Имат ли нужда децата от лично време?

  • 1 122
  • 28
Това ми е въпросът.
Заради грипната епидемия спрях Лили от градина, но тъй като нямам възможност да я гледам, я водя при свекърва ми през деня, а вечер си я вземам. Забележки по гледането й нямам. Свекърва ми е пенсионирана детска учителка и много се занимава с Лили - учи я на песнички, стихотворения, да сричкува, рисуват, играят заедно и т.н. Това, което ми прави впечетление е, че не й оставя време да се занимава сама, каквото и да правят, го правят заедно. Замислих се, дали детето няма нужда от време за себе си - да играе само, да фантазира докато разглежда книжките си и въобще да търси начин да се занимава само.
Не знам защо си мисля, че не е добре такова пълно обсебване. За мен това не е проблем, защото нещата са временни (скоро пак ще я пусна на градина), но ми се иска да поразсъждаваме по въпроса.
Виж целия пост
# 1
Аз съм "за" личното време на дъщеря ми Laughing. Тя  си показва кога иска да се забавлява сама - да рисува, да реди буквички....после идва и сама ме вика да видя какво е сътворила Heart Eyes....
Виж целия пост
# 2
 Разбира се, че имат нужда от такова време - моите сами си показват кога искат да се занимават с нещо, без да ги притеснява друг.
Виж целия пост
# 3
Имат нужда, разбира се. Първо, за да може самото дете да "пофантазира", както ти казваш и второ, за да се научи да не получава всичко на готово. Казвам на готово, защото ако на едно дете му се осигуряват непрекъснато знимания и забавления, идва момент, в който то спира да ги търси само и разчита на околните да го направят вместо него. Пък и всеки човек се усеща сам за себе си кога какво му се прави.
Виж целия пост
# 4
Според мен, както ние имаме нужда от лично време, така и децата ни. На моята дъщеря редовно й осигурявам такова време. Удоволствие за мен е да я наблюдавам как си играе, как си бъбри през цялото време и главичката, какво ли не й измисля в такива моменти Mr. Green Heart Eyes
Виж целия пост
# 5
Разбира се, че имат нужда от такова време - моите сами си показват кога искат да се занимават с нещо, без да ги притеснява друг.
Peace
Кали също обича да се занимава от време на време с нещо сама, и ми показва,че не иска да я безпокоя.
Виж целия пост
# 6
Мили мами, кажете ми  моля  как така моята щерка никога не показва желание за самостотелни игри?! През цялото време трябва да съм до нея , а когато се отдале4а малко- 4увам "Ами мама?:Каде е мама?", при което се ослу6вам като гърмян заек,докато не ревне и  със сълзи да ме търси! Дори и на терасата за по цигара не мога да изляза! Да не казвам, 4е и когато сме навън с други деца-държанието и е същото!Спряла съм и да се опитвам да  променям поведението и! Затова ви казвам- ВНИМАВАИТЕ С ОБСЕБВАНЕТО- за6тото мисля ,4е за това и поведение и аз имам вина. Принципно мисля , 4е децата имат нужда от ли4но време!
Виж целия пост
# 7
Имам пред очите си пример за обсебващо дете - нищо не прави, без да поиска цялото внимание на околните. Понякога е много изтощително - "виж къде седнах", "виж как ям", "нали така съм много хубава", "скучно ми е", "никой не ми обръща внимание"... Определено смятам, че е много важно децата да се научат да се забавляват в собствената си компания. Това развива много положителни страни на характера им - включително и умението да се харесваш сам, да нямаш нужда от непрекъснатото одобрение на околните.
Виж целия пост
# 8
Децата сами си показват дали имат нужда. София много често ме гони от детската стая, затваря се и си измисля игри, оставям я, като й омръзне, идва и ме вика.
Виж целия пост
# 9
И аз съм за личното време, въпреки че Алекси рядко го "практикува". И аз мисля, че се дължи на бабите. В момента също съм го спряла от детска заради епидемията. Сега е при свекървата и нещата са се засилили: постоянно ме пита: "сега какво да правим?"; "това с кой цвят да го нарисувам"... Смятам, че затова е много важно децата да ходят на детска градина - така се научават на самостоятелност, на общуване със себеподобните, на изява без да се притесняват и т.н. Така че, очаквам това да отмине. Със сигурност, като пораснат още малко ще искат вече да не им се бъркаме, всичко да правят сами и сами да си решават всичко. Тогава пък на нас няма да ни изнася............. Wink
Виж целия пост
# 10
И мойте сами си показват.
За мене е най- прекрасното време, когато искат да се усамотят  Wink
Виж целия пост
# 11
И децата и възрасните имат нужда от лично време. И  за мен е най-прекрасното време ,докато дъщеря ми се усамотява, гледа детско, или си играе нещо...
Виж целия пост
# 12
Имат, само че може да се прояви и по-късно. Проличава си. Имаше един период, в който непрекъснато ги водехме насам-натам, все организирано. Сега го даваме малко по-спокойно, виждам ги, че имат нужда от по-бавни обороти, особено през уикенда. Тогава си приказват какво е било на училище и в градината (обичам да подслушвам  Heart Eyes) , играят на разни измислици, занимават се с нещо по желание.
Ако детето се радва на общуването със свекърва ти и не се дърпа от вниманието й, не бих се притеснявала. Може пък точно така да се полагат основите на себеоткриването и на знанието какво да правиш със себе си, а не просто да се мотаеш като муха без глава. Всичко си идва на място с времето, само дето на нас понякога ни се струва, че времето върви бавно.
Виж целия пост
# 13
И дъщеря ми се заиграва сама отвреме- навреме, което ме радва. Grinning
Виж целия пост
# 14
Имат нужда разбира се, но поне моята доброволно не иска да се "възползва" от него. Обикновено съботите и неделите е плътно до мен  Tired. От обяд започвам да се изнервям и да се опитвам всячески да я ориентирам към самостоятелни занимания. Обикновено в следобедните часове вече не издържам и ставам по-крайна в желанието си да си осигуря пък мое лично време  Twisted Evil. Съответно се скарваме  Crossing Arms, Цвети се нацупва, отива си демонстративно в стаята и.... най-после започво чудесно да си играе сама, напълно забравила, че ми е сърдита  Mr. Green. Голям зор е докато се зиграе, пък после още по-голям докато я пренасоча в режим "подготовка за сън" Rolling Eyes.
Бабите и обикновено "се смиляват" и остават цял ден на нейно разположение. Все се чудят,  аджеба защо това дете никога не се занимавало само newsm78 Ами защото има балами да го занимават  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия