Редно ли е детето да се отдели от родителите след завършване?

  • 2 762
  • 45
 Аз лично излязох от семейния дом веднага след средното. За времето в което съм самостоятелна ми се е налагало около 2 - 3 пъти да търся малка финансова помощ от майка ми. Какво мислите вие? Редно ли е детето да напусне домашното огнище в търсене на свой собствен живот или одобрявате оставането му там до - брак, деца и т.н. Ако виждате, че децата нямат смелост да тръгнат по собствен път, ще форсирате ли или просто ще се примирите с характера? За мен няма значение момче или момиче. За мен всяко дете трябва да стане самостоятелно веднага след завършване на средно, а ако иска да продължи с обучението, да успява да си осигурява част от дошодите самостоятелно.


Ако темата не е за тук, моля да бъде преместена на правилното място!
Виж целия пост
# 1
ами отговорът май не може да бъде друг, освен 'зависи'.

различни жизнени ситуации, различни хора, цели, места и тн.
след средното е безумно да излезеш, ако живееш в университетски град и искаш да учиш.
аз съм от софия, следвах в СУ. каква квартира да търся.
после започнах работа, живеех в центъра на софия, не виждах смисъл да се изнасям на квартира. като се омъжих пък заминах за италия и логично заживяхме отделно.

по принцип мисля, че искам детето ми да учи и ако е удобно за него не виждам лошо да се 'отдели' по-късно. ако иска да работи докато учи  и да се издържа самостоятелно  - свободна воля. май несвободната воля е само за нуждата от образование. висше образование  Sunglasses
Виж целия пост
# 2
Зависи. Не винаги само желанието е достатъчно. Необходима е и финансова стабилност на родителите.
 
Аз лично живея  самостоятелно то 16 годишна възраст. Завърших гимназия и ме приеха да уча в Москва. Там също живеех самостоятелно. Но през цялото време баща ми ме издържаше. Беше ми забранил да работя и да уча. За което съм му много благодарна, защото успях да завърша с отличие, при това от едно време натам учех две специалности едновременно.
Затова пък в момента в който се дипломирах, кранчето спря. Думите на татко бяха: " Имаш къде да живееш, имаш и специалност в ръцете- дали ще работиш по нея не е моя работа, достатъчно си голяма вече, оправяй се. " За което съм му безкрайно благодарна.
Виж целия пост
# 3
Редно е Peace
Аз така направих  Sunglasses
Виж целия пост
# 4
Редно е. Аз така съм направила, очаквам го и от децата си. Имат си застраховки. Като станат на 18 дано си имат достатъчно акъл, за да ги вложат в образованието си. Ако не - за тяхна сметка си е.
Виж целия пост
# 5
Кой знае?
За кого дали е редно?
За детето ли? Е, вярно вече не е дете, но си мисля, че е добре да се отдели. Това, че може да се помага с пари/издръжка не означава, че няма отделяне. Все пак само ще си мие чиниите и ще пере чорапите. Това е добре, като старт в живота.
А за родителите? Доста често те имат нужда повече нужда от присъствието на децата си от самите деца. В този смисъл и за тях е добре. Друг е въпросът, че го изживяват, като да не е добре. уффф. смотано, а?
Виж целия пост
# 6
Все пак само ще си мие чиниите и ще пере чорапите. Това е добре, като старт в живота.

М-да. И като ти свърши някой светъл ден тоалетната хартия, ще се сетиш, че тя не отива в тоалетната сама, а се купува, а после се поставя на мястото й.
Навиците, които се създават при едно такова отделяне са за цял живот.
Виж целия пост
# 7
Спомням си кога ми се наложи за първи път да дам пари за паста за зъби... Confused Бельото си перях и миех чиниите, много много преди да се отделя.
Виж целия пост
# 8
Зависи от ситуацията! Но някак си не ми допада този американски манталитет - като стане на 18 и изхвърча. Confused
Виж целия пост
# 9
Отговорът е "зависи"  Grinning  Ако можех преди години да тегля студентски заем, за да стана самостоятелна, щях да го направя. Не че нашите са имали нещо напротив да ме издържат. Но такава опция не е имало.
Ще искам синът ми да стане самостоятелен, но не да му покажа вратата на 18-ия му рожден ден или с цената на жертви, които няма да са нужни. Ще се постарая да има опции и да вземе сам решението си - относно образование, къде ще живее и т.н.
Пък ако до 30 години още не му се става самостоятелен, значи някъде в цялата схема съм се провалила с възпитанието и ще си го приспивам цял живот, ще им влизам в спалнята да проверявам жена му да не му е издърпала одеялото  Laughing
Виж целия пост
# 10
дали е редно детето ми да отиде в друга къща и да си пълни хладилника със свои пари
или
дали е редно да оставя детето си самостоятелно да взима решения, да поема отговорност и да следва целите си

за кое от двете става въпрос?

истинското отделяне според мен е гласуване на доверие и в този контекст смятам, че е редно децата ми да се отделят, когато собствената им зрялост изисква да го направят. а прането и чиниите въобще не са на дневен ред в нашето семейство.
Виж целия пост
# 11
Като човек от другата страна смятам, че е редно.

Аз напуснах мама преди половин година, омъжена с дете на почти 2 год, незнаеща как се пуска фурна и пералня (съвсем сериозно, колкото и да ме излага това).
Като и преди това тя цял живот не работеше, съответно си беше в къщи и вършеше всичко.

Влиянието върху мен беше пагубно, все още не съм влязла напълно в час, но имам желание и воля и засега се справям много добре.
Виж целия пост
# 12
Умма, точно за тоалетната хартия се сетих, като го писах, ама ме домързя Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Редно е. Но е и редно човек да е подготвен от родителите си за това. Идвайки като студентка в Германия, бяхме 20тина българи в едно общежитие. Еми 20 пъти съм показвала как се ползва това чуду на техниката наречено пералня. Както казва една приятелка - все едно една майка ги е раждала и дундуркала до припадък.
Виж целия пост
# 14
Според мен не е редно родителят да настоява това да стане, но не е редно и да спира детето си, ако то има такава възможност.
Единственото редно, както и картофчо е казала, е през последните години на пубертета да бъде подготвяно за самостоятелния си живот и да знае, че скоро ще дойде ред само да взема решения за себе си, едно от които е отделянето от родителите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия