занимания за 1,5 - 2 годишно дете

  • 9 398
  • 18
Има подобна тема, но е за по-големи деца. Въпросът ми е насочен към майки, които гледат децата си вкъщи. С какво ги занимавате по цял ден? Аз определено взех да се изчерпвам, а малката като я оставя самичка, започвя по някое време да киселее. Давайте предложения.
Виж целия пост
# 1
Постоянно можеш да намираш интересни работи. Ако не ти идват идеи, намери книгата "501 занимания за деца без телавизор" на Дай Ходжис или нещо подобно.

Иначе ще ти кажа някои неща, които правим с Кирчо (година и девет-десет месеца).

Ораторе-бораторе - много хубава игра преди заспиване. Въртя на гърба му "Ораторе-бораторе, кажи какъв да бъде тоз." и казвам някоя дума. Когато Кирчо беше на година и 3 месеца само слушаше и искаше още. Сега слуша думите и повтаря някои. Когато той повтори някоя дума, му обяснявам или припомням по нещо, което знае за тази дума. Така му припомням събитията от деня, казвам му бавно и правилно думите, докато през деня може да съм ги казвала много бързо или завалено.

Театралничене. Когато Кирчо стане кисел, скучно му е или е изморен, винаги работи театралниченето. Преправяш си гласа, разказваш някакви прикавки, пееш песнички, танцуваш смешно, играеш с кукли и подобни. Стига само да имаш настроение.

Цветове и магнити. Напоследък учим цветовете и имаме едни цветни магнити за хладилник. Много красиви и чисти цветове. С тях и с другите магнити се занимаваме доста.

Разкази. И двамата с Кирчо обичаме много, когато му разказвам разни работи. Последните интересни работи са от "разходка" в Практикер. "Това е мивка. Нали знаеш как мием ръцете, дъра-бъра... Тези мивки не са свързани с водата, те се продават, ние сме в магазина. Когато някой си купи мивката, ще си я занесе вкъщи, ще я свърже към водопровода и ще си мие ръцете..." И всичко това с много движения и отново малко театралничене, доколкото може в магазина.

Броилки. Когато не иска да му обувам обувките казвам: "Онче-бонче, счупено пиронче. Риба щука. Махай се от тука" и махам едното краче, а на другото слагам обувката. После пак ги преброявам така, че да махна обутото краче и обувам другото.


Жестомимични. "Дай, бабо, огънче". От други теми тук научих за "Варила миша каша" и за "Замазала баба тавана". Много ги обича, сам си ги иска и понякога ми прави на мене "Замазала баба тавана"  Grinning


Пишем, рисуваме. Освен драсканици, животни, къщи и цветя, понякога му чертая с линийка, кривка или триъгълник. Очертавам моята и неговата ръка. Очертавам му количките в "профил" и "изотгоре" Simple Smile Рисувам му познати букви, цифри, емблеми на коли.



Много обича да рита топка, да си играе с колички, с един пъзел с цифри, с конструктор, с водата в банята... Ходим по детски центрове. Но със сигурност не питаш за тези занимания.
За сега не се сещам други, а и трябва да ходя да го занимавам  Mr. Green

terra, а ти с какво я занимаваш? Може твоите идеи да са полезни за нас.   
 


Виж целия пост
# 2
Първо благодаря за изчерпателния отговор  bouquet
Доста от изброените неща ги правим, но ми даваш и нови идеи. "Ораторе-бораторе" го бях забравила съвсем. Стана ми много мило Grinning
Ами ние какво правим..
Цветове Има цветни кубчета и едни рингове и с тях учим цветовете, освен че ги използваме по предназначението им.
МоторикаМного обича да скача, откакто и показах как става. Беше на година и 2-3 месеца. Сега , като не мога да измисля нищо друго, и казвам - Хайде да скачаме - и тя се хваща за таблата на кошарата си, която е долепена до спалнята, и почва да скача с двата крака върху матрака. Това ни е най-новото забавление.
РисуванеС пастелите по листове хартия. И ние ръце очертаваме. Рисувам и нещо просто - рибка, мече. Много обича "прасчо". И него рисуваме.
Книжки По няколко пъти на ден всички. Трябва да купя нова.Не зная от каква възраст се чете текстът, но тя не обича да го слуша. Караме по картинките и си измисляме разни истории. Спираме се на буболечките и въобще всяка флора и фауна. Гледаме и снимки на истински животни, изтеглени от интернет. Просто ме удивява как ги разпознава, след като никога не ги е виждала. Все пак едно е да си виждал стилизирано кафяво мече, друго - бяла мечка. Ама може и аз да не разбирам, явно си приличат.
Музика Детски песнички предимно, но и разни други. Има си любими. Има една за калинки, и тя като отиде до компютъра и почва енергично да маха с ръчички като пиленце и да вика "инки, инки". Много обича да танцува, показвам и някакви елементарни стъпки, ама още не може да ги улови.
ДумичкиКато не мога друго да измисля и почваме да повтаряме всички думи, които знае и за които се сещам. От време на време и казвам по някоя нова, да видя как ще я каже.
ИграчкиВ кухнята съм и имам работа. Вади разни фунии, или аз и давам цедки и всякакви неща да си ги разглежда. Най-често иска парцала, за да бърше, или взема четката за миене на прозорци и почва да ги мие на сухо.
Игри С тиксо. Залепям и разни пластмасови играчки на лента тиксо и тя трябва да си ги отлепя. Всъщност повече и хареса да си ходи с лентата тиксо барабар с играчките, залепена за блузата и от единия край.
Има и разни други неща, но много взеха да се повтарят, и ми омръзнаха, и на нея май също...
А какъв е конструкторът ви? Аз се замислям да и купя някакъв, но не мога да реша какъв.
Какви са тези детски центрове? Какво правите там?
Виж целия пост
# 3
много добри идеи, благодаря, имаше някои нови за мен!  bouquet

мога да прибавя още малко:
разходка по стълбите - живеем на 5-я етаж и когато времето е ужасно и не става за никаква разходка, задължително се разхождаме из входа нагоре надолу по стълбите

фигури - игрите от рода да се сложи съответната фигурка в дупката със същата форма за едни от любимите и на двамата.

щипки - обожават ги, павел много обича да ги слага в пералнята и на други интересни места, симона си прави с тях влакчета, закачи ги по дрехите и т.н.

колички и камиони - тук предимство има това, че са двама - единият сяда, другият бута или пък ги пълнят с играчки и така ги бутат.

филмчета - на павел всеки ден по 20мин му пускам baby einstein mozart ili bach - страшно му е интересно, музиката е страхотна и самите филмчета са образователни. за филмите на симона не коментирам, там имам проблем с прекаляването, с който всячески се боря!!!

това се сещам в момента
Виж целия пост
# 4
Сега сме на вълна "готвене" Mr. Green.Връчвам й тенджера и черпак и тя около 20 мин.съсредоточено готви "манга".Отвреме на време ми носи да опитвам.Иначе рисуваме, играем с кубчета.И много гледа анимации.Вече си знае наизуст филмчетата, дублира някои реплики .И много танцуваме.
Целувки на Маги от нас Heart Eyes
Виж целия пост
# 5
Много хубава темичка, подсещате ме за някои неща, които не сме правили.
Още една идея - ние си "копираме" в различни цветове желязно левче с пастели или моливи.
А ТУК пък има доста животни, които с радост разглеждаме.
Виж целия пост
# 6
Сега сме на вълна "готвене" Mr. Green.Връчвам й тенджера и черпак и тя около 20 мин.съсредоточено готви "манга".Отвреме на време ми носи да опитвам.Иначе рисуваме, играем с кубчета.И много гледа анимации.Вече си знае наизуст филмчетата, дублира някои реплики .И много танцуваме.
Целувки на Маги от нас Heart Eyes
А какви анимации гледа?
Мерси за целувките  Blush. И на Йоанка също Heart Eyes. Как сте? Как е тайфата? Еееех...хубаво беше лятото.Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Крия се в някоя стая и й викам,за да й дам бонбон.Докато тя проверява във хола,аз тихо бягам по дългия и със завои коридор,влизам в спалнята.Викам я отново,тя идва в съседната стая,вижда,че ме няма,а аз пак съм й се измъкнала под носа.Стаите са 4,а коридорът е нестандартен.Целта ми е да се ориентира по гласа ми и да захитрее така,че да прилага тактики за откриването ми.Тоест да мисли,а и да  потича малко,когато не можем да идем навън.Криеницата мн. я забавлява и вика от радост,когато успее да ме зърне нейде по трасето!!!
Виж целия пост
# 8
В момента най-накрая обърна внимание на куклите събува ги и ги обува, завива ги слага ги на своята възглавница играе вече като малко момиченце.Иначе най-много обича да рисува-драска с моливите и фулмастрите на батко си, а до вчера играеше и с количките му Laughing
Виж целия пост
# 9

А какви анимации гледа?
Мерси за целувките  Blush. И на Йоанка също Heart Eyes. Как сте? Как е тайфата? Еееех...хубаво беше лятото.Simple Smile
Значи сега е на мода поредицата за Барби- "Лебедово езеро","Лешникотрошачката","Барби-Рапунцел".Иначе "Немо","Мечо Пух","Цар Лъв".А, и една продукция на Пипи Дългото чорапче от 73 г.Това, последното, е игрален филм.
Виж целия пост
# 10
Новата мания при нас е да скачаме като жаби, той застава на четири крака, а аз му повдигам краката отзад и казваме ква - ква, после отначало, та ка си правим подготовка за превъртане.  Много обичаме и Варило Миши кашица, замазала баба таванчето, тези стари детски игри, голяма забава пада на тях. Книжките естествено, сега много се забавлява да му чета нещо, обикновенно каквото чета аз, та доста учебници е поизслушал тази седмица. Мания в последно време е и да  броим всичко до три, топчетата картинките и каквото друго намерим за броене.
Виж целия пост
# 11
БЕбка е много будна и любознателна...Играе си много , също и сама.Но ето на какво си играем двете заедно, или най 4есто аз я заигравам, и тя после поне около половин 4ас си играе сами4ка както ве4е съм й показала:
- строител4е Лего , от тези с големите 4асти, които няма как да се напъхат в устата... има си кофи4ка зуа тях, изважда ги , разглежда ги, после ги прибира обратно в кофи4ката.ПОсле следва "строене" , но за сега можем само едно върху друго... Или построяваме една стена с"прозор4е и правим "кук кук " през него....СъЩо така ги нареждаме едно до друго на "влак4е" или заграждаме една "кошарка" от Лего-4асти, подредени в кръг или правоъгълник и подреждаме в нея разни малки гумени животинки...
- куклата, сервиз4ето за ядене и коли4ката за кукли- хранене, завиване(много сме малки за обли4ане и събли4ане)после следва разхождане из етажа с коли4ката ...
-щипките за пране също са ни лкюбимо занимание.. и по същия на4ин аккто про4етох по нагоре ги пъхаме в пералнята....Но коагто съм прала и изваждам дрехи от пералнята, малката оби4а да ги изважда съвсем сама оттам и да ми ги дава да ги ока4вам на сушилката Simple Smile справая се прекрасно ...
-давам й една огромна торба от плат и я оставям да събира игра4ките от коша й за игра4ки в торбата и после да ги изспива обратно.
-давам й да бърш? прах...с една малка кърпа
-постилам няколко завивки една върху друга на леглото и там правим "буфа" (хвърляме се в<рху тях)
- "замазала баба стени4ката "  правим също и винаги си умирам да гледам как малката си примигва от удоволствие и ми иде да я изпапкам Simple Smile
- стари списания , които ве4е съм про4ела.. способна е да ги разгръща с 4асове...
 Ина4е редовно намирам шкаф4етата за бельо , 4орапи и про4ие изтърбушени на земята, но нека съм 4естна до край - прибира си вси4ко увле4ена в играта АБСОЛюТНО САМА!
На мама доброто дете... newsm76 smile3522
Виж целия пост
# 12
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=129219.0
Виж целия пост
# 13
А какъв е конструкторът ви? Аз се замислям да и купя някакъв, но не мога да реша какъв.
Какви са тези детски центрове? Какво правите там?

Конструкторът е много хубав за възрастта му. Има части с по 8, 4, 2 и 1 пъпки. Осморката е приблизително 10х5х4 см. Всички части са в едно камионче. Виждала съм и такъв конструктор в къщичка.

Детските центрове са много, особено в София. (Предполагам, че сте в София, както пише в профила ти). Повечето от тях са обсъждани тук, във форума. Почти всички могат да се намерят на deteto.info
Виж целия пост
# 14
И още един линк от мен Heart Eyeshttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=143807.0
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия