Накисването на боба ?

  • 5 007
  • 7
Кажете достатъчни ли са  5-6 часа киснене на боба за салата, видът му е странен тъмно червен  малко по- едър от обикновения и изобщо колко време горе долу да го варя после , защото когато готвя боб почти винаги го разварявам в желанието си да омекне съвсем ?
Виж целия пост
# 1
Когато нямах тенджера под налягане накисвах боба за  около 7-8  часа Peace.
Но от както хереметика ми е дясната ръка Mr. Green,изобщо не го кисна.Направо буф вътре и е готов за около 40/50 минути от момента в който водата заври.Но всеки боб увира за различно време ,така че на около 30тата  минута го погледни и прецени колко иска още до като стане.
Ако е в обикновенна тенджера предполагам,че за около 2 часа на среден(да не е на много нагорещен или пък прекалено слаб котолон) огън ще стане.
Виж целия пост
# 2
Аз го варя в гърне - готов е за час и 15 мин., след завиране на водата; не го накисвам предварително, предполагам много зависи от боба, защото веднъж бях купила някакъв, който и след 24-часово киснене нямаше увиране Close
Виж целия пост
# 3
 Peace
ако е за салата гледай да не го развариш
и го измии за да не се слепят бобчетата
  bouquet
Виж целия пост
# 4
точно такъв боб готвих днес- червено-черен и много едър. кисна цяла нощ във вода, а после го варих час и половина в обикновена тенджера  ooooh! количеството ми беше твърде голямо за тенджерата под налягане.
Виж целия пост
# 5
Случвало ми се е да забравя да накисна боб. Пак си става с повече варене. Но на много слаб огън, за да не се развари. Аз нямам тенджера под налягане (за съжаление) и го оставям на котлона поне 2-3 часа - няма проблем.

А да, по повод поста на Голди, ако е стар боба, няма да се свари и за два дни Simple Smile Аз за това не купувам никога пакетиран!
Виж целия пост
# 6
Токсини във варивата


"Потребителите трябва да бъдат предупредени, че не е безопасно да се ядат сурови или не добре сварени бобови или соеви зърна. Няма нужда от притеснение, когато те са добре сготвени.

 

Червен боб: Инциденти на хранително отравяне са били остановени свързани с консумирането на сурови или не добре сготвени червени бобени зърна. Симптомите могат да се появат след изяждането само на 4 сурови зърна и включват гадене, повръщане и коремна болка последвана от диария. Природно съдържащ се хемаглутен е отговорен за болеста, но може да бъде унищожен от високата температура при готвене и бобените зърна стават напълно безопасни за ядене. Поради тази причина червените бобчета не трябва да поникват. Червения боб трябва да се накисне за най-малко 8 часа в достатъчно студена вода, която да го покрие. След накисването изхвърлете водата и изплакнете боба. Поставете боба в тиган със студена вода, покрийте и оставете да заври. Така боба трябва да се вари 10 минути за да се унищожи токсина. След това трябва да се вари докато е готов (обикновенно 45-60 минути) и ако след това време в средата е все още твърд и бял се нуждае от още готвене."

http://www.vegebg.org/materiali/guide/hrana_za_razmisul/variva.html
Виж целия пост
# 7
Точно днес готвих подобен боб за плънка. Накиснах от снощи в повече вода. Сутринта изплакнах, покрих с вода  колкото да покрие боба и варих 5-10 мин. след завиране. Изхвърлих първата вода и готвих още около 1 час в обикновена тенджера. Не се развари.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия