какво мислите за идеята ми: "Необходимата информация за Европейския съюз"?

  • 2 987
  • 43
мацки от близо и далече, имам една идея: да направим една тема, в която всяка от нас да напише най-важното за държавата, в която живее от гледна точка на новопристигнал, за да сме от полза на сънародниците ни, които имат идеи за имиграция сега, след като сме членове на Евросъюза
аз лично получих вече запитвания на ЛС по този повод, гледам, че и теми се пускат и прави впечатление, че хората нямат кой знае каква информираност по въпроса, затова нека им помогнем, за да не живеят с напразни илюзии, а да имат ясна представа как стоят нещата
лично аз смятам, че темата, ще бъде полезна, ако и вие смятате така, то нека започнем да я попълваме, а ако модераторите сметнат, нека я заковат, за да се вижда веднага

чакам коментарите ви, за да знам дали да започвам да пиша

лек ден
Виж целия пост
# 1
идеята ти е хубава и съдържателна!
Виж целия пост
# 2
Чудесна идея Петя!
Виж целия пост
# 3
не ми е ясно как практически ще стане това държава по държава.
още повече, че влизайки в евросъюза условията се уеднаквяват ( освен в случаи на
специални мерки).
още повече, че вече има такива сайтове.
най-вече този: http://www.evroportal.bg/ , където има море от информация.
ще учасвам с каквото мога ( информация) в такава тема, ако има нужда.
можеш да пуснеш и анкета.
Виж целия пост
# 4
Ок, за Германия ---> студенти
  • няма нужда от местна виза, но задължителна адресна регистрация след пристигането и ти се праща по пощата удостоверение
  • при наличие на т.нар. европейска здравна осигуровка (представлява чип-карта) може да се иде директно на общ лекар при нужда, не се плаща нищо, попълват се някакви формуляри там (това беше случаят при една полска студентка)
Виж целия пост
# 5
не ми е ясно как практически ще стане това държава по държава.
още повече, че влизайки в евросъюза условията се уеднаквяват ( освен в случаи на
специални мерки).
още повече, че вече има такива сайтове.
най-вече този: http://www.evroportal.bg/ , където има море от информация.
ще учасвам с каквото мога ( информация) в такава тема, ако има нужда.
можеш да пуснеш и анкета.



Лени, ми като не ти е ясно държава по държава, взимаш списъка на държавите-членки и разделяш по държава.
Моята обосновка, защо темата би била полезна, е
1. Различна е от теми за шопинг и сезонни разпродажби и готвене
2. Условията в държавите-членки никога няма да се изравнят и да станат еднакви, нито пък органите, които изпълняват нужните функции на конкретните държави, тоест не може да се генерализира.
Не вярвам първо, в Холандия напр. да има префеттура и то ако има подобен орган, той със сигурност няма същите функции, както в Италия, тоест предполагам, че не тя издава разрешителните за работа/престой и т.н. Европейският съюз не ни прави едно голямо село ... отпадането на границите и някои формалности не могат да заличат индивидуалността на държавите в него и правото на всяка държава, вписвайки се в критериите на съюза може да отстоява начина си на управление и организация на процедурите и обществения живот.

Има смисъл от подобна тема, европорталът няма да покаже практическите бюрократични стъпки на човек, търсещ работа в Швеция напр., което не е едно и също с търсенето на работа в Германия. Теорията е едно, практиката е друго.

ОФФ: съжалявам, надявам се бях ясна, току-що се върнах от обяд, където обърнах една бира и след това едно яко кафе  ooooh!, с две думи каквото и да ми кажат сега, ще съм съгласна  Rolling Eyes  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
1. Различна е от теми за шопинг и сезонни разпродажби и готвене

Аааа, това е изключително важно.  Laughing
Особено за живеещите в пограничните райони.
Подшушвам ви, че от януари ДДС-о в Германия
стана 19 процента. Няма го вече рахатът отпреди.
Цените уж ще останат същите. За сметка на грамажа.
Виж целия пост
# 7
1. Различна е от теми за шопинг и сезонни разпродажби и готвене

Аааа, това е изключително важно.  Laughing
Особено за живеещите в пограничните райони.
Подшушвам ви, че от януари ДДС-о в Германия
стана 19 процента. Няма го вече рахатът отпреди.
Цените уж ще останат същите. За сметка на грамажа.

Съжалявам за ОФФ-а  Wink
Лиске, ето на ... пропадна ми шопинга в Мюнхен следващия месец #2gunfire  Wink
Е, пак може да ида да се напия поне де ...
Виж целия пост
# 8
донна воланте.
именно - в рамките на една тема как ще стане разделянето на държавите една по една.
как ги хващам и разделям  Laughing
мисля, че такава тема има смисъл, ако следва някаква структура.

може и да не съм права.

при всички положения приветствам всякакви теми, в които не се говори за захранване, шопинг и манджи.
Виж целия пост
# 9
Лени, аз имам предвид чисто човешките практични подробности от всеки ден
и не, не са еднакви нещата - всички ме убеждаваха колко Швеция и Дания си приличат, ами не е така, разликите са огромни, мъжът ми напр. един месец не можа да се регистрира, стигнал даже до шефа на полицията и го гледали като изкопаемо

идеите ми са за: първоначално регистриране по разните му общини и други офиси, сайтове и идеи за квартири и работа, обучение по езика и финансирането му (както и на други обучения),  грижи за децата в детски градини и училища, евентуални сайтове за разпродажби (нещо, което ние открихме много късно), данъци, транспорт, изобщо всички практически неща, сигурно пропускам поне половината

както писах, получих на ЛС странни запитвания, хората си имат едни идеи, които не съвпадат даже и 1% с действителността, защо да живеят с илюзии, вместо да имат представа от действителността

ти, Лени, си със съпруг местен, питаш ли ни ние как сме се справяли и тук, и в Дания, като никого не познавахме, тук в наше село не се говори англ., беше си малък кошмар, затова си мисля, че ще бъде добре да спестим тези неща на един новодошъл или планиращ да идва
аз лично бих предложила и помощ по преводи (разбира се, само за разумни количества, иначе всички служби са длъжни да осигурят преводач при контакт с тях)

щом има съгласни, аз започвам да пиша по по-основните моменти и после ще пусна материла (може би утре), а иначе, който иска, да се чувства добре дошъл да пише

успех и благодаря за подкрепата

лек ден

п.с Лени, всеки просто пише за неговата държава (все пак не сме толкова много) в тази тема, другите го допълват напр., а аз може да се хвана и да направя обединяващата тема, която при желание от администратора да се закове

който има други идеи, да казва, с моята бедна фантазия съм до тук
Виж целия пост
# 10
PetyaL,  аз не съм против идеята, просто си задавам някои въпроси на глас. Stop
Аз спокойно мога да обяснявам неща, които са ми ясни 100% ( например процедурата за брак с италиански гражданин Wink).
както и процедурите за отпускане на разрешения за престой, които обаче отпаднаха вече.
тези неща съм си ги описала в тефтерите стъпка по стъпка точно, за да кажа на някой и да му спестя нерви.

Мислех си, че може би е полезно да се говори по 'сфери'
- здравеопазване ( система на здравеопазване, първа помощ, бременеене, раждане)
-  работа ( условия, квоти и тн)
- пребиваване ( условия по пребиваване, разни наеми и тн)
- пътуване ( рейсове, авиокомпании, лоу кост компании и тн)
- грижи за детето ( детски градини, майчински, детски и тн)
- образование ( кандидатстване, такси, цени на общежития и тн)
- онлайн пазаруване ( да ме прощават лиска и донна воланте)

ако няма някакво профилиране на инфо-то ( или някой да го обобщава най-малко) темата ще заприлича на руска салата от хаотична информация.

да не забравяме, че ние знаем различни неща, дори в италия момичетата, които живеем тук
имаме различна информация, и често не се припокрива. като прибавим и тенденцията процедурите да се смъкват от държавно на общинско ниво - нещата ми изглеждат по-сложни.

но си заслужава да се опита, определено  Peace
Виж целия пост
# 11
Петя,  пак ти казвам, много полезно би било! Благодаря ти, че ми "прочете мислите" и пусна тази тема, аз я обмислях от известно време, но не я пусках, впредвид първоначалния "интерес" към една друга моя тема, която може да се види закована в чужбинския, и поради това, че е различна от това кой какво закусвал по "отчетните", първоначално не беше "смляна" добре.

Лени, начини се намират да вместим и систематизираме инфото, всички разполагаме с интернет, клавиатури и акъл, а две (или повече) глави мислят по-добре от една, затова може да се пусне една работна темичка.

Петя, аз съм с мъж "местен", но това не ни спести едни невероятни ходения по мъките за какво ли не ... това отново просто ме убеждава в полезността на темата. Да не говорим за търговската страна на въпроса, в много държави за да разбереш всички тези процедури, просто трябва да идеш на адвокат, и да си платиш. Информацията е най-скъпоструващото нещо, поне според мен.
Виж целия пост
# 12
PetyaL,  аз не съм против идеята, просто си задавам някои въпроси на глас. Stop

Мислех си, че може би е полезно да се говори по 'сфери'
- здравеопазване ( система на здравеопазване, първа помощ, бременеене, раждане)
-  работа ( условия, квоти и тн)
- пребиваване ( условия по пребиваване, разни наеми и тн)
- пътуване ( рейсове, авиокомпании, лоу кост компании и тн)
- грижи за детето ( детски градини, майчински, детски и тн)
- образование ( кандидатстване, такси, цени на общежития и тн)
- онлайн пазаруване ( да ме прощават лиска и донна воланте)

но си заслужава да се опита, определено  Peace

За сферите съм съгласна, мога да предложа още или да включа още критерии във вече дадените.
Лени, прощавам ти само ако направим един шопинг заедно, а Лиска ще почерпи по една вайс.  Wink
Виж целия пост
# 13
Като идея не е лоша, но не мисля че ще бъде в помощ на хората с илюзии. Обикновено са по-слонни да повярват на продавачите на недежди.
В Италия е доста сложна ситуациата. Механизмите не са никак ясни, дори и за работещите в различните институции. Всеки си извървява собствения път от главобласканици и редене по опашки докато си оправи документите. Направо някой адвокат трябва да напише научен труд за да отговори по темата. Да не говорим, че страната е в криза и работа трудно се намира.
Виж целия пост
# 14
Като идея не е лоша, но не мисля че ще бъде в помощ на хората с илюзии. Обикновено са по-слонни да повярват на продавачите на недежди.
В Италия е доста сложна ситуациата. Механизмите не са никак ясни, дори и за работещите в различните институции. Всеки си извървява собствения път от главобласканици и редене по опашки докато си оправи документите. Направо някой адвокат трябва да напише научен труд за да отговори по темата. Да не говорим, че страната е в криза и работа трудно се намира.

не мога да отрека, че има и такъв момент, особено както казваш, за хората с илюзии. Не всички разсъждават, преди да се "хвърлят" в един евентуален гурбет например.
А си и права (от личен опит се убедих), че процедурите в една държава са различни от град на град, независимо, че се отнася за едно и също нещо и законът е един в тази държава.
За конвертиране на бг шофьорска книжка в Милано са нужни (само пример) 6 документа с по 1 заверка. В Бергамо (на 45 км от Милано), за същото нещо ми искаха 10 документа с по 2 заверки. Извода за бюрокрацията и за нивото на познаване на законите си ги правете вие.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия