Има ли мами и татковци в Швеция?

  • 649
  • 8
Засега съм си в България, но се очаква да се изнесем към Стокхолм лятото. Ще останем три години, мъжът ми ще е на работа там, а може и аз по-нататък.
Притесних се малко, защото прочетох много лоши неща за здравеопазването, как никой не ти обръща внимание и се чака с дни или месеци за преглед, дори при сериозни здравословни проблеми. А ние сме с двегодишно дете, надяваме се да имаме и още едно докато сме там, макар че все още е само в плановете.
Живели сме малко в Норвегия, само съм чувала че и там има доста подобни проблеми, но за децата и бременните грижите бяха много добре организирани и проблемите явно не ги засягаха, ако не броим че 2004 лятото имаше пик на раждаемостта и жените ги слагаха да раждат по бани и складови помещения в болниците в Осло.
Дайте ми малко информация по темата, моля.
Ако някой разкаже за раждане на дете при шведски условия, също ще съм задължена.
За детските градини също ме интересува.
А като се озовем там, ще се радвам да се запознаем.
Виж целия пост
# 1

Здравей basilisk. Информацията която даваш за Norway е напълно невярна. Живея в Norway от 3 години и родих второто си дете тук преди 10 месеца. Първото ми дете родих в БГ така че имам база за сравнение. Само мога да  кажа че БГ е на светлинни години в тази област и едва ли в близките десетилетия ще достигне това ниво на обслужване. Не е вярно също така че хора със сериозни здравословни проблеми не получават нужното внимание. Много мога да пиша по темата но не това беше твоят въпрос. От това което сам чела и което знам е че здравеопазването в съседката е на същото ниво така че според мен няма от какво да се притесняваш. Това което ме учуди е че тук почти не се изписват лекарства. В началото това много ме смути но за всичко си има обяснение. Погледни в нашата темичка \"Има ли мами от Норвегия\" там можеш да откиеш доста инфо за нещата които те вълнуват.


Цитат
Zdravei basilisk. Informaciqta koqto dava6 za Norway e napalno nevqrna. Jiveq v Norway ot 3 godini i rodih vtoroto si dete tuk predi 10 meseca. Parvoto mi dete rodih v BG taka 4e imam baza za sravnenie. Samo moga da  kaja 4e BG e na svetlinni godini v tazi oblast i edva li v blizkite desetiletiq 6te dostigne tova nivo na obslujvane. Ne e vqrno sa6to taka 4e hora sas seriozni zdravoslovni problemi ne polu4avat nujnoto vnimanie. Mnogo moga da pi6a po temata no ne tova be6e tvoqt vapros. Ot tova koeto sam 4ela i koeto znam e 4e zdraveopazvaneto v sasedkata e na sa6toto nivo taka 4e spored men nqma ot kakvo da se pritesnqva6. Tova koeto me u4udi e 4e tuk po4ti ne se izpisvat lekarstva. V na4aloto tova mnogo me smuti no za vsi4ko si ima obqsnenie. Pogledni v na6ata temi4ka "Ima li mami ot Norvegiq" tam moje6 da otkie6 dosta info za ne6tata koito te valnuvat.

Виж целия пост
# 2
Здравей! Не се притеснявай за здравеопазването, то е на много добро ниво. Вярно е, че има известни проблеми, но истина е че то работи по начин, доста по-различен от този на който сме свикнали и затова в началото може да се възприеме като "лошо". А за децата се прави и невъзможното.
Що се отнася до раждане тук условията са много добри, има курсове за подготовка за раждането, различни възможности за обезболяване и пр. Страхотно е това, че бебетата не се отделят от родителите (Винаги са ми действали ужасно онези бели стаи с десетки мънички креватчета с пищящи бебета в тях ..бррр..).
Детските градини в голямата си част са общински. Децата се извеждат всекидневно навън, не се принуждават да спят на обяд, имат разнообразни занимания, като част от времето сами решават какво ще правят. Всяка детска градина има определена насоченост на дейността си и персоналът се обучава специално за това. Кандидатстването за детска градина става централизирано - подава се молба в общината (поне в нашата е така). Аз съм много доволна, защото виждам че детето ми наистина с желание ходи там.
Засега толкова то мен  bouquet Ако имаш въпроси ще се радвам да отговоря.
Виж целия пост
# 3
Zdravei basilisk. Informaciqta koqto dava6 za Norway e napalno nevqrna.
Ами аз всъщност не давам никаква информация, а питам. В Норвегия никога не съм била болна и не съм раждала, така че не съм имала сблъсък със системата. Приятелите ми които имат деца там нямат никакви проблеми, но много норвежци казват че е супер трудно да се свържеш със своя fastlege, че а за изследвания или операции се чака безобразно дълго. Мои приятели норвежци ходят за изследвания в Германия, за да не чакат, а и самите норвежки вестници пишат често по тези проблеми. А за това че нещата са на светлинни години от България, няма съмнение. Аз обаче всъщност питах за Швеция.

anita_
Много се радвам, че най-после се появи някой от Швеция  Grinning
Благодаря за отговора.
Да, и аз съм чела че 100% от родилните болници и отделения в Швеция работят по програмата на UNICEF Болница приятел на бебето. Точно това ми звучи много добре, то означава и да не се отделя бебето от майката, за мен също е много важно Simple Smile  . Кърмя първото си дете вече 2 години и се надявам и с второто нещата да тръгнат добре, а съм сигурна че в Швеция няма да срещна такива пречки при старта на кърменето, каквито срещнах в България.
Просто прочетох статия от някаква българка живееща в Швеция, която щяла да умре, защото никой не й обръщал внимание и я пращали да си ходи, а в спешното бебета с висока температура чакали според нея по цял ден. Затова се притесних.
Ако имам още въпроси по-нататък, ще те питам пак, може и на ЛС.
Благодаря още веднъж!
Виж целия пост
# 4
здравей, ние сме в Северна Швеция
аз лично съм много доволна от живота ни тук, както и от здравната система, но може би защото не е така натоварена като в големите градове
един съвет от мен - винаги преувеличавай, ако детето има само температура напр. винаги казвай, че кашля, има болки в корема, ушите и т.н., за да се посигуриш, че ще го прегледат напълно (за съжаление това го пиша поради лошия ни опит с докторите в Копенхаген)
аз напр.  го заведох за една безобидна кашлица и ни гледаха странно, докато не обясних, че има прекарана вирусна пневмония без температура, само с лека кашлица и че я хванахме навреме точно поради факта, че съм страхлива майка
не знам как стоят нещата с раждане, около мен родиха някои жени и всички са много доволни
успех и пиши, ако имаш въпроси
Виж целия пост
# 5
basilisk, за кърменето няма абсолютно никакви пречки, напротив, дават ти маса информация и ти помагат. Дори според мен малко прекалено се пропагандира за кърмене, така че много жени които по някаква причина не могат да го правят преживяват тежки травми... Иначе е вярно че бебе с температура може да чака с часове в спешното, по простата причина, че всичко се приоритира по определен начин, температурата сама по себе си не е критерий за спешност, гледа се дали има опасност от обезводняване, общото състояние и пр. Час за лекар обикновено се дава когато детенцето е с температура от 3 дни, така че ако човек настоява да получи час по-рано трябва да излъже. И тук го има проблема с трудното свързване и опашките.
Хубаво е че пристигате през лятото, Стокхолм е много красив в този сезон, но ноември -декември е доста подтискащо - сиво, мрачно и дъждовно..
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви, момичета!
Интересува ме конкретно дали на жени, раждали със секцио, се дава шанс да родят нормално. Предполагам, че отговорът ще е да. В Норвегия знам, че това е практика.
Голям мерак ми е следващото да се роди нормално, а тук трудно ще ми позволят, макар че има и такива случаи вече.
В този смисъл ме интересува всичко за раждането - водно, активно, всякакви екстри. А домашно раждане практикува ли се? Това от любопитство по-скоро питам, едва ли е подходящо за мен с оперирания ми веднъж корем, но искам да знам.
Така че ако някоя от вас е раждала там и иска да сподели просто личното си преживяване, ще ми е страшно интересно.
Иначе за детската градина всъщност нямам особени притеснения - детето ми е общително и със сигурност ще му хареса много там, по-скоро в българска градина се притеснявам да го пусна, много агресия има сред децата тук. В Норвегия знам, че майките отначало ходят с децата, докато се адаптират, а не като тук да ги оставят да реват. Макар че моят син като види деца и играчки и без това забравя за мен де.
Ами това е засега - имам още мнооого време да се подготвя психически за идването си там, дотогава ще се радвам да си пишем тук и предварително благодаря за съветите.  Grinning
Виж целия пост
# 7
надяваме се да имаме и още едно докато сме там, макар че все още е само в плановете.

Поправка! Горното вече не е актуално, както се вижда от тикера ми.  Grinning
Сега обаче изпадаме в голяма чуденка, понеже бебето трябва да се роди през септември, а ние трябва да заминем през август, дали ще имаме време за формалностите, необходими за да "влезем" в здравната система, преди бебо да е тръгнал да излиза.
Вие как мислите, разумно ли е или да родя тук и след това да идвам?
Виж целия пост
# 8
надяваме се да имаме и още едно докато сме там, макар че все още е само в плановете.

Поправка! Горното вече не е актуално, както се вижда от тикера ми.  Grinning
Сега обаче изпадаме в голяма чуденка, понеже бебето трябва да се роди през септември, а ние трябва да заминем през август, дали ще имаме време за формалностите, необходими за да "влезем" в здравната система, преди бебо да е тръгнал да излиза.
Вие как мислите, разумно ли е или да родя тук и след това да идвам?

Аз за другото информация не мога да ти дам, но да ти честитя!   bouquet Лека бременност ти пожелавам и безпроблемно раждане!

А за пътуването, не знам но си мисля, че в 9 месец няма много авиокомпании да се навият да те пуснат да пътуваш със самолет, а ако тръгнеш с кола...ами раждането по пътя си е голяма вероятност. Трябва да провериш предварително за авиокомпаниите. Честно да ти кажа, при положение, че може да родиш по всяко време и току-що пристигате с малко дете, по-хубаво да си го родиш и тогава да заминеш. Дано се включат повече мами и да ти кажат за заварено положение при здравните застраховки, нямам идея как е там!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия