Знаехте ли това?

  • 3 735
  • 41
Провокирана от една тема във форума се поразрових малко в интернет и вижте на каква информация попаднах: #Crazy
"Още с появата на бял свят малкото бебе е подложено на различни рискове. Ако родителите не са запознати с анатомията и физиологията на крехкото човече има опасност по-късно дълбоко да се каят заради невнимателното си отношение към него. Детските консултации у нас дават основни насоки за храненето и развитието на бебето, но основна роля за запознаване на родителите как да се отнасят с детето е на акушерката, а после и на медицинската сестра на личния лекар. В действителност това рядко се случва. Д-р Мира Славчева е педиатър и личен лекар. Нейната практика показва, че малко родители знаят, че нервната система на тяхното бебе е още незряла и развитието й продължава до навършването на една година. Радвайки се на бебето, майката или бащата често го подхвърлят без да съзнават, че това може да доведе до отлепяне на ретината на очите. “ Ако пък вече са поникнали първите зъбки, има реален риск малкото дете да си прехапе езика”, разказва д-р Славчева. Тя отбелязва, че често при игра някой от родители повдига рязко и сваля бебето. Това респективно води до рязко повишаване и понижаване на кръвното му налягане и може да предизвика кръвоизливи. Освен това, пояснява детският лекар, бебетата са с неразвита спинална мускулатура и не могат да запазят упора. При такива случаи, когато възрастният разтърсва детето, то се чувства като след падане. “Рязката промяна на състоянието на малкия и неукрепнал човек може да причини и смърт”, предупреждава д-р Славчева. Тя обръща внимание и на още един проблем, свързан с недоносените бебета. За тях има различни варианти на грижи, гимнастика и точков масаж. “Ако обаче токовия масаж се предозира, има опасност да се стигне до хиперактивност у бебета и те да започнат да изпреварват връстниците си. Масово малките бебета са оставяни да спят на музика и шум. Това води до тяхната изнервеност. В крайна сметка те заспиват в резултат на преумора. Най-важно за бебетата до една година са сънят и храната”, пояснява д-р Славчева. Родителите трябва да се придържат към навиците за спане и хранене, защото бебето се адаптира към навиците си и дори когато времето се смени, то трудно свиква."
 Вашият лекар предупредил ли ви е за това? Защото аз това го чувам за пръв път. А знаете ли колко пъти съм си играла с нея и съм си я подхвърляла, тя си умира от кеф, много се радва и й е забавно, а аз съм можела да я повредя.Направо ми настръхна косата  #Crazy Нямам думи.Педиатрите са ни супер, няма  що #Cussing out#2gunfire #2gunfire #2gunfire
Виж целия пост
# 1
Не, но ми беше много полезно, особено това за спането на шум, защото мъжа ми държеше да свикна детето да спи на шум, за да може той да си гледа телевизия.Сега ще имам основание да му отказвам, както си чувствах че  е редно.Благодаря ти много Hug
Виж целия пост
# 2
ей недей так бебетата не са нещо чупливо,разбира се това не означава,че не трябва да бъдем внимателни,но чак пък толкова Rolling Eyes
Виж целия пост
# 3
да, наистина, повечето педиатри не дават такава информация.....аз също не знаех тези неща и също подхвърлям детето си......благодаря, че сподели с нас....
Виж целия пост
# 4
Никой не ме е предупреждавал, но както е казано по-горе-бебетата не са порцеланови кукли и не са толкова крехки, колкото изглеждат. Да пази Господ да ги сполетява някоя от описаните по-горе травми!
Виж целия пост
# 5
Ее, не, това е просто прекалено  Laughing Даже ми прозвуча като виц  Laughing

Никой няма да тръгне да хвърля бебето по пода или да го разтърсва силно. То на бебето когато не му е хубаво си показва достатъчно добре...

А за спането на шум съм съгласна. Но аз съм трагичен случай на тема пазене на тишина  Wink
Виж целия пост
# 6
Пускам ви линк:

http://www.rfi.bg/prog/euaccent/show.shtml?indexa=no&news_NU … ent&type=show
Виж целия пост
# 7
мерси за информацията
Виж целия пост
# 8
За мен това не е нищо ново. Елементарни познания за човешкото тяло в комбинация с майчин инстикт естествено водят поведението на майката към детето. По-скоро се учудвам на хората, които си преметат крехките бебчета, друсат ги като бесни да заспят и т.под. Мъжът ми прави същото и не мога да го убедя, че тази грубост е вредна, затова и още не смея да му оставям детето. За него падане, удряне са нормални неща.  Не става въпрос той да го удари, а то да си се удари само. Не разбира, че е малко и той трябва да го пази, защото то само не може. Дори и да е последния неграмотник трябва само да си представи човек как самият той ще се чувства ако го тръскат и преметат и му надуват музика докато се опитва да спи. Колкото и да съм свикнала на хорка простотия, някои неща продължават да ме изумяват
Виж целия пост
# 9
Еее, айде чак пък толкова!   Laughing
Виж целия пост
# 10
да, бях ги чела тези неща още като бременна. Но добре, че имам интернет - педката нищо не ми е казала.
Виж целия пост
# 11
Явно колкото педиатри толкова и мнения!Ами нашата педиатърка е на точно противоположното мнение!Специално за музиката!Естествено не да се прави дискотека в къщи,но няколко пъти ни е съветвала да пускаме бавна релаксираща музика на бебо докато спи.И още куп "странни" съвети,които определено действат,поне при нашия син!
Мисля,че понякога лекарите са малко крайни в  твърденията си.А и бебето само показва кое му е приятно и кое не-природата се е погрижила те да не са чак толкова беззащитни. Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Дай сега да не си пипаме децата...
Виж целия пост
# 13
Част от нещата съм ги чела в нета, друга част не съм ги чувала! Не си подхвърлям бебето и не давам на никого да го прави! Peace
Виж целия пост
# 14
Що бе, интересно инфо, за всеки остава сам да прецени доколко да се шашка Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия