майчинство

  • 857
  • 9
Привет от доста дълго време следя форума и най-накрая реших да се включа. Имам въпрос относно маичинството, бременна съм в седмия месец и скоро ми предстои да ми издадат болничен лист. В момента работя на непрекъсна трудов договор, осигурена съм но бедата, е че не ми достига един месец за маичинството, а нали трябва да са шест е моите са пет до 45 тия ден преди термина ми. Когато забременях бях студентка и нямаше възможност да започна работа по рано, също така нямам друг трудов стаж така че немога да ги направя тези шест месеца а само пет. Разбрах , че при такова положение се отпускало т.нар. социално маичинство. Моля нека някои ме светне какво ще стане и какво да направя. Благодаря предварително Sad
Виж целия пост
# 1
може би най-безпроблемно би било, ако има възможност да си платиш осигуровките за този един месец, като самоосигуряваща се. или ако вместо болнични 45 дена преди раждане, си вземеш платен годишен отпуск? макар че, не съм сигурна дали 6 месеца не бяха към момента, когато трябва да излезеш в майчинство, след болничните. а те също са ти стаж. . .проблема е в изчисляването на болничните, понеже липсващия ти месец ще се смята МРЗ като доход.
Виж целия пост
# 2
проблема е в изчисляването на болничните, понеже липсващия ти месец ще се смята МРЗ като доход.

Мисля, че липсващия месец ще се смята на нула - не е имала доход. Болничните са на базата на среднодневния доход 6 месеца назад.
Виж целия пост
# 3
Липсващия месец не се смята за нулев доход, а се смята на база МРЗ! Това, като корекция на предишния постинг.

Във вашето положение имате две възможности. Едната е да не излизате в 45-дневния болничен, докато не натрупате 6-те месеца стаж. Това при всички положения ще вдигне базата за изчисляване на обезщетението ви за бременност и раждане, но пък губите право на тези дни, които не използвате. Т.е. те не се прехвърлят за ползване след раждането.
Другия вариант е да си излезете в болничен за бременност и раждане, като няма да полувате обезщетение, докато не натрупате 6 месеца стаж. Когато натрупате този стаж, ще започне да ви се изплаща и обезщетението, като за месеците, през които нямате стаж, ще се взема за база МРЗ.
 
Кое е по-изгодно за вас мога да ви кажа със сигурност, ако ми дадете сумата на осигурителния доход, както и точните дати на започване на осигуряването и на очакваното начало на болничния ( или термина ви ). В най-общия случай обаче, ако се осигурявате на МРЗ или на не много висока заплата, от това, че няма да ползвате болничен, няма да получите кой знае колко повече, така че не си струва да загубите тези дни.

Ако желаете можете да ми пишете и на лични. Ще ви изчисля обезщетението в единия и в другия случай, за да си решите кое е по-доброто решение за вас.
Виж целия пост
# 4
Здравейте и Честита Нова Година ! От 4 .12.2006г. съм в майчински,но фирмата където работих се закрива (приключва деиност)и се налага да ми издадат документ за освобождаване.Можете ли да ми кажете как се процедира от тук нататък,понеже и работодателя ми не е наясно какви дукоменти трябва да ми се издадат.Последния ми болничен издаден от родилното е от 4.12 2006г, но все още стои при счетоводителката, понеже фирмата прекратява деиноста си до края на годината,а болничния е за 42 дни и се застапват дни от януари.А дали сега ще ми приемат дукомента в НОЙ? И какво изобщо трява да правя от тук нататък? Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 5
аз ползвах майчинство на втория месец, след като почнах работа. платиха ми, но за база взеха минималната работна заплата. ако нещо не е променено ,май котенцето ще може да излезе в болнични, като до времето, когато ще излиза в майчинство, ще е натрупала 6-те месеца, които се искат, за да ползва 2 години платено майчинство. нали докато е в болнични, също се трупа стаж? или греша?
Виж целия пост
# 6
Някой може ли да помогне,към кого да пиша или питам по следния проблем:Съпругата ми приключи с 2г. майчинство на 01.10.2006г.,от месец 09.2006 тя излезе в отпуск по болест,поради трудна втора бременност,през месец 12.2006г.,тя излезе в 45-дневния отпуск преди раждане на второто дете.Въпроса ми е следния защо по време на болничния получаваше минимална заплата,а после ни обясниха и че по прехвалените 315 дни платено майчинство пак ще взема минималната заплата.Преди раждането на първото ни дете съпругата ми получаваше около 400лв. заплата,но ни обясняват,че тя е била 2г. в майчинство и през този период е осигурявана на минимална заплата и затова ще сме ощетени.Това е груба несправедливост,Моля някой ако може да помогне със съвет,или някакъв адрес да адресирам моята жалба!
Виж целия пост
# 7
Аз не мога да ти отговоря, но по-добре промени заглавието, за да става ясно за какво питаш - така може да получиш отговор!  Wink
Виж целия пост
# 8
Здравей, ще се пробвам да ти отговора до някъде. През последните 6 мес. преди болничният жена ти не е работила нали, т.к. е била в майчинство през този период тя е вземала 160 лв. майченски и съответно на тази сума е била осигурявана както са ти обяснили. Болничните се изчисляват като 90% от средното брутно трудово възнаграждение през последните 6 мес. или пак 160лв. на месец ще е болничният и. Ако последните 6 мес. преди излизането в майченски (т.е. вторият път)беше работила и беше вземала по 400лв. заплата тогава болничните и щяха да бъдат 90% от 400лв.
По следващият въпрос за жалбата мисля че немога да ти помогна, но мнението ми е че нямаш основание да се жалваш, т. к. закона е такъв че при изчисляване на болнични се взема брутното трудово възнаграждение през последните 6 мес. Иначе циганките, чиято професия е да раждат щяха да са много добре.
Надявам се да си ме разбрал.
Виж целия пост
# 9
За съжаление за жалба нямате основание. Обезщетението за болничен за общо заболяване, както и това за бременност и раждане се определя от осигурителния доход през 6-те месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Щом съпругата ви е била в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, тя е получавала по 160 лева на месец. Това ще бъде и базата за изчисляване на обезщетението.

Има ограничение, че обезщетението за бременност и раждане е в размер не по-малък от МРЗ за страната, така че по време на 315-те дни, съпругата ви ще получава 180 лева на месец. Но няма да получава повече.

Има един нов текст, който дава право болничния да се изплаща в размера, в който се е изплащал и болничния за първото дете, но това е само при условие, че 45-те дни преди термина започнат преди първото дете да е навършило 2 години. Което, от написаното от вас разбирам, че не е вашия случай.

Рабирам, че не сте доволен, но основание за жалба няма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия