как се изчисляват парите за майчинство при болничен?

  • 5 810
  • 20
откакто разбрах че съм бременна съм в болничен (получих кървене и отидох на лекар който ми каза, че съм бременна). забременяла съм юли и от 14.09 съм в болничен. знам че обезщетението ми за болничен се изплаща върху месеците март-август. през юли ни повишиха заплатата и осигуровките ми са върху по-високата заплата. искам да разбера върху кой период ще ми се изчислят парите за майчинство върху тези които взимам като болничен или върху последните 6-месеца през които съм с по-висока заплата. сумите са 335 до юли а новата заплата е 355 кое ще взема като 90%?
Виж целия пост
# 1
Обезщетението за бременност и раждане се изчислява на база 6-те месеца предхождащи този, в който излизаш в съответния болничен. По моите сметки в твоя случай това са месеците септември 2006 - февруари 2007. За времето, през което си била в болничен за временна нетрудоспособност (от 14.09.06 до началото на болничния за бременност и раждане) за база се взема дохода, върху който ти е било изчислено обезщетението за временна нетрудоспособност (в твоя случай това са месеците март-август 2006). Така или иначе увеличениетоо на заплатата теб те касае само до момента, в който си излязла в болнични, защото върху обезщетението за болничен не се дължат социални осигировки.
Виж целия пост
# 2
благодаря за отговора.
от написаното разбирам, че ще получавам същата сума която получзвам в момента, защото болничния ми е 90% от брутото и майчинството също е 90% от брутото
надявам се да съм разбрала правилно
Виж целия пост
# 3
благодаря за отговора.
от написаното разбирам, че ще получавам същата сума която получзвам в момента, защото болничния ми е 90% от брутото и майчинството също е 90% от брутото
надявам се да съм разбрала правилно
Не би трябвало болничния да ти е 90%, а 80% - ако е за общо заболяване, т.е. този който получаваш в момента. За бременност и раждане наистина ще е 90%.
Виж целия пост
# 4
на мен от финансова служба са ми казвали, че получавам 90% . моите диагнози на болничния са свързани със задържане на бебето това обща диагноза ли е? то при нас е по-сложно. аз съм на държавна работа и не ми отдържат осигуровки от заплатата (военнослужещ съм) а се плащат от държавата или от военното министерство не знам не съм се интерисувала и кои ли ти казва, а фишовете ми са едни объркани нищо не им разбирам. имала съм и болнични и през месеците които ми определят сегашния болничен незнам дали и това оказва въздействие на възнаграждението ми (януари претърпях операция). аз се опитах да си сметна някои неща, но не стигнах до никаде по тел. не ми дават инфо, а на работа не отивам защото има облъчване и се притеснявам за бебето.  Cry
маи ще трябва да се задоволя с това което ми превеждат без да питам много. важното е бебчо да е добре и да се поди живо и здраво април  Laughing
Виж целия пост
# 5
До колкото разбрах от януари т.г. отпада изчисляването на майчинските на база предходните 6 м. Т.е. ще получаваш 90% от сумата в/у която те осигуряват. Иначе и аз съм в същата ситуация.
Относно болничните по-добре е да са вторични т.е. всеки следващ болничен да е продължение на предишния /със същата диагноза/. Когато болничните са първични /например всяка седмица с разл. диагноза/ болничния за следващата седмица се изчислява като 80% от болничния през настоящата.
Виж целия пост
# 6
До колкото разбрах от януари т.г. отпада изчисляването на майчинските на база предходните 6 м. Т.е. ще получаваш 90% от сумата в/у която те осигуряват. Иначе и аз съм в същата ситуация.
Относно болничните по-добре е да са вторични т.е. всеки следващ болничен да е продължение на предишния /със същата диагноза/. Когато болничните са първични /например всяка седмица с разл. диагноза/ болничния за следващата седмица се изчислява като 80% от болничния през настоящата.

Това пък откъде го прочетохте? Няма такова нещо!!!! 6 месечната база се запазва!!!
Има други промени, които сме обсъждали не веднъж.
Виж целия пост
# 7
Няма такова нещо като "от януари т.г. отпада изчисляването на майчинските на база предходните 6 м. Т.е. ще получаваш 90% от сумата в/у която те осигуряват". Naughty
Обезщетението за бременност и раждане се изчислява на база осигурителния доход от предходните 6 месеца / 90 % от него /.
Ползваните по време на бременността болнични са "за общо заболяване " и ако са без прекъсване, т.е. всеки следващ е продължение на предходен, то се определя една обща база, която е възоснова осигурителния доход на база 6 - те месеца преди първичния болничен лист и тя остава една и съща, докато жената излезе в болничен за бременност и раждане.
Ако имаш натрупан платен отпуск / полага се и за времето в болнични /, то можеш да прекъснеш ползването на болничния и да излезеш в отпуск преди болничните за бременност и раждане, за да се повиши базата за 315-те дни  Peace
Доколкото ми е известно военнослужещите дължат само данък, а личните осигурителни вноски са за сметка на държавата, но това пряко не влияе върху размера на обезщетението. Увеличението на заплатата също нямакак да окаже влияние, защото болничните се изплащат на база предходен доход, а не настоящ.
Виж целия пост
# 8
В темата "Майчинство - счетоводно" така ми обясниха, а и мъжът ми го чете някъде. Било е на база предходните 6 м., но от 01.10.07 вече не е така. Е не съм 100% сигурна, дано някой аргументирано го отрече или потвърди.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122192.360

Виж целия пост
# 9
Аргументиране с цитат от КСО:

"Възнаграждение, от което се определя обезщетението
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението."


и

"Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната. "


В темата "Майчинството счетоводно" многократно е казвано, че база за болничните са предхождащите го 6 месеца в осигуряване  Peace
Виж целия пост
# 10
Мерси  bouquet
т.е. аз ще вземам 90% от болничните ми /осреднени за 6-те м. преди излизането ми по майчинство - имам първични и вторични/, които от своя страна са 80% от заплатата, върху която ме осигуряват.
Ако е така, е мъничко нечестно, ама карай. На практика излиза, че бременните с проблеми /за което не са виновни/ няма да взимат 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение /както се тръби навсякъде по медиите/, а значително по-малко?
Виж целия пост
# 11
Мерси  bouquet
т.е. аз ще вземам 90% от болничните ми /осреднени за 6-те м. преди излизането ми по майчинство - имам първични и вторични/, които от своя страна са 80% от заплатата, върху която ме осигуряват.
Ако е така, е мъничко нечестно, ама карай. На практика излиза, че бременните с проблеми /за което не са виновни/ няма да взимат 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение /както се тръби навсякъде по медиите/, а значително по-малко?

Това пък къде го прочетохте!!!

Точно 90% от среднодневно брутното ще вземат. Просто това обезщетение не може да е по-голямо от нетното възнаграждение, което получавате, докато работите. Т.е., в най-лошия случай ще си вземата чистата заплата, която сте получавала преди да излезете в болничен.

Освен това, за дните, в които сте била в болничен се взема предвид като база не размера на полученото обезщетение, а осигурителния доход, от който е изчислено това възнаграждение. ( Ето това е промяната от 01.01.2007)

В темата Майчинството - счетоводно са ви отговорили много правилно. Вие обаче, или не разбирате написаното, или го четете по диагонал.
Виж целия пост
# 12
 аз не съм много компетентна по тези въпроси, но си мисля, че няма да вземаш по-малко пари защото сега взимаш 80% от брутната заплата, а после ще взимаш 90% от нея а не 90% от болничния
а при мен не знам защо аз взимам 90% казва ли са ми го от финансова служба и като изляза в маичинство сумата ще си остане същата защото пак е 90% от брутото.

аз все се надявах, че ако ме осигуряват на по-високата заплата майчинството  ми ноже да е с малко по-висока сума. защото заплатата си ми пиче на фиша че е по-висока (от юли месец)значи ме осигуряват на нея а болничния ми не се променя защото е без прекъсване и ако ще ми изчисляват майчинството от месеците септември 2006- февруари 2007 и осигуровките са по-големи трябва да взема 90% от тази осигурителна заплата. поне на мен ми звучи по-логично

ако някои разбира какво искам да кажа нека потвърди или отхвърли моите разсъждения разбира се да е мама която работи във тази насока и разбира какво искам аз да разбера

благодаря още веднъж
Виж целия пост
# 13
аз не съм много компетентна по тези въпроси, но си мисля, че няма да вземаш по-малко пари защото сега взимаш 80% от брутната заплата, а после ще взимаш 90% от нея а не 90% от болничния
а при мен не знам защо аз взимам 90% казва ли са ми го от финансова служба и като изляза в маичинство сумата ще си остане същата защото пак е 90% от брутото.

аз все се надявах, че ако ме осигуряват на по-високата заплата майчинството  ми ноже да е с малко по-висока сума. защото заплатата си ми пиче на фиша че е по-висока (от юли месец)значи ме осигуряват на нея а болничния ми не се променя защото е без прекъсване и ако ще ми изчисляват майчинството от месеците септември 2006- февруари 2007 и осигуровките са по-големи трябва да взема 90% от тази осигурителна заплата. поне на мен ми звучи по-логично

ако някои разбира какво искам да кажа нека потвърди или отхвърли моите разсъждения разбира се да е мама която работи във тази насока и разбира какво искам аз да разбера

благодаря още веднъж

Разбирам какво искате да кажете, но за съжаление грешите. Първо, ако нямате прекъсване между болничните за общо заболяване ( проблената бременност се счита за общо заболяване ) и този за бременност и раждане, тогава обезщетението няма да се преизчислява на база 6 месеца преди болничния за бременност и раждане, а ще се изплаща на база дохода 6 месеца преди първия ви болничен за общо заболяване. Т.е. вие продължавате да си получавате 90% от същия доход.
Ако имате прекъсване, тогава ще ви се изчисли обезщетение на база дохода от предходните 6 месеца. Тъй като обаче в тези месеци сте била в болничен, вие сте получавала обезщетение. Без значение, че на фиша ви пише по-висока заплата, вие реално не сте осигурявана на тази по-висока заплата.
За дните, в които сте била в болничен зе база се взима осигурителния доход, от който е изплатено обезщетението за тои болничен.
Т.е., без значение дали имате прекъсване или не ще продължите да получавате 90% от дохода, от който ви се изчислява обезщетението и в момента.
Виж целия пост
# 14
в такъв случай и да изляза за един месец в отпуск дохода ще се изчисли от 5 месеца болничен и 1 отпуск така ли? и тя разликта е 20 лв и като я разхварля за 6 месеца и сложим 90% от тези 20лв по-добре да си държа отпуската и да продължавам с болничния. или ако изляза в отпуск тогава ще ми признаят по високата заплата и ще се изчислява върху нея тогава бих излязла в отпуск защото тогава ще взема с 18лв по-виоко майчинство това можете ли да ми го обясните по кои начин става?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия