На коя аzбука учите децата си?

  • 4 349
  • 36
Питам ви след като погледнах в търсачката
Имам проблем с Щерката, че иска едновременно да учи и двте аzбуки и в момента  е голяма каШа в главата и
Намерила съм и буквар на български и един на немски и zнае вече по 10 букви ама както каzах и стана каШа
Ако имате опит, моял споделете какво да правя
Иначе zнае много добре и двата еzика
Виж целия пост
# 1
Az zapochnah s bulgarskata azbuka, 4e imahme kub4eta s neia. na 6ega gi nau4ihme, no spored men i na bulgarski e po-lesni, za6toto na vseki zvuk saotvetstva edna bukva, a kak e v nemski, angl., fr. - ka6a i ne e za malki deca. Te mestnite ne mogat tolkov abarzo da se nau4at, a nie da iskame ot na6ite. Az 6te poiz4akam s nemskata azbuka, parvo da nau4im bulgarskata i da se zatvardi. Dokato s govorimite ezici e po-lesno, pri 4etene i pisane decata pove4e smesvat ezicite, zatova az 6te podhodia posledovatelno.
Ima edni bulgarksi kilimcheta-pazeli s bukvite, vzemi si kato si hodi6 takova i se rediat kato igra dumi4ki s tiah, zabavno e za de4ko. uspeh!
Виж целия пост
# 2
аз мисля, като му дойде времето аз да го уча мойто на БГ, а таткото да се занимава с немската част. И с езиците ще е същата процедура.
Виж целия пост
# 3
то нямаШе да питам ама като ме е zаврастила, че прияитлеките и в групата са предучилиЩна и тя иска да ходи с тях.
Имам дъска и тебеШири и пиШе като луда там
Подарих и zа Коледа едно дървено сметало с кубчета с буквите по тях и от всяка страна с картинка от буквата.
А мама ми беШе пратила от Бг един Буквар с главни и малки букви почти като пъzел и там ги гледа и ги намества.
Та zатова не zнам на кой да наблегна и как да продължим
Виж целия пост
# 4
Аз я уча на латинската азбука. Знае няколко букви, но други просто отказва да запомни и това е! Иначе може да си напише името нескопосно (по мой модел, разбира се, да не мислите че го прави без да гледа), както и част от моето (много ме впечатли с това!), но в общи линии азбуката не и е сила. Виж, със смятането сме много напреднали.
Виж целия пост
# 5
Лаура
я кажи товята на колко
Моята е на 4 1/2 и си пиШе от 4 годиШна името а сега учи и буквите от моето = Ще и иzлеzе малко солено че 9 букви са мног писане а само 2 се повтарят
Виж целия пост
# 6
Анна от няколко седмици проявява много голям интерес към буквите и числата. В яслата се занимават също по малко.
Аз гледам да я уча на българската азбука - от книжки а и докато рисуваме, тя ме кара да й пиша името и наште имена до рисунките и ги четем буква по буква (в резултат на това е започнала да ни вика много на имена Wink , особено баща си, явно ме чува и аз как се обръщам към него)
Има и един автобус играчка, на който има числата и буквите (англ. азбука) и като натискаш буквата един глас произнася звука, а има и игри към него в които гласа пита да посочиш определена буква или звук. По принцип сме се разбрали с мъжът ми той да й показва буквите и числата на англ., а аз на български, но ако го няма например и е зает а тя иска да й прочета нещо от английски не отказвам разбира се. Все пак нали е ново знание, не съм чак такъв маняк на тема всеки с родния си език.
Майка ми ще идва скоро за раждането на бебето и съм й поръчала да донесе разни пособия и игри за азбуката, че засега само от разни книжки с по-големи букви се учим.
Виж целия пост
# 7
Цитат на: debelanata
Лаура
я кажи товята на колко
Моята е на 4 1/2 и си пиШе от 4 годиШна името а сега учи и буквите от моето = Ще и иzлеzе малко солено че 9 букви са мног писане а само 2 се повтарят


На 3г. и 3м. Моите букви са лесни Laughing Нейните също - Isabella - не може да напише "ес", но другите ги докарва разкривени.
Виж целия пост
# 8
моята дъщеря започна с изучаването на испански направо.оставих я да понаучи испанската азбука  ,да се научи да чете и пише и търпеливо след това започнахме с българската...
мерака и беше 3 дни,отчаях се.
от Б-я и взехме учебници и буквар за 1 клас и интересни книжки ,които ще я заинтригуват.започна с голяма мотивация,която за съжаление не трая много.оставих я да не се мъчим и двете,реших,че ще дойде момент,в който тя ще прояви интерес сама и така ще е по -лесно.желанието и идва само тогава,когато трябва да пише писмо на баба си ,което аз винаги редактирам след това Wink
от известно време забелязвам една много приятна промяна...,понеже имаме български програми често дават интересни филми със субтитри и тя за моя голяма изненада почти успява да прочете  написаното.явно любопитството е по- голямо,аз така научих испански като дойдох ,от тв -то.
а скоро я чух да чете на български гладко и без грешки! Grinning
не знам на какво се дължи това,аз бях я оставила на произвола ,но съм много щастлива !:D
Виж целия пост
# 9
Той моят синковец е на 2 годинки ама поzнава вече една камара буквички...на мама, на баба, на тати, на леля Милка, леля Диди и тн. и тн. по родата Grinning  Даже днес научи още 2. Sunglasses
За рожденния му ден един от подаръците беше една дъска, на която след като се напише нещо и после може да се иzтрие. Та на нея  пишем, дращем и рисуваме  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 10
Цитат на: debelanata
то нямаШе да питам ама като ме е zаврастила, че прияитлеките и в групата са предучилиЩна и тя иска да ходи с тях.
Имам дъска и тебеШири и пиШе като луда там
Подарих и zа Коледа едно дървено сметало с кубчета с буквите по тях и от всяка страна с картинка от буквата.
А мама ми беШе пратила от Бг един Буквар с главни и малки букви почти като пъzел и там ги гледа и ги намества.
Та zатова не zнам на кой да наблегна и как да продължим


Браво  на сладуранката, това само може да те радва, 4е детето е любопитно и у4енолюбиво. Пред мен стой същия въпрос и аз незная просто как да постъпя. Имаме букви4ки, но са латински въпреки 4е пове4ето от тях са и БГ азбука, един път му казвам буквата как се нари4а в Английската азбука, а следващия път както е в БГ азбуката, но все ес 4удя дали това няма да го обърка и в крайна сметка да не нау4и нито една буква защото ще се 4уди коя е ??????????????? Thinking
Виж целия пост
# 11
Абе Краси да ти кажа моята поне не се обсрква Щото zнае тия са на немски тия са на български
Като четем z а прсипивка книжка ги редуваме енда вечер българска една вечер немска и тя сама ги вади от библиотеката, което ми говори че успеШно раzличава едната от другата аzбуки
Ама все се чудя не бърzа ли да не я претоваря, че и беz това е с синдрома zа свъхактивносто и липса на концентрация, ама това е друга тема
Иначе zнае и на двата еzика как и се пиШе името и само се смее че на българкси било с по малко букви
Мирел = Mirelle
И ги пиШе едни красиви прави букви да я питаШ откъде го има тоя талант, че и аz и мъжа ми пиШем с левия си крак
Виж целия пост
# 12
Когато учих децата ми на българската азбука написах на картончета азбуката два пъти, изрязах ги на малки квадратчета
и това нещо се превърна в най интересната игра за тях...така нар. memo или  memory. Колкото повече играехме толкова повече се набиваха образно и звуково  буквите в децата.
Постепенно, същите буквички започнахме по късно да ги исползваме за писане на думички...или пък всеки изтегля по една буква и да каже колкото се може повече думи започващи с изтеглената буква.....така, на игра децата се научиха и да четат и пишат.
Виж целия пост
# 13
I nie kato ARROWS,imame si daska i pishem,i triem do zabrava. Grinning
bebona e na 1 godina i 10 meseca,veche znaem okolo 10 bukvi ot Bg azbukata i nyakolko ot frenskata.
Che shte ima kasha v glavata shte ima,ama zasega pada veselba.
Navsyakade si maknem daskata i veche de shto vidim nadpis,tarsim poznatite bukvi.
Mnogo dobra ideya za igra e dal(a) gost.
Imam priyatelka v Bg,ciito momchence na 18 meseca ,znaeshe cyalata azbuka,ne samo da poznava ,koya bukva na kogo e,a i da izgovarya saotvetniyat zvuk.Napravo me izumi.S nego po cyal den se zanimavashe edna vazrastna jena-bivsha uchitelka .Priyatelkata mi (pediatar),kaza,che tova ne e nevazmojno na tazi vazrast(to i sluchayat go pokaza)Vajnoto bilo,dali shte ima koi da se zanimava. Grinning
Pozdravi, 1swing
Виж целия пост
# 14
Цитат на: Mimcho
Imam priyatelka v Bg,ciito momchence na 18 meseca ,znaeshe cyalata azbuka,ne samo da poznava ,koya bukva na kogo e,a i da izgovarya saotvetniyat zvuk.Napravo me izumi.S nego po cyal den se zanimavashe edna vazrastna jena-bivsha uchitelka .Priyatelkata mi (pediatar),kaza,che tova ne e nevazmojno na tazi vazrast(to i sluchayat go pokaza)Vajnoto bilo,dali shte ima koi da se zanimava. Grinning
Pozdravi, 1swing



Вярно е, че е въжможно, обаче какъв е смисъла?! Нужно ли е детето да знае цялата азбука на 18 месеца?! Какво се постига с това? А то дали осъзнава за какво става въпрос? Не зная, може и моето мислене да е погрешно, но за мен това е безсмислено натоварване на детето с неща, които според мен поне са му излишни на тази възраст. Освен ако детето не е с гениални заложби и това е съвсем естествен процес. Тогава вече разбирам. И какво следва? Да ги научим да четат на две?
Аз нямам амбицията да създавам генийче или вундеркиндче, а нормално дете и въпреки че се опитвам да стимулирам развитието на дъщеря си се старая да не и предлагам информация, която според мен не е подходяща за възрастта и. Признавам си, че вчера се изкуших да я уча да свири "тръгнал кос" на пианото  Embarassed, но такива "изблици" ме обхващат много рядко. Grinning Дали защото съм по-възрастна майка и съм видяла много и съм постигнала някои неща в живота и кариерата си преди да се отдам на майчинството, но такива амбиции не ме обхващат често.

Ти не се връзвай на моето мнение; аз съм "за" всеки родител да си гледа детето както му харесва и да не позволява да му се месят в начина на живот като цяло. Само изказвам стан Wink овище.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия