Как се сварява боб по-бързо?

  • 48 662
  • 20
Никога не успявам да го сваря боба добре.Кисна го предварително,сменям му водата два пъти и пак не става.Вие как се справяте с него за да се свари по-бърэо и по -добре?
Виж целия пост
# 1
Zdravei,maikami  vinagi slaga 50gr rakia,tvardi che yvira mnogo barzo.
Licno az go izmivam slagam v giyvech -goliam,slagam vsichko- podpravki ,brashno,palnia go pochti do gore s voda.Slagam go vav fyrnata na 250gr isled okolo chas go namaliam na 180gr  do 2-3 chasa stava "medec" izraz na sapryga mi.
Drygo vagno za yviraneto na boba e kakav e i na koia firma,slychvalo mise e i 5 chasa vri ,nakraia dranka ta zvanka i ne kopyvam ot nego ,stava vapros za balkanskia,noza firmata ne se seshtam.
Voda ne hvarliam,stava bezvkysn.
Taka che probvai razlichen bob ,az predpochitam rodopski.Yspeh
Виж целия пост
# 2
аз го слагам в тенджерата под налягане за 20-30 мин и после му слагам сол и подправки да поври още малко, за да не е съвсем бистър.
Виж целия пост
# 3
В съвсем нормална тенджера, като на първата вода слагам 1 ч л сода за хляб.
КАто поври с нея - водата е вече жълтеникава - 15 мин стигат, сменям водата и слагам всичко, що е за в боба - домат, лук, чушка - каквото ще слагам + 50-70мл ракия, без солта и оставям да се свари. Когато боба е хубав - му трябва още 40-50 мин и е готов. Тогава прибавям солта.
Ако не е хубав боба - колкото и да го вариш - един ще се развари, друг ще хрупа  Sick
Виж целия пост
# 4
аз го слагам в тенджерата под налягане за 20-30 мин
И аз така. После си го досготвям както съм си наумила. Simple Smile
Виж целия пост
# 5
От майка ми знам, че в първата вода (тази, която изхвърляш) може да сложиш малко сода, така увира по-бързо  Peace
Виж целия пост
# 6
Имаше една тема в dir.bg
Бобът се слага в херметическа тенджера на степен 1 - поне един час - без да се хвърлят води .За този час , той завира и след това се увеличава на степен 2 - така - поне още 2 часа. Идеята на готвачът беше , че да се хвърля първата вода не помага на целта / да не боли стомах/. Това се постигало с добро сваряване на люспата на фасула по по-бавен метод на готвене .
Впрочем най-важно е добър сорт фасул - за което има няколко теми .
Виж целия пост
# 7
Буташ го в тенджерата под налагяне и за по-малко от час е готов!
Виж целия пост
# 8
Майка ми накисва боба във вода вечерта в деня преди да го готви. И така се сварява бързо.
Виж целия пост
# 9
Накисвам го от предната вечер с една лъжица сода , после хвърлям две води . В тенджера под налягане става най-бързо. Чувала съм, че се слага лъжица ракия в боба ,  но не съм пробвала.
Виж целия пост
# 10
Накисвам го от предната вечер с една лъжица сода , после хвърлям две води . В тенджера под налягане става най-бързо. Чувала съм, че се слага лъжица ракия в боба ,  но не съм пробвала.

Пеп4о пише че слага ракийка, дали става добре и ракията за какво се слага?
Виж целия пост
# 11
днес ще пробвам с ракията newsm78
Виж целия пост
# 12
В съвсем нормална тенджера, като на първата вода слагам 1 ч л сода за хляб.
КАто поври с нея - водата е вече жълтеникава - 15 мин стигат, сменям водата и слагам всичко, що е за в боба - домат, лук, чушка - каквото ще слагам + 50-70мл ракия, без солта и оставям да се свари. Когато боба е хубав - му трябва още 40-50 мин и е готов. Тогава прибавям солта.
Ако не е хубав боба - колкото и да го вариш - един ще се развари, друг ще хрупа  Sick

 Peace точно така
Виж целия пост
# 13
Според мен голямо значение оказва и самият вид боб - има такъв, който колкото и да говариш, просто "дрънка". Има друг, който за половин до един час в обикновена тенджера се разкашква.
Трябва да се пробва.
Виж целия пост
# 14
След като хвърля първата вода и го сложа отново да ври сипвам 50г ракия, водка , абе концентрат- увира бързичко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия