Вирусен отит

  • 26 216
  • 20
       Здравейте! Тази вечер Марти (3г) го заболя ухото. Заведохме го на УНГ лекар и той ни каза че има възпаление в ухото (лявото), но е серозно и още няма мехурче (същото ухо се възпали пак преди 3 месеца). Изписа ни капки Отипакс, капки Олинт, каза да промиваме носа със Стеримар и АБ Зинат. За АБ каза ако искаме да изчакаме 1-2 дена да видим как ще са нещата и тогава да се реши дали да се дава. Честно казано хич не ми се иска да го пие, защото преди 3 седмици пи Клацид, от друга страна ме притеснява да не стане бактериална инфекция, да вдигне темперетура и т.н... На някой да му се е случвало вирусен отит да мине без АБ?  Другото за което се чудя е, ако решим да изчакаме с АБ кога да го заведа пак на УНГ - още утре или вдругиден..
Виж целия пост
# 1
Учудва ме малко, че отитът е "вирусен", аз си мислех, че отитите, които се получават обикновено след настинка, са все бактериални. Но не съм специалистка.
Може би добре ти е казал педиатърът. За дете на 3г. вече си струва да се изчака, така съм чела. Ако е бебе - не бива. Това са препоръките и на нашия педиатричен кабинет. Ако до 72 часа оплакванията не спрат, си струва да заведеш детето пак на лекар и евентуално да му изпишат антибиотик.
И двете неща са ми се случвали - да мине отитът с 1-2 дози обезболяващо, или да не мине и да се наложи антибиотик. Съвсем наскоро, точно на Бъдни вечер, малкият ми син, на 4г. и половина, се оплака, че го боли ухото. Дадох му доза обезболяващо, дори не съм звъняла на лекарите. Оттогава насам, да чукна, не се е оплакал, надявам се с това да си е останало.
Виж целия пост
# 2
Здравей,
за съжаление имам богат опит с отитите - за 3 месеца 3 броя. Първия път детето имаше температура мног опродължително време и болки и лекарят каза, че има възпаление на ушите и предписа Зинат. Следващите два пъти обаче беше серозен отит - натрупване на течност зад тъпанчето вследствие запушване на евстахиевата тръба заради хремата.  Без болки и без температура - установихме го, защото тя започна да недочува. За серозния отит не ни предписаха антибиотик, а антиалергични и капки в носа. Необходимо е доста време, за да се махне тази течност от там. 
А иначе да, има вирусен отит. Поне така ми  каза сестрата в детската градина, а и аз първия път прихванах от детето - за първи път в живота ми ме боля ухо.

Иначе аз самата имам доста въпроси относно серозния отит. Според някои теории той сам си отшумява - течността се разсейва и ако няма възпаление няма нужда от лекарства. Според други се лекува с антибиотици.

Дано да съм била полезна  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Извинвам се, че се намесвам, но не е редно да се дават капки за уши на малки деца. Понякога в възможно да има съвсем малки перфорации, които при обикновен преглед на ухо не могат да се видят, а самите капки да преминат във вътрешното ухо и да го увредят. За болката използвайте нещо обезболяващо - например сироп с парацетамол. Успешно лечение!  bouquet
Виж целия пост
# 4
         Благодаря ви за отговорите. Засега решихме да не даваме АБ и утре да го заведем пак на УНГ. Дано всичко да се размине така.. Sad Абе гадна работа са тия отити и въобще пусти болести..
Виж целия пост
# 5
            За съжаление Марти вдигна темперетура и почваме АБ тази вечер..  Sad
Виж целия пост
# 6
Необходимо е доста време, за да се махне тази течност от там. 

15 месеца дъщеря ми беше с такава течност в средното ухо, без болка, и сега е с вентилационни макарички в ушите за 6 мес.
Виж целия пост
# 7
lorena, има ли болка, без АБ няма как да стане.
експерт по уши, нос и гърло съм вече, за съжаление, но от 18.12 насам живеем друг живот просто след 15 месечни УНГ мъки.
Виж целия пост
# 8
Лиорена, извинявай за тъпия въпрос, но как се установява има ли я тази течност или не? Защото при нас един лекар казва има, друг няма й нищо ooooh! Вижда ли се добре при преглед? Аз установявам, че нещо не е наред, когато започне да не дочува и да иска да й усилвам касетофона. В момента чува и съвсем слаб шепот, а според лекаря тази течност се "източва" поне месец след заболяването, който още не е минал. В същото време , въреки че преди 10 дни й спря хремата, хърка нощем. УНГ-тата, три на брой, не видяха увеличена трета сливица. Другият ми въпрос е как се вижда при преглед тази трета сливица, достатъчно ли е само да й натиснат езичето и да каже "ааа" . Защото досега само така са й преглеждали гърлото. И трети въпрос към теб, защото явно си събрала доста опит, горчив за съжаление - как се проверява слуха. На дъщеря ми й го провериха с нещо като камертон, който се допира на три места на главата. Не мисля, че това е много надежден метод.
Дано съм полезна с тези въпроси и на други мами, защото, като питаш в кабинета, възприемат го като оспорване на професионализма им #2gunfire
Виж целия пост
# 9
за съжалание, наистина имам доста неприятен опит, който се надявам, че оставяме в миналото вече, след махането на третата ни ужасно възпалена сливица и разбира се - ушите, които са пряко свързани.

Аз преди да отоговоря да те попитам, детето гледано ли е под микроскоп, имам предвид ушите, и дали сте правили замерване (компютърно) на третата сливица както и замерване на ушите?

Предполагам, че ще кажеш 'не', съдейки по въпросите, които задаваш.

Моята дъщеря също имаше нарушен слух, точно в следствие на серозен отит, помътнени тъпанчета, течност в средното ухо - резултат 15 мес. -доста лекар УНГ - накрая отидохме на точното място с точните лекари и да чукам на дърво от 18.12 насам детето се възстановява доста бързо и положително.

Третата сливица не е достатъчно само да се пипне, както правят 90% от лекарите, трябва да направите едно замерване за да се види колко е голяма, замерването е абсолютно безболезнено, аз разбрах за тези неща от форума.

Течността в средното ухо не знам как се източва, при нас не се "източи" в продължение на 15 месеца, защото постоянно беше с помътнени тъпанчета.

Дъщеря ми също хъркаше нощем - но то не е имало как да бъде иначе, след като на 18 извадиха сливицата казаха, че е била жестоко възпалена, а как се давеше само, и какви секрети бяха ooooh!мамо, мила ooooh!, а сега само седмица по-късно, ставам нощем да я слушам дали диша изобщо, защото толкова бях свикнала да сумти и да хърка, че сега ми е някак си неестествено.

Бяхме с постоянни проблеми с ушите, и Професор Едрев беше категоричен - вентилационни макарички за 6 месеца в двете уши, точно заради течност. Една макаричка е голяма колкото оризово зърно, дъщеря ми дори не знае, че има нещо в ушите, не се усещат изобщо.

Но за мен, минала по много УНГ доктори, в продължение на повече от година, установих, че Транспортна болница е мястото, което горещо препоръчвам.

Но с ушите шега не бива, 20 лв. струват замерванията, направи ги, за да си спокойна, но това с пипането на третата сливица е малко орта-будала, ако ме разбираш.
Виж целия пост
# 10
Има ли материал в нета или специалист из форума, който да ми обясни съвсем компетентно и подробно за това микроскопско изследване, за капките за уши, за течностите в ушите и т.н. подробности, от които се развълнувах в последната седмица.  Confused
В момента лекувам остър ринит и очевидно болни две уши с правени вълшебни капки за нос (които имат чудесен ефект!), капки за ухо и АБ, щото след дълги размисли и цяла седмица мъчения, Майчо вдигна по-висока Т... Очевидно има възпаление, но има и много ушна кал и УНГ докторът ще чисти ушите след ЧНГ, когато ще е изпит АБ и ще са изкапани капките.. Та тогава да му поискам микроскопско изследване ли?
А тез капки защо не се капели в ухото? Какво правят? Нали АБ съдържат? Какво им има?
Ъх, почнаха ни болежките.. Страшно е! Crazy
Виж целия пост
# 11
Аз написах малко по-нагоре защо се избягват капките за уши при децата. Възможно е да има съвсем малки перфорации на тъпанчето, които при обикновен преглед на ухото да не могат да се видят. Капките преминават навътре към кохлеата и могат да предизвикват сраствания и оттам - слухова увреда. Не зная как точно се установяват тези перфорации - може би с прегледа, за който говори Liorena. На ваше място бих се презастраховала с такъв преглед, но не бих рискувала с капките. Моето момченце никога не е имало ушна инфекция, но е с увреден слух и затова си позволявам да се намесвам. Предполагам, че все има какво друго да се даде за болката. Попитайте лекарите. Успех!  bouquet
Виж целия пост
# 12

Ами не е страшно изобщо, ако попаднеш на добър специалист УНГ (аз вече писах къде  открих възможно най-добрите като вариант след 15 месечни мъки), попрочел си малко, напр.тук
www.lolov.com, раздел Здравна информация ( на по-достъпен език няма как да бъде по-добре казано, инфото е достъпно за абсолютно всеки лаик в областта), не е страшно когато нещата се следят, имам предвид ушите (защото понякога болка няма, но проблем има, и може да стане голяма беля), и това е в общи линии.
По-компетентно от линк-а и раздела, който писах по-горе - едва ли.
Нещата всъщност са много прости, просто отдели малко време и прочети на първо време именно Здравния раздел на сайта, подраздел УШИ - написано е чудесно, ясно, срегнато и професионално.

А опитът, който аз натрупах за повече от година ми е безценен просто, за съжаление.

P.S.  Ето какво ми беше Тинкърбел преди да отидем ние и да направим замерванията

.......... от Транспортна болница ги прави тези тестове. Състоят се само в това да  се допрат две пластинки до нослето.Никакви неприятни усещания. Надежден е, дори във военно - медицинска академия му се дивиха.

Когато прочетох това, почти веднага се изтреляхме там, и явно не се прави навсякъде, защото може би не навсякъде има необходимата апаратува.

В Петък след операцията на контролния ни преглед, задължително гледат ушите под микроскоп, такъв микроскоп на друго място не съм видяла, а съм обиколила доста места за този така дълъг период от време, но и пък при нас няма как, защото макарички задължително се гледат под микроскоп, както и се слагат под такъв и се махат под такъв.

Но всичко това е написано черно на бяло, и понеже дъщеря ми доста повече от 2-3 мес. задържаше течност зад тъпанчевата мембрана, и след като изсмулаха течността го поставихме за 6 месеца......но всеки случай е индивидуален, въпросът е да се реагира своевременно, защото болката, например след остър отит отминава, но течност спокойно може да се задържа месеци наред, което да доведе до по-сериозни проблеми....затова писах - зорко следене на ушите от добър УНГ, като казвам добър, изключвам т.н." светила"на ИСУЛ.
Виж целия пост
# 13
Тоз сайт Лолов не работи, ще го чакам да ме хрумне идея и да пусне информация. Благодаря, Лио!  Peace
Виж целия пост
# 14
Това е нашият случай
и понеже нещата продължиха точно 15 месеца, реших, че повече няма да чакам и ден, и когато извадиха третата сливица, е била за вадене 200%, толкова възпалена, жестоко възпалена, но не голяма.

копирам тук нашия случай едно към едно:

Вентилационни тръбички
Кога се слагат?
Защо се слагат?
Как се слагат?
Защо има различни видове тръбички?
Може ли ухото да се инфектира през тръбичките и как да се избегне това?
Комбинира ли се с друга операция?
Трябва ли тръбичките да са двустранни?
Какво става ако вентилационните тръбички се запушат?
Колко дълго остават тръбичките и как се махат?
Какви са последиците за тъпанчето от поставянето на вентилационни тръбички?
 


Кога се слагат?
Най-честите причини за поставяне на вентилационни тръбички са:

присъствие на течност зад тъпанчевата мембрана за период по-дълъг от 2-3 месеца;
чести и/или тежки отити, които не се повлияват само от медикаменти.
Вентилационни тръбички се слагат и за избягване на трайните увреди на тъпанчевата мембрана при опасност от баротравма.

Защо се слагат?
Ако тъпанчевата мембрана се среже (т.нар. миринготомия) болното средно ухо се повлиява благоприятно от изсмукването на наличната течност и поставянето на лекарства. Ефектът обаче често е временен – разрезът бързо зараства и болестното състояние се възобновява.

Поставянето на вентилационни тръбички подържа отвора в тъпанчето по-дълго време:

налягането зад тъпанчето се изравнява лесно с атмосферното – намаляват или се преустановяват епизодите на среден отит;
при нов епизод на среден отит, това лесно се диагностицира (образуваната течност изтича и се вижда) и лекува (лесно се поставят медикаменти директно в средното ухо).
Как се слагат?
Прави се малък разрез на тъпанчето и наличния секрет се изсмуква. Поставя се вентилационната тръбичка и евентуално медикаменти.

Работи се под микроскоп, поради което при малки деца най-често се използва лека обща анестезия. При възрастни процедурата обикновено е под местна анестезия.

Защо има различни видове тръбички?
Тръбичките се различават по форма, размер и материал.

Най-често се използват различни модификации наподобяващи по форма макара, т.нар. вентилационни макарички.

Размерите зависят от големината на тъпанчето и търсения ефект. По-малките тръбички се поставят по-лесно и по-малко увреждат тъпанчевата мембрана. По-големите се запушват по-трудно и по-дълго се задържат.

Като се изключат някои самоделни варианти, съвременните вентилационни тръбички са от относително безвредни за тъканите материали. Полимерните са по-поносими за тъпанчето, а металните – по-трудно се запушват. Съществуват и комбинирани модели – отвън полифлуорпропилен, отвътре титан.

Конкретния модел и размер вентилационна тръбичка зависи от предпочитанията на хирурга – няма общоприет стандарт. След правилно поставяне различните видове тръбички имат еднаква функция.

Може ли ухото да се инфектира през тръбичките и как да се избегне това?
Вентилационните тръбички намаляват значително честотата на епизодите от среден отит. Те обаче създават временна комуникация между външното и средното ухо – потенциален директен път за инфекция.

Трябва да се избягва навлизането в ухото на замърсена вода:

при къпане и плуване ухото следва да се запушва, като това не е задължително. При по-малки деца рискът от навлизане на вода е по-малък (поради по-малките размери), а и процедурата по-запушване на ухото за тях не винаги е приятна.
при гмуркане и подводен спорт запушването на слуховия канал е задължително, като при навлизането на замърсена вода или съмнение за такова е желателно профилактично поставяне на антибиотични капки.
Комбинира ли се с друга операция?
Преди оперативно отстраняване на назофарингеална (“трета”) сливица винаги трябва да се изясни състоянието на тъпанчетата. Често, операцията може да се комбинира с оперативно лечение и на средното ухо, с което при еднократно даване на анестезия се решават и двата проблема. Става дума, обаче за две отделни операции и само необходимостта от провеждането им при всеки конкретен случай е решаваща.

Трябва ли тръбичките да са двустранни?
Обикновенно когато едното ухо е болно боледува и другото. Това обаче не винаги означава, че състоянието и на двете налага поставянето на вентилационни тръбички. Дали е необходимо двустранното поставяне на макарички се решава конкретно при всеки случай, като най-често при самата операция се преценява най-точно състоянието на средното ухо.

Какво става ако вентилационните тръбички се запушат?
Ако тъпанчето изглежда здраво и няма симптоми – вентилационните тръбички се оставят запушени до спонтанното им падане или се махат. Ако симптомите на среден отит се възобновят вентилационните тръбички се отпушват оперативно или се сменят с нови.

Колко дълго остават тръбичките и как се махат?
Вентилационните тръбички се поставят до трайно оздравяване на средното ухо – най-често за период от 6 месеца до година. През това време ухото периодично трябва да се следи от специалист.

Често ухото спонтанно отхвърля тръбичките. Ако това стане преди ухото да е оздравяло се налага повторно поставяне на тръбички. Ако ухото е напълно здраво и вентилационните тръбички не се отделят спонтанно, те се махат оперативно.

Макар и рядко, след сигурно оздравяване и след махане на макаричките, ухото може пак да се възпали. Тогава може да се наложи повторното слагане на тръбички.

Какви са последиците за тъпанчето от поставянето на вентилационни тръбички?
След спонтанното отделяне на вентилационните тръбички може (но не е задължително!) да остане траен отвор на тъпанчето, което налага той да се затвори оперативно. След оперативното махане на задържана макаричка отворът често се затваря от хирурга.

Всяко продължително дразнене на тъпанчевата мембрана може да доведе до образуването на белег – т.нар. мирингосклероза. Това понякога се наблюдава и след поставянето на вентилационни тръбички. За мнозинството пациенти това няма никакви последствия за слуха.

Продължителното, и понякога трайно спадане на слуха, до което води нелекуваният средния отит има много по-голям отрицателен ефект. При това самият среден отит често води до мирингосклероза, а и до сериозни увреждания на цялото тъпанче.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия