Къносване

  • 15 766
  • 18
Ясно, че има безброй теми за къната и ясно, че търсачката не може да ги изкара в момента.

Та - къносва се на чиста или мръсна коса? Мокра или суха?

Какво обичайно добавяте към къната? Когато се къносвах с червена (египетска) къна, слагах черен чай (листенца), карамфил млян и зехтин.

Сега ще пробвам с черна къна, но не съм сигурна дали да добавя същите неща... съвети?

По колко време прекарвате с къната на косата?

Ще се правя с иранска насипна къна, т.е. няма кутийка с указания на нея (пък и на купешките къни не им вярвам особено).
Виж целия пост
# 1
Двама фризьори са ми казвали, че инстинската къна е безцветната.За това, ако се слага на косата с цел подхранване да се използва само такава.Останалите черни, или червени къни са с химикали за да се придобие цвят.За това било по-добре да се нанася от безвредната боя.Не знам колко е вярно, но има логика.Карамфил не слагай, той е за червен цвят.Моята коса е много тъмна и никога не ме е хващала червена боя, а черната ми се отми на първото къпане.
Виж целия пост
# 2
На база опита ми на "къносвач" на по-голямата част от дамската част в родата:
1. Косата е по-добре да е суха и да не е прясно измита (ако си я мила сутринта, а се къносваш вечерта - става).
2. Не съм работила с черна къна, но бих ти предложила да се ограничиш само със зехтин.
3. Пробвай около час - час и половина, ако не си сигурна колко бързо хваща на твоята коса.

Сега ник "църна маца" ли да чакаме? Grinning
Виж целия пост
# 3
Не, не са прави фризьорите Simple Smile. Истинската къна е червена. Самото растение придава червен цвят на косъма. Това съм го писала 2005-та:

"Ако имате кутийка със зелено нещо, на която пише "неутрална къна", тази зелена пудра не е никак неутрална щом става въпрос за къната. Няма такова растение като неутрална къна (henna). Къната се казва Lawsonia inermis, и притежава червено-оранжева багрилна молекула. Зелената "неутрална къна" по скоро е друго растение: Cassia obovata!

Прахът от Cassia obovata изглежда точно като праха от къна, но всъщност той не боядисва ръцете или косата. Това растение е прекрасен балсам за коса, който я прави лъскава и плътна и заздравява скалпа. Когато смесите пудрата с топла вода, тя има миризма на скоро окосена трева. Ако ръцете или косата ви случайно се боядисат в жълто, значи в тази пудра има и наличие на корен от ревен.

Къна, в която има корени от ревен често се изписва като руса къна, но тя всъщност нито е къна, нито е руса.

Ако боядисате посивяла коса с натурална къна, молекулите от нея, ще наситят кератина в ствола на косъм и ще го боядисат оранжев. Ако веднага след това боядисате косата с ингиго, молекулите от индигото ще наситят кератина от външните слоеве на ствола на косъма и индиговите молекули ще се окислят до тъмно синьо.

Смлените на пудра листа на индигото са алкални и ще реагират с киселинната къна като потъмнят оранжевия й цвят. така косата се оцветява в цвят близък до черния. В Турция бялата вълнена прежда се оцветява в черно като се боядиса венъж с къна и след това - с индиго. Вашата коса е направена от кератин както и вълната Smile."


Къносва се чиста коса (може и да е влажна, аз лично винаги съм слагала къна на суха коса). Можеш да добавиш зехтин и оцет (оцетът се слага за да хване цвета по-трайно). С къна съм спяла даже, но минимумът, ако искаш да добиеш цвят е 2 часа. Аз ползвах индийска, която не се приготвяше с варене на водна баня, а просто слагах топла вода докато стане на каша в метален съд, в който престоява 2-3 часа.

Пробвай първо за алергия - в черната къна вместо индиго често слагат химикал (пара-фенилендиамид), който може да предизвика
алергична реакция.
Виж целия пост
# 4
Хвърлихте ме в джаза Shocked
И аз знам, че червената къна е истинската, но това за черната не го знаех...

Те това е къната. Арабски не разбирам и надписите нищо не ми говорят...

Ъм...да я варя ли или да я разбъркам на каша само?
Алергична реакция - като за боите да си намажа зад ухото ли? Към боя досега не съм проявявала реакция, ама знае ли човек...
Косата ми е светлокестенява, с червена къна ставам рижа и то за противно дълго време - както знаете, след къна ни боя хваща, ни дявол... затова реших с тази да пробвам, не предвиждам да си сменям цвета към червен скоро, още по-малко към рус (т.е. и да хване по-силно, няма да е беда, че не мога да сложа друг цвят отгоре).
Виж целия пост
# 5
Малко инфо за черната къна    http://www.hennaforhair.com/indigo/index.html
Къносва се-според мене задължително-на чиста и влажна коса.Един път се изхитрих да спестя време и да къносам на сухо и стана неравномерен цвят.Не съм правила никога тест за алергичност Embarassed
А за приготвянето най-добре ако няма упътване  на английски,питай в магазина,от който си я купила.Когато се къносвах с БГ къна,бърках на каша само.Турската съдържаше някакви билки,тях ги кипвах,после смесвах с зеления прах и малко зехтин,след което престояваха така май около час и после 5-6 часа на главата ми...дълга и сложна...все пак косата ми ставаше черна,блестяща и здрава...но няма вече кой да ми я носи от Турция.
Виж целия пост
# 6
Тествай зад врата, да. Но остави да престои 48 часа (четох м/у 48 и 72). Не би трябвало да има нещо такова, но все пак. На водна баня не съм варила.
Виж целия пост
# 7
А за приготвянето най-добре ако няма упътване  на английски,питай в магазина,от който си я купила.

Ъм...взета е от Иран, а аз я взех от Продавалника, съответно. Указания - нъц Laughing и момичето не знае със сигурност...та ще пробвам да я варя малко само, а вие ще стискате палци...
Червената навремето тоже я слагах на влажна коса, но намокрена само или измита - не помня (склероза старческа).

От линка разбрах, че има 2 вида алергични реакции. Първата се среща много рядко, втората също рядко и при това се показва 10 дена по-късно, т.е. тест няма да помогне... Confused
Също там пише за някаква техника, при която къната на прах се смесва само с лимонов сок и така се нанася...(дава се като базисна техника за начинаещи).
Уф.
Пише още как да се различи черна къна с индиго от такава фалшива с химикали. Изгубих се тотално.
Виж целия пост
# 8
Пише, че истинска черна къна с индиго ще е зеленикав прах с миризма на 'замразен зелен боб' (както и да мирише той!) - червената ми египетска къна е също зелена на цвят, впрочем.

А черната къна с химикали ще е черно-кафява на цвят и ако се смеси с вода, ще тече черно-кафяв цвят.

 Crossing Arms  ooooh!
По дяволите.
Виж целия пост
# 9
Те това е къната. Арабски не разбирам и надписите нищо не ми говорят...
Бу, на пакетчето което си показала на арабски пише абсолютно същото каквото и на английски от долу  Laughing
Аз съм ползвала къна на суха коса, като я разтворих с топла вода, стана гъста каша по пропорциите които правих.
Наклепак се, след 2 часа, ми се беше спекла почти като керпич на главата  Shocked Не знам колко литря вода и шампоан отидоха за да я махна от главата си  #Crazy .Стана страхотен червен цвят, но седмимца след това от време на време падаха разни трици от главата ми  Rolling Eyes (беше зелена в пакета)
После питах местните люде и те казаха, че всъщност се вари, като се добавят разни билки които действат като маска на косата и мааааалко зехтин.Трябва да е по-рядка, но не течна - нещо като боза  Hug
Май само глупости надрънках  Blush
Виж целия пост
# 10
Бу, на пакетчето което си показала на арабски пише абсолютно същото каквото и на английски от долу  Laughing
Хъхъ Mr. Green
Намери се една добра душа да преведе, че пишело Комхори Ранг...аз се надявах нещо по-указателно да пише...язък.
Да, червената се приготвя така, за нея знам в детайли как. Наистина се спича и се мие трудно (иска много изплакване и ресане под струя на душа, преди да преминеш към шампоана).
А виж, черната е мистерия за мен за сега...вероятно след практическия опит ще знам повече...
Виж целия пост
# 11
Съвсем се обърках! Можете ли да ми обясните защо последните два опита да се къносам (правя го от студентските си години, макар и не редовно!) завършиха безславно!? Изпоцапах и боядисах всичко, само не и косата си. Нито имах лъскавината и плътността, които се получават обикновено след къносване.
Подозирам, че причината е в къната, която се продава на нашия пазар, но не знам каква да търся. Сега съм приготвила индийска, или поне е купена от индийски магазин, но ме смущава начинът й на приготвяне. Не се вари на водна баня, не се прибавя нищо друго newsm78 Някой ползвал ли е точно тази? Опаковката е продълговата картонена кутийка.
Някакви напътствия newsm78 Косата ми е кестенява, не искам да я правя червена, а само с лек червеникав оттенък, и най-вече - по-лъскава и здрава.
Виж целия пост
# 12
Къната се слага на чиста и суха коса.
Към къната може да се добави жълтък.
Държи се около 2 часа, като се слага кърпа, найлон върху главата.
Виж целия пост
# 13
Хвърлихте ме в джаза Shocked
И аз знам, че червената къна е истинската, но това за черната не го знаех...

Те това е къната. Арабски не разбирам и надписите нищо не ми говорят...


ако е на арабски, ще го разчетем, само да се прибере довечера мъжа ми.

в редакция: гледам, че вече е преведено, пардон  Sad
Виж целия пост
# 14
Сигурно си се намацала вече, ама да си кажа. Laughing
Преди ползвах черна къна - в едни триъгълни кутии newsm78
Слагах я на мръсна коса и влажна, защото по лесно се нанасяше. На суха - много зор.
Тази която ползвах се вареше. Добавях само оцет /1-2 с.л/. Найлон на косата, отгоре кърпа и стоя 2 часа.
Косата ми беше станала супер - лъскава, твърда и гъста. Проблема е, че като ти писне да си черна и ще има да чааааакаш да ти израстне косата ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия