отпуск
Относно това какви молби по кой член от КТ да пуснеш ще ти каже счетоводителката/личния състав на фирмата
Виж целия пост
# 6
Да допълня - ти имаш 6 месеца неплатен, и мъжът ти има 6 месеца неплатен. Той не може да ти прехвърля правото си на неплатен отпуск от 01,01,07 г. Този отпуск се ползва до навършване на 8 год. възраст на детето
Виж целия пост
# 7
Недоумявам как може да ми откаже платения отпуск
в смисъл, той не ми ли се полага по Кодекса на труда.
Аз нямам против да ми го изплати и да не го ползвам,
но и в двата случая имам право на него, не е ли така ?
Виж целия пост
# 8
Да ако напуснеш ще ти го платят, но работодателя може да ти откаже да позваш пл.отпуск примерно в периода 01,01-01,02, и да ти каже ще го ползваш 01,02 - 01,03, в такъв смисъл, докато при неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 години няма пет шест, освен че си задължена молбата да е подадеш до 15 дни преди да започнеш да ползваш неплатения отпуск
Виж целия пост
# 9
Не съм счетоводител, но си мисля, че работодателят не може да откаже ползването на платения отпуск на майка на дете  -  докато то навърши шест или седем години / за годините се колебая/.
Виж целия пост
# 10
 Докато видя темата и са ти отговорили Simple Smile
Да, така е! Действително проблема е дали работодателят ще ти разреши ползването на платеният отпуск. Той се изплаща само при напускане. За неплатеният нямаш проблеми

Аз бях в същата ситуация и не искаха да си ползвам платеният отпуск за да не ми плащат осигуровки, а аз да си седя в къщи. При напускането ми го изплатиха. Laughing

Не съм счетоводител, но си мисля, че работодателят не може да откаже ползването на платения отпуск на майка на дете  -  докато то навърши шест или седем години / за годините се колебая/.
Имаш предвид чл.174 от КТ, но там тълкуването е малко относително. Майките на деца до 7 год. сами определят времето на платеният си отпуск и работодателят е длъжен да им го предостави. Тази категория служители-майките,по физиологични и социални съображения могат да ползват отпуска през климатично най-подходящото време за почивка. Затова те имат право да ползват отпуска през лятото. Могат да го ползват и през друго време на годината, но ако желаят да го ползват през лятото, работодателят е длъжен да им го предостави.
Така както аз виждам нещата - лятото е доста широко понятие и ако ти искаш да ползваш платеният отпуск през юни, а работодателят ти откаже и ти разреши през август. То той няма да е в нарушение на Кодекса на труда, но пък и ти няма да си удовлетворена, защото ако тогава ти изтича неплатеният отпуск и се получават два месеца дупка и трябва да се върнеш на работа.
Но е въпрос на тълкуване, де.
Виж целия пост
# 11
Не съм счетоводител, но си мисля, че работодателят не може да откаже ползването на платения отпуск на майка на дете  -  докато то навърши шест или седем години / за годините се колебая/.
Шефът отказва на почти всички колежки платен отпуск през лятото, на мен не, защото имам малко дете. Не може да откаже. Това съм го проверявала преди три години. Не вярвам да се е променило.
Виж целия пост
# 12
Да се включа и аз с въпрос:
Случая е идентичен с този на Джулиана. Детенцето навършва 2 год. през март 2007год. Може ли майката предварително да уреди прехвърлянето на неплатения отпуск от бащата към нея до края на тази календарна година или не става? При тях също е невъзможно бащата да ползва неговите 6 мес. По този начин ще ги изгубят... Мисълта ми е, че нали има период до 31.12.2006 за прехвърляне на непл. майчинство от единия на другия родител. Може ли предварително да си уредят документите с прехвърлянето или трябва задължително да е изтекъл срока на платеното майчинство newsm78
Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 13
 Ако майчинството, 2-те години изтича на 25.12.2006 примерно - може да се използва първо отпускът от бащата прехвърлен на майката и на 01.01.2007 да е при заварено положение и после майката да използва своите 6 месеца.(освен ако не излезе някакво допълнително становище по въпроса).
Обаче предварително не могат да се уговорят тези прехвърляния.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия