В какво искате да възпитате детето си?

  • 1 175
  • 19
За пореден се убеждавам, че това с възпитанието си голяма работа, направо къртовски труд и усилия, при това доста често си нямаш идея от крайният резултат Laughing. Ей го на – чета си една книжка и попадам на следното интересно и елементарно на пръв поглед предложение. Двамата с таткото да направите списък на уменията и качествата, които искате детето ви да притежава. Страхотна идея и  Hug... речено сторено !

Първо се изненадах колко много неща харесвам, но не до толкова, че да искам детето ми да ги притежава. Например всички се възхищаваме на ‘послушни деца’, но аз не искам Зори да е послушна – предпочитам буйно, експериментиращо дете със забележимо присъствие и темперамент, да прави нещата както то ги вижда, а не както му бъде казано.
После се изненадах колко черти в моя характер не бих искала да предам  Embarassed – това виж не знам как ще стане, но е добра насока за размисъл Wink.
А последната изненада дойде при сравняването на списъците..... а сме заедно с таткото вече 9 години. Сега водим преговори за влизане в коалиция hahaha.
Та ей го мойто моделче на 'Зори по поръчка', посъкратено де  Flutter Mr. Green

- независимост, самостоятелност (в най-широк смисъл – да не се води от стереотипи и идоли, а да търси своите истини)
- достатъчно смела за да експериментира, опитва и търси (тези са продължение на първите)
- инициативност и предприемчивост
- да е привързана към семейството си и традициите му
- хранителна и здравословна култура – да се интересува от здравето и храната си
- да се грижи за тялото, външният вид и хигиената (и тази на заобикалящата я среда Wink)
- толерантност
- упоритост
- отзивчивост, да споделя своето и да помага на другите (‘който дава-получава’)
- любов към книгата, природата, родината (звучи банално но аз така съм възпитана и за мен тези неща са много важни)
- общителност (по-точно да умее да комуникира с различни от нея хора)
- да не се страхува и отрича от силните емоции – и своите и чуждите. Да раздава от себе си и да показва което иска, както и да приема същото в другите.
- търпение
....

А как би изглеждал вашият списък?
Виж целия пост
# 1
опитвам се да възпитам здрави,почтенни и доволни от изборите си хора,ни-що повече;
*
определено има много неща от мен които се старая да не им предавам,списькът е бая голям
Виж целия пост
# 2
Ох много е трудно. Възпитавам това което смятам, че ще е най добро за него и искам да притежава качества които са достойни за уважение. Не знам до къде ще се справя, но с Божията помощ, всичко е възможно.  Grinning
Виж целия пост
# 3
Ох, Слави... бях си правила списък преди една година в отчетни  Simple Smile Не знам дали мога да го изровя и да видя дали мисля по същия начин, би ми било интересно  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Честност и трудолюбие! 

Може би това е малко отклонение, за което се извинявам, но имах подобен разговор тази сутрин и изводът ни беше, че децата са образ и подобие на родителите.  Трудно е родител да възпита у децата си добродетели, които той самия няма...  Вие какво мислите?
Виж целия пост
# 5
Убедила съм се, че личният пример, искаме-не искаме, най-много възпитава. Така че старая се това в което не желая да възпитавам децата си, да не го правя.
Не ми се прави списък, но всички мои качества и добри и лоши биват попивани моментално, поне за сега. После започва да възпитава училището и улицата и там вече ще се замисля доста какво да правя, че да се избягнат някои нежелани възможни изходи.
Виж целия пост
# 6
Опитвам се да я науча да бъде добра,честна спрямо себе си и другите и търпелива Flutter.Има и много други неща ти си ги споменала,но е трудно,много трудно да я накараш да вярва в всичките тези неща.Искам просто един ден ,да се горде с възпитанието  си и да не се срамува,че е това което е !  bouquet
Виж целия пост
# 7
Искам просто да бъдат щастливи от това, което са!
Виж целия пост
# 8
Моят буреносен тийнейджър си го имам, откакто той е на 12. Сега е на 15. Когато дойде при мен вече животът му беше показал много ясно какво му е нужно, за да оцелее. Жестокостта, която е била проявена към него е била огромна, но в крайна сметка, тя го е научила как да се оправя с почти всичко. Въпреки това съм твърдо решена да го науча на следните неща:

-Животът не е толкова гаден, колкото изглежда.
-Приятелите са най-скъпото нещо на света и без тях никой не може, каквото и той да ми твърди.
-Гледай от розовата страна на нещата.
-Оптимистите живеят по-дълго.
-На теб може да ти е гадно, но сто на сто съществува някой, на който му е хиляда пъти по-гадно.
-Самосъжалението не помага, никога!
-Колкото и проклето да е било миналото ти, то е минало, а настоящето си е настояще! Гледай напред!
-Стига си мислил "Ами, ако това стане..." Тичай напред, а пък, ако спреш, оправяй се, след като се случи!
-Усмихвай се и стига си се съмнявал толкова в хората!

Искам още да го накарам да разбере, че никой не ме е вързал и не ме е накарал на сила да го осиновя! Аз само направих този избор! Колкото и да ми е коства да го отгледам, той не ми е длъжен за нищо!

Мога с гордост да заявя, че още, когато за първи път се видяхме с него, той вече беше изградил всички качества, които правят човека, човек. Остава само да му набия в главичката изброените неща...
Виж целия пост
# 9
Убедила съм се, че личният пример, искаме-не искаме, най-много възпитава. Така че старая се това в което не желая да възпитавам децата си, да не го правя.

И аз така мисля - в тази връзка: Възпитавам основно себе си, но първо заради мен самата и едва след това заради дъщеря ми.  Naughty

Нея се опитвам по-скоро да я разбера и да я 'насоча' максимално леко, нежно и с диалог към някои основни неща: хигиенни навици, уважение към себе си и околните, сигурност във собствените й възможности и "да се простира според чергата си" /което моите родители продължават и сега да ми повтарят/.

Колкото и да не ни се иска много от качествата са 'заложени' у децата ни и щем не щем - се проявяват.  Peace
Виж целия пост
# 10
Честност и трудолюбие.
Виж целия пост
# 11
Вярно е, че децата копират родителите си. Но също така е вярно, че децата се учат и от недостатъците ни. И двамата с мъжа ми сме категорични, че има черти на родителите ни, които тенденциозно се опитваме да избегнем.

Това, което искам от дъщеря ми (или по-точно това, което бих искала да постигна) е:
- да вярва в себе си
- да изгради собствена индивидуалност (т.е. да не плаща "данък обществено мнение")
- да е отговорна
- да е организирана
- да преследва целите си
- да е възпитана
- да е добра и милостива
- да не се поддава сляпо на емоции
Виж целия пост
# 12
Най-напред искам да са ми здравички дечицата. А иначе много бих искала да възпитам у тях самочувствие и вяра в себе си, все неща, които на мен адски ми липсват И понякога чак се учудвам колко са ми нужни.
Виж целия пост
# 13
Във всичко хубаво искам да я възпитам, но при положение, че аз имам черти от характера, които не ги харесвам, таткото и той (защото идеални няма), дали няма да ги придадем на детето си без да искаме ..

Най- много искам да вярва в себе си, да бъде борбена  и никога да не оставя нещата наполовина ...
Да бъде деен човек, все нещо ново и ново да я вълнува ..
Да бъде организирана и подредена, това само може да й помогне ...
Да бъде милостива и грижовна, но да не се оставя някой да използва това срещу нея ..
Да има чувство за мярка и да знае че, понякога живота предлага големи изкушения, но по пътя към тях, често се случва човек да изгуби себе си ..
Да бъде честна и на бялото да не вика черно, без значение в каква ситуация ще попадне ...
И най- вече да прави това, което я прави щастлива .. на сила хубост нестава .. 

и още куп други неща ...  Grinning
Виж целия пост
# 14
1)Да обича истински,от сърце и душа(на това много държа)
2)Да е честен и трудолюбив
3)Да има самочувствие и да бъде убедителен във всичко,което прави
4)Да проявява творчество,да има въображение
5)Да е състрадателен
6)Да е любознателен,дори любопитен
7)Да е весел и забавен,но и сериозен(когато трябва)
Има още много,много,а и е много трудно да систематизираш нещата.Възпитанието е трудно нещо,но общо взето става така,че децата виждат света чрез нас-за това да им покажен ,че светът е едно прекрасно място Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия