Помощ за едно ударение!

  • 9 203
  • 48
Гледаме с милия Пеньо в "Стани богат" и се смеем дето Кънчев го базикна за думата "антибиотИк". Сега спорим кое е правилно "антибиотИк" или "антибиОтик".
Не намирам онлайн речник,за да проверя, така че разчитам на вас.
Виж целия пост
# 1
Нямам речник, ама май е антибиОтик
Виж целия пост
# 2
АнтибиОтик е, естествено!  Hug Naughty
Най-лесната проверка на всяка дума е проверка, като кажеш множественото число на думата.
АнтибиОтици е множественото число.
Но направи проверка и в речник, ако намериш ....  Tired
Виж целия пост
# 3
Защо пък да е антибиОтик?
Ако следваме принципът на аналогията, следва да е антибиотИк.
Както казваме паралитИк, диабетИк, математИк и прочее. Grinning
Виж целия пост
# 4
Викайте Савина-нали пише тук от време навреме. Истината е, че и аз съм ЗА антибиОтик, но точно по повод на едно тяхно интервю бях чула, че правилната дума е антибиотИк.
Уф..... newsm78
Виж целия пост
# 5
  Доколкото си спомням е  антибиотИк, защото думата произлиза от латински, а там принципа е ударението да пада на последната сричка (дано преподавателката ми по латински , не чете тука, защото латинския съвсем съм го забравила  Rolling Eyes и не съм сигурна в твърдението си)
Виж целия пост
# 6
Егааати-спора загрубя! Laughing От тази дума стигнахме до там да ми каже, че имам "биологични тикове" Joy
Виж целия пост
# 7
АнтибиОтик!

П.С. Току-що го проверих в речника. Wink
Виж целия пост
# 8
Аз мисля че ударението е на "о".
Виж целия пост
# 9
АнтибиотИк, мацки! Гаранция! Grinning
Виж целия пост
# 10
http://lml1.bas.bg/servlets/newServlet?command=info&duma=%E0 … E1%E8%EE%F2%E8%EA
Виж целия пост
# 11
Ами не знам - в моя речник от 1980 година ( Laughing ) пише антибиОтик, другото не мога да го произнеса даже. newsm78

А преди 5 минути Слави каза "КатрИн Зита Джоунс" ужас...
Виж целия пост
# 12
пробиОтици, антибиОтици и всякакви други биОтици
Виж целия пост
# 13
Според моя речник е антибиотИк
но пък антибиОза... Thinking
Виж целия пост
# 14
Е, аз му викам антибиОтик. Когато се лигавя казвам антибиотИк, както болнИчни, плимония, партИ и т.н., и т.н. ....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия