Вижте това - 315 дни отпуски за родилите преди 01/01/2007

  • 960
  • 7
315 дни отпуск ще имат и майките и осиновителките, родили или осиновили дете преди 1 януари 2007 г.
21 декември 2006 | 16:29 | Агенция "Фокус"
София. От 1 януари 2007 г. размерът на отпуска за бременност и раждане се увеличава от 135 на 315 календарни дни, 45 от които преди раждането. Това реши на Министерски съвет като прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските, съобщиха от пресцентъра на Министерство на труда и социалната политика.
Право на отпуск в увеличения размер ще имат и майките и осиновителките, които са родили или осиновили дете преди 1 януари 2007 г., т.е. те са излезли в болнични за бременност и раждане преди посочената дата. Към влизане в сила на промяната от 1 януари 2007 г. тези майки (осиновителки) ще са заварени в период на ползване на отпуск в досегашния размер от 135 календарни дни, които се разрешават с болнични листове или този отпуск вече ще е изтекъл.
С промените в наредбата се регламентира редът за ползване на остатъка до 315 календарни дни, от които 45 преди раждането. Остатъкът се определя като се приспаднат досегашните 135 календарни дни и календарните дни след тази дата, изтекли до момента, от който майката заяви, че иска да ползва по-благоприятния размер. За целта е необходимо майката (осиновителката) да подаде писмено заявление до работодателя, при когото работи, в което посочва и деня, от който желае да ползва отпуска. Към заявлението тя трябва да приложи акта за раждане на детето или акта за предаване на детето за осиновяване и декларация по образец.
Майките (осиновителките), чийто отпуск от 135 календарни дни все още не е изтекъл, имат право да подадат заявлението след изтичането на болничните. Майките (осиновителките), чийто отпуск от 135 календарни дни е изтекъл и към момента са се върнали на работа или ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или са прехвърлили майчинството си на бащата, бабата или дядото на детето, също имат право да подадат заявление до работодателя си, за да ползват реално остатъка до 315 календарни дни. Едновременно със заявлението майката (осиновителката) следва да оттегли даденото от нея съгласие за ползване на отпуска на посочените лица.
Работодателят е длъжен да разреши ползването на отпуска от деня, посочен в писменото заявление на майката (осиновителката).
Виж целия пост
# 1
а майчинството,което става 180лв. кога влиза в сила
Виж целия пост
# 2
от 01.01.2007
Виж целия пост
# 3
и предполагам че включва майките които са заварено положение
Виж целия пост
# 4
Това, вярно ли е, че майчинството става 180лв  Rolling Eyes Не можах да разбера от прочетеното, болничните от 315 дни дали важат и за мен. Детето ми към 01.01.2007г. ще бъде на 10 мес.  newsm78
Виж целия пост
# 5
И на мен ми е интересно да разбера дали имам право на този отпуск от 315 дни. защото вчера във в-к Стандарт прочетох, че щяло да важи само за родилите след 01.04.2006 г. Но не успях да разбера къде е логиката - или ще важи за цялата 2006 г., или направо от 2007 г. Защо пък от април? Дано се включи някой компетентен!
Виж целия пост
# 6
Бих искала да разбера дали и аз попадам в групата на майките които имат право на 315дни платен отпуск тъй като на 19.01.2007 синът ми навършва 9месеца.
 
Виж целия пост
# 7
Прочетете тук, предполагам, че ще намерите отговорите, които търсите.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.0
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия