Програмата за детегледачките

  • 9 565
  • 101
Момичета, обещахме ви информация относно програмата за детегледачките.

Вече могат да се подават молби, като договори с детегледачките ще могат да се сключват в момента , в който Министерски съвет гласува Националния план за заетостта, тъй като част от бюджета на програмата е по този план.

За да се възползвате от правото си на детегледачка е нужно да подадете молба в Агенция за социално подпомагане,  придружена от удостоверение от НОИ, че имате право на обезщетение за отглеждане на малко дете, тоест че ви е изтекъл болничния и вече взимате майчинство.
Ако сте излезли в майчинство преди 01.01.2007 г, това удостоверение ще ви се издаде от работодателя.
За детегледачка можете да наемете жена (всъщност може и мъж Laughing) , която е регистрирана в Бюрото по труда, пенсионерка не може.
Няма пречка жената да ви е роднина.

Какво ще получава тя? Ще й се плаща минималната работна заплата, тоест 180 лв, осигуровки и всички плащания, които се полагат при трудов договор (болничен, отпуск и други).

Ако имате предвид конкретна жена, която искате да наемете трябва да я посочите в молбата си.

Детегледачката може да бъде ползвана за срока от 9 месеца до 2 годишна възраст на детето.

Моля ви, ако имате някакви въпроси задавайте ги тук Peace
Виж целия пост
# 1
Здравейте!
Искам да попитам дали има ограничение за броя на жените, които могат да участват в тази програма. Задавам този въпрос, защото в един пловдивски вестник пишеше, че около 70 жени ще могат да се възползват  Rolling Eyes
Аз искам да "наема" за детегледачка сестра ми - значи тя ще се регистрира като безработна и ще я посоча в молбата си. Но кога най-рано да подам молбата, при положение, че 315-те ми дни изтичат на 27 февруари (Калина се роди преждевременно)
И последен въпрос  Embarassed къде в Пловдив е Агенцията за социално подпомагане?
Виж целия пост
# 2
За съжаление по програмата ще бъдат разкрити само 2000 работни места за детегледачки за цялата страна.
Молбата си можеш да подадеш след като ти изтекат 315 дни, защото трябва да имаш удостоверение от НОИ, че имаш право на обезщетение за гледане на дете до 2 г.
Виж целия пост
# 3
И последен въпрос  Embarassed къде в Пловдив е Агенцията за социално подпомагане?

Ето тук можеш да получиш информация на зададения въпрос!
http://asp.government.bg/
http://asp.government.bg/ALL RDSP-D'SP'1.htm
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви   bouquet
Виж целия пост
# 5
Здравейте,
Във връзка с програмата за детегледачките бих искала да попитам:
1. Молбата,която трябва да се подаде в Агенция за социално подпомагане свободен текст ли е /и ако "да",какво би следвало да съдържа/ или по образец
2. Жената /жените/,която ще мога да наема задължително ли ще трябва да е регистрирана в бюрото по труда в съответната община,където ще подам и молбата,т.е. в общината,в която аз живея. Имам предвид това, че ако аз бих искала да наема конкретна жена,то следва ли тя да е регистрирана в бюрото по труда към общината,където живея
4. Кога се очаква програмата да заработи ефективно
Виж целия пост
# 6
Здравейте,
Във връзка с програмата за детегледачките бих искала да попитам:
1. Молбата,която трябва да се подаде в Агенция за социално подпомагане свободен текст ли е /и ако "да",какво би следвало да съдържа/ или по образец
2. Жената /жените/,която ще мога да наема задължително ли ще трябва да е регистрирана в бюрото по труда в съответната община,където ще подам и молбата,т.е. в общината,в която аз живея. Имам предвид това, че ако аз бих искала да наема конкретна жена,то следва ли тя да е регистрирана в бюрото по труда към общината,където живея
4. Кога се очаква програмата да заработи ефективно


1. предполагам, че не е в свободен текст, като отидете на място сигурно ще ви дадат бланка.
Нали знаете, че трябва да имате и удостоверение, че имате право на обезщетение за гледане на малко дете?
2. няма такова изискване
3.не мога да ви отговоря на ози въпрос, но документи вече се приемат, така че вие си ги подайте, а програмата съвсем скоро ще заработи Peace
Виж целия пост
# 7
 Hug Много благодаря!
Виж целия пост
# 8
Момичета, програмата вече работи. Вчера е бил гласуван бюджета за нея. Peace
Виж целия пост
# 9
ако ползвам детегледачка,ще мога ли да получавам 50 % от майчинството?човека само се регистрира в бюрото по труда или от там кандидатства за детегледачка?
Виж целия пост
# 10
ако ползвам детегледачка,ще мога ли да получавам 50 % от майчинството?

Не.
Парите, които се полагат на майката като обезщетение за гледане на дете до 2 г. се прехвърлят като заплата на детегледачката, а държавата поема осигуровките върху тази заплатата.
Виж целия пост
# 11
ако ползвам детегледачка,ще мога ли да получавам 50 % от майчинството?човека само се регистрира в бюрото по труда или от там кандидатства за детегледачка?
ако си си избрала конкретен човек, той трябва първо да се регистрира в бюрото по труда  и след това ти като си подадеш молба в Агенцията за соц.подмомагане да го посочиш  Peace
Виж целия пост
# 12
Здравейте,
искам да попитам: майка ми която е инвалид по болест и с инвалидна пенсия, но записана в бюрото по труда може ли да ми бъде детегледачка?
и: ако ползвам детегледачка,ще мога ли да получавам 50 % от майчинството?
Благодаря Ви предварително Peace
Виж целия пост
# 13
Пепена, ако майка ти има инвалидна пенсия за болест, но е трудоспособна, мисля, че би могла да кандидатства за детегледачка, стига заболяването й да не е такова, че да е в противоречие с изискванията за детегледачка. Все пак би могла да попиташ на сайта на МТСП в онлайн въпросите.

Ако наемеш детегледачка, няма да получаваш 50 % от майчинството. Тези 50% се дават на майката, ако се върне на работа, но не е наела детегледачка. В случай, че наемеш детегледачка, сумата от 180 лв /колкото е пълното майчинство/ се плаща на детегледачката, а освен това й се покриват всички осигуровки.
Виж целия пост
# 14
здравейте! тъй като имам желание да се включа в програмата, реших още тази седмица (в четвъртък) да отида до Агенцията за социално подпомагане, за да взема молба-декларация за попълване и да получва допълнително информация, свързана конкретно с моето положение. За съжаление веднага ударих на камък, ето кратък разказ:
Тъй като живея в центъра, централата на Агенцията на ул.Триадица ми е много близо и реших, че там със сигурност ще получа информация. уви, влизайки при жената, която работи с клиенти разбрах, че аз знам повече от нея (само от прочетеното тук!) и според нея няма готова бланка за молбата. Препрати ме към социалните към община Оборище, където съм регистрирана по постоянен адрес. Там също имаше доста суетене и чудене и най-накрая се появи една служителка, която беше чувала, че програмата е приета и ме препрати отново, този път към АСП община Подуене, намираща се в кв. Хаджи Димитър. Е добре, тъй като бях в настроение, отидох и до там. Успях да стигна до една стая, в която , ура, имаше една служителка, която горе-долу беше наясно. Извинява ми се, че още не я били прочели, защото едва вчера са им я занесли  newsm78 ИМА и декларация, снимаха ми копие. Е, добре, започнах с въпросите, които са важни за мен:
 Къде да попълня името на жената , която съм си избрала? В декларациятя няма такова място. Посъветваха ме на гърба на листа с моливче да изпиша името й.  newsm78
За колко време горе-долу би трябвало да се обработят документите и кога да очаквам резултат?
Не е ясно. Ще видят как ще потръгне. Обясниха ми, че процедурата е дълга, защото моята молба ще бъде изпратена до бюрото по труда,където е регистрирана жената, която съм избрала, от там отново ще бъде върната при тях и ще викат жената да сключи договор.   #Crazy колко ли време ще пътуват документите?
Тъй като в момента тече предизвестието ми за напускане при стария ми работодател, а от 26.02 започвам при нов работодател, интересува ме кой от двамата би трябвало да ми издаде удостоверение, че имам право на обезщетение (отпускът ми по майчинство тече още от 06.2006)? Служителките не могат и те да ми кажат. Да съм пробвала и при двамата. Аз обаче искам да знам със сигурност при това положение кой е длъжен, за да не си създавам допълнително главоболия.
И накрая, интересува ме, задължително ли трябва да представя копие от трудовия ми договор в АСП, заедно с молбата и удостоверението? Никъде в текстовете не видях за такова изискване, но служителките ми повториха, че и това трябва. Аз не желая да предоставям такава информация, освен ако не е абсолютно необходима! Моля, кажете ми със сигурност дали е така.

благодаря ви за вниманието и ще съм ви много благодарна, ако успеете да ми отговорите на зададените въпроси. Искрено се надявам, че програмата наистина ще заработи.



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия