Бъдеща майка: Kакво може, какво не може и какво трябва.

  • 13 815
  • 46
Здравейте, майчета!
Моята най-добра приятелка, която живее в Пловдив забременя преди няколко месеца. Аз много се радвах за нея и веднага започнах да я обстрелвам с информация какво може и какво не може една бъдеща майка. Пратих и мейл, в който концентрирах информацията, която съм събирала по време на моята бременност. Преди няколко дни същия мейл пратих на едно друго бременно момиче. Замислих се и реших, че този мейл може да свърши работа и на редица други момичета.

Подчертавам, че аз не съм специалист: прилагам  изчетеното в интернет (голям част от http://bg-mamma.com/), книжки и ограничения ми личен опит! Нека мамите не приемат това тук за чиста монета, а да се консултират с гинеколога си и/или да четат в интернет!

Фолиева киселина и витамини: ДА или НЕ?
Бременната жена и жената, която смята да става майка трябва да поема поне 400 милиграма фолиева киселина на ден. Липсата на фолиевата киселина води до спина бифида - гръбначни малформации при бебо. Преди да забременее жената трябва да приема фолиева киселина, а след като магията на зачатието стане, според мен трябва да си „обогати менюто” с витамини за бременни: в тях има и фолиева киселина, както и купчина витамини и минерали. Бебо изсмуква организма и колкото да ядеш май не можеш да му доставиш необходимите вещества. Аз пиех витамини за бременни и изследванията ми бяха ОК. Според мен в опитите да се набавят нужните неща, човек започва да се тъпче и качва 20-30 килограма, защото организмът ИСКА!! Twisted Evil
Пиенето на витамини е въпрос на личен избор. Разбира се трябва да се консултираш с гинеколога. (Моят ми препоръча да взимам витамини).

Храни: какво не може и какво трябва?

Не може: Има някои храни, които не е препоръчително да се включват:
- френските миризливи сирена;
- тоник- има хинин;
- храни които съдържат термично необработени яйца: майонеза (ако майонезата е с яйчен прах няма проблем), крем карамел (не знам дали палачинките се включват тук); причината е, че в яйцата може да се развие салмонела;
- печено месо на скара: приема се, че не е достатъчно добре обработено, а в него се развиват гадинки (например токсоплазмоза- болест по котките и кучетата, която се намира в месото). За добре сготвено месо се счита това, което е било на 70 градуса поне 10 минути. Щамът умира и ако месото е било дълбоко замразено.
- по отношение на цигарите и алкохола: те са категорично забранени: цигарите и концентратът през цялата бременност, но червеното вино в умерени количества: 2 чаши на седмица се счита дори за полезно след 3-ия месец на бременността! (червено вино е най-добре, но може и бяло вино: 2 чаши/седмица или 2 бири (по 330мл)/седмица). Първите 3 месеца е органогенезата при бебчо и те са най-важните месеци, така че всякакви вредни неща: цигари, алкохол.. не бива да се приемат. Тука е и кафето: позволява се по 1 кафе на ден. Аз лично минах на безкофеиново: пиех по 1 на ден сутрин: навикът си е навик  Simple Smile, въпреки че и за безкофеиново се твърди че не е много добре: всички "без" са вредни: безкофеин, обезмаслено, беззахар и т.н..
По принцип плацентата е филтър от гадни вещества, но все пак не бива да се прекалява.
Трябва:
Трябва да се яде сирене и кисело мляко: аз много обичам сирене и кисело мляко и между храненията съм яла примерно само сирене- отрязвам си едно парче и ръфам Twisted Evil а на ден ям поне 1 кофичка кисело мляко- така съм научена от дете Grinning
Трябва да се пият поне 2 литра вода на ден, през зимата водата може да се замени с билков чай, но внимателно подбирайте билките. Ако не сте фенове на водата и обичате лимон: правете си лимонада от няколко изтискани лимона във вода и добавяте захар/мед на вкус. Соковете и газираното не се брои!
Много са полезни цитрусовите плодове: особено грейпфрута: има фолиева киселина. В зелената салата също има.

Режим на хранене
Бременната жена НЕ ТРЯБВА да се храни за двама: това, че трябва да се яде за двама са пълни глупости. Напълняването трябва да е в границите на 9-13 килограма. Качването на много килограми вреди както на детето така и на майката, понякога води и до по-трудно раждане. Затлъстяването започва още в майчината утроба! Ако майката тръгне много да дебелее, се препоръчва лека диета: разтоварващи дни на повече плодове и зеленчуци- не се безпокойте бебо няма да пострада, ако един ден сте хапвали по-малко. По принцип майчетата, които са забременели по-слабички качват повече, а тези, които са леко закръглени - по-малко.
Преди сутрин не закусвах, ядях само обед и вечер. Като забременях се постарах да хапвам по 3 пъти на ден- нали закуската е най-важната... хапвах обилно сутрин, а е имало вечери дето съм само на салата. Важно правило е да ядеш само, когато си гладна, но пък според специалистите не бива да се пропуска хранене... Независимо че бях бременна през зимата всеки ден ядах плодове, зелена салата, домати и краставици.

Сексът...:
През цялата бременност трябва да сте по-внимателни: да не е много буен тоз секс, особено първите 3 месеца: тогава рискът от аборт е най-висок. Пози: не е желателно дълбокото проникване (демек да сте на "задна прашка") и се препоръчват "на лъжици" (доста е удобна като наедрее корема Twisted Evil)
При оргазъм се отделя един хормон окситоцин, същия хормон е отговорен за контракциите. Поради тази причина в началото има опасност от аборт - от контракции да не вземе да изхвърли бебето.

Гаденето:
Теоретично продължава до 12-а гестационна седмица: пийте спрайт – съдържа натриев цитрат, яжте портокали или дъвчете солети. Понякога помага и мазна баничка или пирожка:  вероятно сами  ще откриете рецептата!

Резус фактор:
За майчетата, чиято кръвна група е с отрицателен резус фактор, а на татковците е с положителен: трябва да съобщите на гинеколога си: прави се едно допълнително изследване на кръвта. След като родите, ако бебо е с положителен резус фактор в рамките на 72 часа се бие инжекция анти-Д-гама-имуноглобулини (мисля, че така се казваше), че иначе може да не успеете да забременеете втори път. С тези мами, които са положителен резус фактор- няма проблем.

Движете се!
Бъдещата мама не трябва да се отпуска на мързел, независимо колко тежи корема! Силовите спортове не се препоръчват, но пешеходството - поне 1 час/ден горещо се приветства, както и плуването. Има курсове: йога за бременни.
Лично аз пешеходствах: слагах най-удобните си обувки и атакувах парка Grinning
Тук е мястото да спомена и всеизвестните неща: бременната жена не трябва да вдига тежко, да се преуморява и да живее в стрес. Нужни са и спокойствие, добра храна, разходки и пълноценен сън. Знайте, че бебчо усеща всяка ваша емоция!

Ах, тези зъби: По време на бременност зъбите много страдат: желателно е да посетите зъболекаря си 1-2 пъти. Някои зъболекари препоръчват Зимафлуор, но моят гинеколог каза, че не бива да се пие от бременни, тъй като флуорът е антагонист на калция. *забележете, че във витаминте за бременни няма флуор.

Хайде приятно и леко бременеене! Peace
 
На края: не знам защо между гинеколозите се шири мнението, че бъдещата майка не трябва да чете. Вярно е, че в интернет се срещат противоречиви мнения, а и бременната жена е голяма паника, но според мен трябва да се спазва простото правило да черпиш информация от различни източници и консултирайки се с гинеколога да намериш истината. И най-вече да не се паникьосваш като четеш за възможните болести и неприятности, които могат а се случат по време на бременност!

За това се сещам аз, вероятно другите мами ще допълват.

Надявам се постинга да е бил повече полезен, отколкото досаден Hug
Виж целия пост
# 1
Много хубаво, че си се сетила за такава тема. Позволи ми да добавя:
1.
Цитат
Липсата на фолиевата киселина води до спина бифида - гръбначни малформации при бебо.
  По скоро, МОЖЕ да доведе до спина бифида.
Да не се стряскат мамите, които по една или друга причина не са пили фолиева киселина.
2.Витамини да, но в ограничени количества и то през зимата.
3.Алкохол- твърдо НЕ!  За нас една малка бира не е нищо, но за малкия човек... Naughty
4.Не трябва да се яде пастет и други дреболии. Също и сурови и пушени меса и риби.
5.За гаденето помагат и обикновени бисквити  Peace
Леко бременеене!
Виж целия пост
# 2
ОООО да! Определено за фолиевата киселина съм се изразила леко страшно. Наистина може да доведе, не че задължително ще стане!
Виж целия пост
# 3
фолиевата к-на е пие първите 3 месеца за профилактика на спина бифида, от там нататък няма смисъл.
по-скоро заболяването е наследствено, до колкото си спомням, това е главния фактор.
бих посъветвала сички бременни мами да не се тъпчат. това, че няма да ядат за трима не значи, че няма да родят здраво бебе. раждането и възстановяването е много по-лесно, ако не си натрупал 20 кг...
Виж целия пост
# 4
Е аз напълнях с 20кг и родих лесно,но не съм се тъпчела просто ядех когато и колкото ми се яде.......ако не като бременна то кога??????? Grinning
Виж целия пост
# 5
Е аз напълнях с 20кг и родих лесно,но не съм се тъпчела просто ядех когато и колкото ми се яде.......ако не като бременна то кога??????? Grinning

Винаги-но разумно и с мярка Peace


Много полезна и подредена информация,браво на теб  bouquet
Виж целия пост
# 6
dirdrie  smile3501 за труда!
Много полезно за бъдещите мами! Peace
Виж целия пост
# 7
Към забранените храни да добавя - риба тон се забранява изключително, защото съдържа над допустимото количество живак. Като цяло предпочитат се речните, а не морските риби.
За киселините помага много чистото кисело мляко. Без захар и никакви други добавки. Отваряш бурканчето и при всяка киселина лапваш 1-2 лъжици. Аз цяла бременност така се спасявах.
Виж целия пост
# 8
dirdrie  smile3501 за труда!
Много полезно за бъдещите мами! Peace
Много добре написано, сбито и дава най-обща представа за това какво трябва и какво не трябва да се прави през бременността.  Peace
Виж целия пост
# 9
Много хубава тема. На мен поне ми е доста полезна.   smile3501
Виж целия пост
# 10
Много полезна информация. Благодаря. Също и за личните коментари и примери, които помагат най-много.  Grinning
Виж целия пост
# 11
dirdrie  smile3501 за труда!
Много полезно за бъдещите мами! Peace
Peace
Виж целия пост
# 12
Много хубава и полезна статия, благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 13
i az da dobawq-trqbva da ne se prekalqwa s mle4nite produkti i osobeno s prqsnoto mlqko,zastoto nqkoi bebeta sa po -4uwstwitelni i sled towa stradat ot alergiii.obiknoweno ako roditelite sa predrazpolojeni kum alergii,togawa se preporu4wa da namalqt prqsnoto mlqko.pri roditeli,stradasti ot alergii se preporu4wa probioti4ni mlekca(ne wsi4ki marki sudurjat prawilnia stam probioti4ni bakterii oba4e)
wajno e susto taka salatite da se izmiwat dobre ,za da izbegne razbolqwane ot listerioza
normalnoto sirene se prawi ot nepastiorizirano krawe mlqko, koeto susto moje da e nositel na listerii.ako se qde sirene,trqbva da se prepi4a ili da se pita ot kakwo mlqko e praweno.obiknoweno ako e opakowano bi trqbvalo na opakowkata da pi6e
za mamite,koito znaqt nemski preoru4wam saita po dolu.tam ima mnogo polezna info ot experti po hraneneto
http://www.was-wir-essen.de/forum/index.php/main/dispatch/m/foru … tForum/forumId/16
i tablica s hranite,koito bremennite trqbva da izbqgwat :
http://mutterundkind.aid.de/base/pdf/lebensmittel.pdf
Виж целия пост
# 14
Аз лично се обривах от витамините и предпочетох да не пия синтетични такива, а да си ги набавям от плодовете и зеленчуците, засега държим фронта. Ние пием обаче Цитросепт, може това да ни помага.

Към забранените храни да добавя - риба тон се забранява изключително, защото съдържа над допустимото количество живак. Като цяло предпочитат се речните, а не морските риби.

Аз пък знам,че е хубаво да се яде риба тон, обаче само от консерва и то не повече от 1бр на седмица

За киселините помага много чистото кисело мляко. Без захар и никакви други добавки. Отваряш бурканчето и при всяка киселина лапваш 1-2 лъжици. Аз цяла бременност така се спасявах.[/color]

Аз си правя лимонада от прясно изцеден лимон+сода (на Кинли например)

И за алкохола, някъде четох, че е абсолютно противопоказен, дори 1 чаша вино вреди на детето. Все пак всеки сам си преценява.

Иначе браво за статията и за положените усилия, със сигурност ще е от полза на бъдещите майчета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия