Как се проявява ДИАБЕТА при децата

  • 2 869
  • 14
 Имам основание да се притеснявам за диабет при малката ми дъщеричка.
Има ли някой компетентен, който може да ми каже какви са признаците на болеста при децата.
Задължително ли е наследствено предаване на болестта?

Единствения повод за притесненията ми е, че изпива по 700мл вода през нощта. И в двата рода нямаме диабетици.

Виж целия пост
# 1
Цитат
Задължително ли е наследствено предаване на болестта?
Свекър ми има диабет. Детето ми застрашено ли е в такъв случай Rolling Eyes newsm78
Виж целия пост
# 2
http://rozali.com/parent.php?l=a&p=76
Виж целия пост
# 3
Свекър ми,а сега и мъжа ми  има диабет 2 тип.Получи го  на 38 години.Лекарката каза да внимаваме с детето,да не му даваме мн. сладки и бонбони.Определено има наследствена обремененост при диабета.Стресът също е силен фактор,водещ до диабет.
Цитат
Задължително ли е наследствено предаване на болестта?
Свекър ми има диабет. Детето ми застрашено ли е в такъв случай Rolling Eyes newsm78
Виж целия пост
# 4
Значи е неизбежно, а desini18 #Crazy. Ето сега 6те копна малко инфо от един сайт какво е това диабет тип 1 и тип 2
При тип 1 захарен диабет, панкреасът не произвежда изобщо инсулин, защото бета-клетките са разрушени. Кръвната захар не може да влезе в клетките и остава трайно повишена. Необходимо е ежедневно да се инжектира инсулин, за да се нормализира захарта, затова този тип диабет се нарича още инсулинозависим захарен диабет. Боледуват предимно млади хора, но може, макар и доста по-рядко да бъдат засегнати и по-възрастните.
 
Когато панкреасът не работи добре, той не отделя достатъчно инсулин в кръвта. Кръвната захар не може да влезе в клетките и те започват да гладуват.

Причината за разрушаването на бета-клетките са антитела, насочени срещу тези клетки, които организмът сам произвежда. Смята се, че предразположението да се произвеждат тези вещества се онаследява, но вероятността за предаване по наследство на тип 1 диабет е много малка. Затова хората с този тип диабет нямат причина да се въздържат да имат деца.

Тази информация не замества лекарската преценка. Съветвайте се винаги с вашия лекар за промени във вашето лечение

Тип 2 диабет се нарича още неинсулинозависим захарен диабет и обикновено се среща при хората над 40 годишна възраст. Спазването на правилен хранителен режим и упражняването на физическа активност са основни елементи за нормализиране на кръвната захар, като към тях могат да се прибави при необходимост прием на таблетки. Когато кръвната захар не може да се поддържа в желаните граници с тези средства, се прибягва към лечение с инсулин.

Лекарят ще ви определи лечение, с което да подържате подходящо ниво на кръвната захар.

При тип 2 захарен диабет панкреасът произвежда инсулин, но той не е достатъчен да поддържа кръвната захар в нормални граници. Кръвната захар не може да влезе в клетките и остава трайно повишена. Причините са неефективната работа на инсулина и недостатъчното му производство от панкреаса. Неефективното действие на инсулина се обуславя от наличието на прекомерно много мастна тъкан. Обикновено хората с този тип диабет са с наднормено тегло или затлъстяване. За появата на тип 2 диабет роля играят и наследствени фактори.

Тази информация не замества лекарската преценка. Съветвайте се винаги с вашия лекар за промени във вашето лечение.

Ето сега и симптоми ;

Това е цитат от книгата "Изкуството да управляваш диабета" от проф. М. Дамянова и д-р. М. Константинова.

Тип 1 ЗД се изявява обикновено когато загинат 80% от клетките, призвеждащи инсулин (бета клетките на панкреаса или още B-клетки). Процесът на загиване може да продължава с години - 5 или дори повече години, но протичането му е напълно безсимптомно (без признаци на диабета). При засягането на по-голяма част от B-клетките начални симптоми на диабета се появяват бързо и в продължение само на няколко дни, до една - две седмици, се разгъва цялостната клинична картина на заболяването.
Степента на жаждатата е различна, но тя се забелязва обикновено когато надмине 2 литра. Най-често жаждата е в средни размери, понякога обаче може да достигне до 14-15 литра в денонощие.
Честото уриниране е вторият важен признак, който може да остане незабелязан през деня продължително време. Появяването обаче на нощно напикаване у едно дете което дотогава е оставало сухо през нощта, е винаги съмнително за дибет.
Урината става лепкава, по-светла, но не безцветна и при изсъхване на бельото остават бели петна, а тъканта се втърдява.
Повишеният апетит е наздължителен признак. Безапетитието се среща толкова често, колкото и повишения апетит.
Отслабването е почти задължителен признак.
Лесна умора, нежелание за игра, намалена работоспособост и на успеха в училище, раздразнителност, бързи и неоснователни промени в настроениео, главоболие и безсъние са признаците, допълващи палитрата на клиничната картина на диабета.
Зачервяването на бузите, клепачите, брадата се среща при напредналата степен на обезводняване у големите деца.
Паралелно със зачервяването е налице сухост на кожата и лигавиците, напуканост на устните, ранички в устните ъгли.
Диабетът може да започне атипично с болки в корема, опъване на коремните стени, както се получава при апендисит и притонит. Това може да заблуди лекарите и болният погрешно да бъде поставен на операционната маса! Ацетоновият дъх от устата е често ключът, ориентира опитния хирург към диагнозата, която се поставя само чрез определяне на кръвната глюкоза.
Обезводняването е степенно разллично при отделните болни, от лека до тежка степен. Със засилване степента на обезводняване постепенно се прибавят и признаците на диабетната кетоацидоза: гадене, повръщане, болки в корема, ускорен пулс, ацетонов дух, тежко дълбоко дишане, т.н. Кусмаулово дишане, промени в съзнанието - от унесеност до пълна кома. Макар и рядко диабетът може да започне с признаци на хипогликемия или пък бавно.
Виж целия пост
# 5
http://d.host.bg/forum/index.php
А на този сайт ще намерите още допълнетелно инфо.
Виж целия пост
# 6
Имам основание да се притеснявам за диабет при малката ми дъщеричка.
Има ли някой компетентен, който може да ми каже какви са признаците на болеста при децата.
Задължително ли е наследствено предаване на болестта?

Единствения повод за притесненията ми е, че изпива по 700мл вода през нощта. И в двата рода нямаме диабетици.



Предлагам ти, вместо да се притесняваш излишно (и дано да е така!!!) да поискаш изследване на кръвна захар.  Peace

Много интересни неща за изписали преди мен, много са поучителни.

Виж целия пост
# 7
Teedi,погрешно си изтълкувала постинга ми.Не е неизбежно,а вероятно.В рода на мъжа ми се наблюдава наследствена предразположеност към диабета.
Виж целия пост
# 8
И аз бих те посъветвала да тестваш детето, пък дано резултатът е успокояващ. Моят син на 5г. и половина също в един момент започна да изпива огромни количества вода, струваше ми се отслабнал, каквото и да потърсех да прочета, все тоя диабет 1 ми вадеше очите. Тестваха го, нищо тревожно, хората са свикнали, казаха ни, че на всеки две седмици тестват дете на притеснени родители, и в повечето случаи няма повод за тревога.
Виж целия пост
# 9
Винаги, когато имате дори и най-малко съмнение за диабет - направете изследване!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=120662.0
Виж целия пост
# 10
s_vasseva, благодаря ти!  bouquet
Виж целия пост
# 11
хубаво е да се пусне гликиран хемоглобин, дава по-добър отговор пък и дава отговор за 1 месец назад
Виж целия пост
# 12
хубаво е да се пусне гликиран хемоглобин, дава по-добър отговор пък и дава отговор за 1 месец назад
Гликирания хемоглобин показва състоянието на диабета 2-3 месеца назад  и се прави вече при установен диабет в противен случай е напълно излишно!
Виж целия пост
# 13
desini18 напълно възможно е да съм го тълкувала погрешно. Ще се постарая да предпаза детенце поне
Виж целия пост
# 14
Съществува наследствена обремененост,но това незначи че ще се разболеете от точно от диабет,трябва да има и отклщчващи причини за болестта.Само пиенето на много течности не е притеснително за симптом и да мислим веднага диабет.Освен това трябва да има и много пишкане,по-често от обикновеното и много незасищащ глад на детето,но за да сте спокойни у дома всички му направете едно обикновено кръвно изследване на кръвната захар и тогава ще видите как стоят нещата.
Стискам палци да нямате диабет и да не се разболявате от него.
Бъдете здрави. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия