Чешки перник - как? И въпрос за мамите в Чехия.

  • 1 432
  • 5
Здравейте!

Като дете баща ми се връщаше от командировки с кутия от тези вкусотии.

Перникът представлява нещо като меденка - две слепени с мармалад меденки, покрити с шоколад. Вкусът им се различава доста от българските купешки меденки (по мои спомени).

Някоя мама от Чехия да знае случайно рецепта, по която да опитам да направя перник?  Hug
Виж целия пост
# 1
Здравей!

Живея в Чехия и перника знам много добре. Точно меденка си е, само че тук му слагат повече видове подправки. Е има различни видове перник - малки пернички, които се украсяват с белтъчна глазура, перник(за който ти говориш) - две слепени половинки с мармалад и поляти с шоколад и домашният им вариант - нещо като меден кекс(блат), който се разполвява и маже със сладко(по желание полива с шоколад). На мен тези подправки са ми доста силни(аз имам непомосимост към силни миризми и вкусове), но тук са много обичани. Проблема  е че, всички си купуват готова смес за правене на перник или поне готова смелена подправка. Знам горе-долу какво съдържа - анасон звездовиден и обикновен анасон, канела, карамфил, кардамон, джинджифил, бахар и дори малко черен пипер, може би още нещо но сега не се сещам. Най-близко до това може да бъде новата подправка в бг за джинджифилови курабии (не зман обаче точното име, но момичетата говориха за нея в Коледната тема).

Ако те интересува рецептата за домашния перник, мога да я преведа, но няма да е изпитана (както казах, на мен подправките ми идват много и най-вече канелата).
Виж целия пост
# 2
Много ще съм ти благодарна, ако отделиш време да преведеш рецептата. Аз поназнайвам езика, но имената на подправките много ме мъчат. ooooh!


Благодаря ти! Hug
Виж целия пост
# 3
Чешки перник (меден кекс)


Снимката и рецептата са взети от Vareni.cz

Продукти:
3 ч.ч(250мл) пресято брашно
2 ч.ч захар
2 ч.ч прясно мляко
1,5 ч.ч олио
2 с.л какао
2 яйца
3 с.л мед
2 с. л ром
1с.л ситно смяна смес от равни количества: звездовиден анасон, обикновен анасон, карамфил, кардамон(зърна), канела и бахар.
настъргана лимонова кора
1 бакпулвер.

В дълбока купа смесваме сухите съставки - брашно, захар, какао, бакпулвер и подправките. Заливаме с млякото, олиото, яйцата, меда и рома и разбъркваме добре всичко. 
Тестото наливаме в дълбока тавичка предварително намазана с мазнина и посипана с брашно или грис. Печем в предварително загрята фурна на 180 °C, за около половин час. Когато изстине може да се разреже по дължина и да се промаже с конфитюр по желание. отгоре се полива с разтопен шоколад, по желание може да се посипе с настъргани ядки или кокос. По желание в тестото могат да се прибавят и захаросани плодовем ядки или стафиди!

Добър апетит!  bouquet
Виж целия пост
# 4
natalyna, поздравления!   bouquet  Боже, колко много неща знаеш...... Hug
Виж целия пост
# 5
natalyna, благодаря ти от все сърце! Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия