Какво готвите?

  • 43 422
  • 82
Искам да попитам мамите кои са основните 10 неща, които готвите? Извинявам се, че пускам темата тук, но ме интересуват специално мамите в чужбина.
Виж целия пост
# 1
Предимно БГ-манджи
мусака, картофи на фурна,(особено ако има и пиленце към тях)
миш-маш и разновидностите му,  пица, супи какви ли не.
И обичам да пробвам разни интересни "интернетски" рецепти.
И съм върла почитателка на готвенето в гювече Simple Smile та там от сирене по шопски до....според това какво имам под ръка. Картофени кюфтета. Баница и всичко, което се състои от тесто с плънка. А добре, че и мъжът ми готви, та има разнообразие Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Снощи тъкмо казвах на мъжа ми, че съм започнала да приличам на майка ми. Wink  Защото тя понякога казва 'Кажете какво да готвя, че не мога да измисля'. И аз така - имам си определени любими неща, но напоследък ми се изпаряват идеите. Та дано тук се вдъхновя малко.

Ето какво готвя най-често:

- Печено пиле (с картофи, или пюре, или с ориз, и разни зеленчуци за гарнитура, или салата)
- Пилешка супа - с най-различни зеленчуци в нея - моркови, целина, картофи, грах и каквото ми хрумне
- Мусака с патладжани и картофи - понякога с кайма или с Quorn или соя.
- Най-различни видове задушени зеленчуци stir fry (ама аз им слагам много малко мазнина, така че не се запържват всъщност), със пиле, със скариди, или с мариновано тофу. Много е бързо и лесно, а и много ги обичам хрупкави. Сервирам ги или с нудълс или с ориз
- Паста (прясна) или ризото - всякакви сосове, много обичам путанеска - с прясни домати, маслини и аншуа, общо взето обичам сосовете за паста да са от малко продукти, за да не се получи съвсем мешавица.  Ризото с гъби много обичам. Правя и нещо като паеля - със скариди и пиле, ориз и зеленчуци.  А и тиквички с ориз.
- Боб супа или леща - и двете ги правя доста гъстички
- Всякакви зеленчукови супи  - много обичам с моркови и червена леща, общо взето зависи от сезона
- риба (веднъж или два пъти седмично) - най-много сьомга, пъстърва, тон, по-рядко скумрия, а и разните 'бели' риби също ги обичам. Обикновено я правя под грила запечена със сок от лимон и черен пипер и нищо друго. Към нея - прясна салата, снежанка (кисело мляко с краставица имам предвид), картофена салата, понякога и ориз
- Сърми с лозови листа
- Пълнени чушки
- Кисело зеле - с пиле и понякога със наденички
- Прясно зеле с домати - много го обичам това.
- Разни неща сготвени в гювеча - всякакви зеленчуци за гювеч, понякога с месо, понякога не.
- Напоследък много често правя картофи в йенски съд. Нарязвам ги на много тънки филийки и ги редя - един ред картофи, един ред червен лук. Слагам дафинов лист, черен пипер и сол на вкус, малко бяло вино или бира и малко вода колкото да ги покрие. Така ги пека на не много силна фурна докато омекнат и става страшно вкусно,а и е толкова лесно. Може като гарнитура, а може и като самостгоятелно ядене.

Я, то много станало, а аз се чудя какво да готвя Wink На мен проблема ми е, че мъжът ми не яде никакви сирена, та не мога да правя ястия, в които се слага сирене или кашкавал, но и това съм се научила да го избягвам - понякога разделям в два съда и така готвя едно за него, друго за мен и Анна с добавеното сирене или кашкавал.
Виж целия пост
# 3
1. мусака
2. зелен фасул с картофи
3. лазаня или спагети или пица
4. пиле с картофи
5. пиле със зеле
6. пилешки пържоли или хапки, или паниран кашкавал, или кюфтета с гарнитура
7. пиле с ориз
8. пълнени гъби (бекон, зеленчуци, кашкавал) с гарнитура
9. свинско или телешко задушено със зеленчуци (домати, пипер, моркови) и картофено пюре
10. леща
11. миш-маш
12. пиле с грах и картофи
13. кюфтета със сос

Повечето неща ги пека в глинен съд във фурната.
Гарнитура - картофи на фурна (oven chips), варени зеленчуци (брюкселско зеле, броколи, царевица, зелен фасул), ориз със зеленчуци
Салати - шопска (ако имам сирене), Снежанка, маруля, руска
Често правя супа - пилешка или зеленчукова
Виж целия пост
# 4
Aу, страшни сладурани сте!!! Много много ви благодаря!Ще си принтна темата. Така зациклям като стане дума за готвене....
Да ви кажа ние какво ядем. Супер скука.
1. печена сьомга + задушени зленчуци
2. Наденички +задушени зеленчуци
3. Пица
4. Спагети
6. Свинско, пилешко, задушено със зеленчуци.
И всичко останало което можете да се присетите като полуфабрикат (когато нямаме време) със зеленчуци.  #Crazy
7. От време на време една шотландска манджа с риба ориз и яйце.
8. Китайски takeway
9.Кебап
10. Jacket potatoes
Дано и аз да се вдъхновя......
Виж целия пост
# 5
Теди, до този момент кухнята ми почти никак не се е променила, защото продуктите, които използвам са си универсални (разни зелнчуци и месо), а с подправките, които придават "типичното" за мен, съм се заредила богато. Изключение правят сиренето и киселото мляко, разбира се. Първото мога да го заменя с техния "домашни сир", който няма нищо общо, но върши работа. Киселото мляко обаче е единственото, от което все още не мога да се откажа и започнах да си квася. И аз като Дебеланата си купувам една кофичка от Бг (само че взимам Елби, защото те имат много хубава колекция от закваски и качеството, и хигиената в завода им е на много високо ниво) и си подквасвам тукашно купешко пастьоризирано краве мляко.
Иначе това, което най-често готвя е:
1. Супички - доматена (харесвам я с чубрица, но и с босилек става много хубава, а него го има при вас предполагам); картофена (със сирене Simple Smile ); супа с броколи; супа-топчета; пилешка (тук продават разфасовки от фенер, крилце, шийка и воденичка); картофена крем-супа
2. Варива - леща и боб в тенджерата под налягане, грах и зелен фасул (купувам си ги замразени и най-често правя нещо като яхния, ама без запръжки и брашно, просто с по-малко вода и с повече доматено пюре)
3. Всякакви макаронени изделия - пълнозърнести, бели, шарени  Simple Smile , със някакъв сос или просто с масло и настърган кашкавал, пармезан или каквото ми попадне. Също така често правя пица със стар хляб, че е най-лесно, понеже готовите блатове не ми хавесват. Нареждам си филийките в тавата, като тук-таме ги начупвам и запълвам дупките, поливам ги със зехтин, домати и пр. Страхотно става, защото хлебчето се препича вкусничко.
4. Много готвя пълнени чушки - постни с ориз или сирене/извара и яйца; с месо също
5. Мусака с тиквички; с картофи; с макарони
6. Яйца - бъркани и на очи, но най-често по панагюрски, защото имам кис. мляко, а сиренето тук, както вече кзах ми върши работа
7. Варени зеленчуци на пара (пак замразени) - най-често си смесвам броколи, карфиол и млади морковчета; запечена царевица в микровелето и ей такива работи.

Не знам, дали съм ти била полезна, защото, ако нямаш подправките, не знам, доколко стават вкусни повечето от изброените супичке и манджички. Ако живееш във Франция няма да те мисля, защото тяхната кухня е много богата на подправки  Wink В Англия обаче въобще нямам спомен имаше ли или не богат избор на скъпоценни треви и семена. Хърватската кухня например е доста бедна на подправки. Реално използват само червен пипер (и то основно в колбасите). В магазина всичко на всичко има сушен магданоз, черен и червен пипер, джоджен, босилек и ... май това е. За сметка на това блъскат сол в неимоверни количества, а шоколадите им например са чак неприятно сладки.
Виж целия пост
# 6
Пиле с картофи
Пилешка супа
Пиле - фрикасе
Мусака
Пържени кюфтета
Супа топчета
Кюфтета доматен сос
Тиквички с кисело мяко (обожавам ги)
Винен кебап (това ще го готвя пак днес)
Ориз със свинско, пилешко, телешко или пилешки дробчета и сърчица
Свинско със зеле
Зелеви сърмички
Пържена риба – всякакви видове, но гледам да са с по-малко кости
Миш-маш
Сирене по шопски
Зрял боб и леща, но по-рядко
Задушени картофи с копър (любимо ни е)
Яйца по панагюрски
Агнешко със спанак или пресен лук
Свинско с праз
В общи линии готвя всеки ден, за да може на вечеря да имаме прясно и топло ядене. Освен това едно ядене повтарям веднъж на две седмици, не по-често.
Виж целия пост
# 7
Аз готвя без много фантазия, пьк и не сьм кой знае каква готва4ка.
1. мусака
2.зрял боб сьс запе4ени сарфалади ( аз ям само боба)
3. тас кебап сьс сварен ориз
4. таратор или супа от спанак поне 3 пьти седми4но
5. омлет с каквото има за пльнка( тука много ме бива)
6.лазаня, скоро се нау4их Wink
7.дроб4ета по селски ( с мн. лук)
8. свински месца с картофи, грах и зелен боб ( лЮбима манджа , ама само моя)
Зеле оби4ам много, но понеже тукаШното е "пластмасово" го готвя рядко. та ниЩо, 4е сьм в Италия паста( спагети) не готвя изобЩо, заЩото не  ям.
Десерти не правя,незнам Blush Само пала4инки и баници.
Виж целия пост
# 8
аz такава смесена см я подкарала че нямам думи
Мусака. гулаШ, лаzаня
гювеч .кнедли с кисело zеле, пица
кебап, Шницели , канелони
риба сьомга и пъстърва 2 пъти седмично
кремсупи все zеленчукови или проста картофена
раzни огретени на фурна
и много други простотийки
Месото гледам да е повече телеШко и пуеШко
Виж целия пост
# 9
Чета, чета и лигите ми потичат. Ей, нямате милост Wink  Grinning

От скоро време съм "луда" на тема всякакви джрканици. Еле като вляза в готварският форум и почва едно "оптване" на рецепти.
-питки (всякакви)
-тутманици, баници
-сладкиши най-различни
-иначе риба имаме всяка седмица в менюто - редуваме я и оптваме от всички. Последното ни откритие е една Ice fish, която се продава в Сейнсбърис за сега само. Обаче е доста скъпичка - 18.50 килото. Едно парче излиза около 10 паунда.
- мусака с картофи и кайма (по някога сама си меля месото с "комбайна", и всякакви каймени джрканици, като кюфтета, кебабчета, руло "Стефани"
- месо (всякакъв вид) задушено в иенско стъкло като редувам месо, гъби, топено сирене, кашкавал и заливам с вино и вода малко.
- пилешки бутчета с ориз
- пържоли (пак всякакви) с гарнитура от картофено пюре, задушени зеленчуци (картофи, моркови, парснип) , малко зеленина от зелен боб, броколи
- карфиол огретен, картофи огретен, тиквички огретен.
- пържени тиквички с кисело мляко
- издълбани тиквички и после напълнени с лук, шунка, моцарела, галета и техният пълнеж
- гювечета - всякакви
- паста и подобните около нея
Абе май не мисля да изреждам всичко, че бая ще отнема особенно с последните си експерименти Embarassed  Laughing  Laughing  Laughing
Пък и бременни има Wink
Виж целия пост
# 10
Цитат на: Honda

Пък и бременни има Wink

тъй де тъй, само да ми минат изпити и ще ви подхвана да ви искам рецепти за това-онова Rolling Eyes
Виж целия пост
# 11
Оооооо нееееее  Cry 4ета ви и ми се реве  Cry  Cry  Cry
Какви вкуснотийки си готвите ( потекоха ми лигите  Embarassed )
Аз заради тоя моя мъж  #2gunfire ( вие друг такъв каприз едва ли сте среЩали  Shocked  ) българска манджа не мога да хапна  Imp : по4ти ниЩо от наШата кухня по4ти ниЩо не му харесва  ooooh!
Пробвах да му правя мусака : реакция : Блаааааааа Confounded
Опита сърми от кисело зеле на една Бъдни ве4ер в Бг: реакция: Блааааааааа
Пълнени 4уШки: блааааааа
МиШ маШ : блаааа
Домати в салата не яде , само много рядко като сме си б Бг от немай къде.
Краставици: категори4но не
4уШки само от време на време и то задуШени ,4е му били тежки за храносмилане.
Патладжани: веднъж на високосна година.
Тикви4ки: само пържени и то 4ат пат. Тва ми ти тикви4ки огретен или тикви4ки с ориз: абсурд
Не яде руска салата, Снежанка и никакви сосове
На супите хи4 не е любител.
Толкова са много неЩата дето не яде,4е няма да ми стигнат два листа да ги изброя Imp
Та какво ядем ние в къЩи Imp :
1.всякакви видове паста с месо, сирене или риба и някой друг зелен4ук
2.разли4ни видове ризото
3. месо: пържоли телеШки на скара или пиле/пуйка_панирани,доста рядко правя кюфтета,има и няколко други рецепти с месо,които правим от време на време, наденица
4. риба
5.зелен4уци: зелена салата тип маруля, моркови, броколи, рядко карфиол, картофи съЩо рядко, грах веднъж на 100 години, 4уШки и май това е
6. сирене всякакво ( за мой късмет му харесва и наШето сирене та правя поне гюведжета )
7. Шунка и салами , но от тукаШните. Това луканки, суджуци, пастърми: забрави
8. плодове: ябълки ( ако може само тях би ял ), банани,киви от време на време,портокал само по един определен на4ин и то не като плод за десерт,пъпеШ и диня доста рядко, праскови,кайсии.
И баста  Imp
На мен ми иде да си тегля курШума  #2gunfire
Виж целия пост
# 12
Ще си плачем май на рамото взаимно е теб, скъпа Мcdirock. Моят е абсол\тно същия само дето и ориз не яде!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sick


Хондичка, ти направо ни завираш в ъгъла с тоите кулинарни умения! Пусто кат не ме влече....Sad. (Я кажи стана ли на Пипирудката питката?)
Виж целия пост
# 13
Мале мила mcdirock
ти си била жива zа оплакване.
Моя само домати не яде. Ама само сурови, иначе пей дава zа доматен супа или доматени сосве чак уШите му плюЩат
А уж германец с френска кръв пък нито по немската кухня чак дак мре нито по френската. Виж обича да се облажлва от френските сирена. Та и аz покрай него се научих. То тая Шия при мене не е от турШия, я
Ама това товето мъжленце си е направо zа  #2gunfire
Съжалявам те и се надявам че тов му е единствения кусур. Че нали любовта им минавала преz стомаха
Виж целия пост
# 14
Цитат на: mcdirock
Оооооо нееееее  Cry 4ета ви и ми се реве  Cry  Cry  Cry
Какви вкуснотийки си готвите ( потекоха ми лигите  Embarassed )
Аз заради тоя моя мъж  #2gunfire ( вие друг такъв каприз едва ли сте среЩали  Shocked  ) българска манджа не мога да хапна  Imp : по4ти ниЩо от наШата кухня по4ти ниЩо не му харесва  ooooh!
Пробвах да му правя мусака : реакция : Блаааааааа Confounded
Опита сърми от кисело зеле на една Бъдни ве4ер в Бг: реакция: Блааааааааа
Пълнени 4уШки: блааааааа
МиШ маШ : блаааа
Домати в салата не яде , само много рядко като сме си б Бг от немай къде.
Краставици: категори4но не
4уШки само от време на време и то задуШени ,4е му били тежки за храносмилане.
Патладжани: веднъж на високосна година.
Тикви4ки: само пържени и то 4ат пат. Тва ми ти тикви4ки огретен или тикви4ки с ориз: абсурд
Не яде руска салата, Снежанка и никакви сосове
На супите хи4 не е любител.
Толкова са много неЩата дето не яде,4е няма да ми стигнат два листа да ги изброя Imp


хех, споко...и ние у дома не ги ядем тея неща...ама не щото не ги обичаме, ми щото няма кой да ни ги сготви Cry Затова 2 пъти в годината като си идем в БГ и....поzнай eat  Arrow ехх, че няма дебела иконка ...newsm77

Ако ни осиновиш обещавам да си иzяждаме всичко   angel008
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия