Празнуване на Баба Марта в училище

  • 1 779
  • 8
Не намерих подобна тема и за това пускам тази.

Всяка година в класната стая на детето ми раздаваме мартенички и разказваме за обичая.  Обаче, ми се струва, че обясненията ми са прекалено сухарски за деца на 7, 8 годинки.  За тази година пак имам мартенички за класа, но искам така да презентирам, че всички деца да запомнят за цял живот  МАРТЕНИЦА и България   Grinning  Може ли да споделите опита си от подобни ваши празнувания и евентуално да пуснете (на англ.) приказка, разказче или песнички, които да използваме? А може и такава кампания да подемем... Кампания "Мартенички" в училищата в чужбина.  Какво мислите?

Виж целия пост
# 1
Ха! И аз обичам много да разпространявам нашите обичаи, но го правя сред приятелите, защото моята е още малка и другите деца са от 2 месеца до 3 години в яслата, тъй че едва ли ще запомнят за цял живот що е МАРТЕНИЦА  Mr. Green Laughing

А иначе разкала ли си им легендата, откъде идва мартеницата?
старобългарска легенда за произхода на мартениците

Ще изчакам малко с личните прояви аз, но ще следя с интерес какво се пише тука..

Поздрави!!

Клео   bouquet
Виж целия пост
# 2
Ами те и румънците имали мартеници, да ги вземат мътните Sick . А това бъркане на БГ с Румъния ми е болна тема ...
Иначе синът ми си ходи с мартеничката, той знае обичая и може да го обясни ако го питат. Легендата също са я чували в бг у-ще, но надали я помни.

Имах приятелкa, която беше раздала в детската градина мартенички с пояснение написано на листчета за родителите какво е това. Интересно им е било.
Виж целия пост
# 3
Не намерих подобна тема и за това пускам тази.

Всяка година в класната стая на детето ми раздаваме мартенички и разказваме за обичая.  Обаче, ми се струва, че обясненията ми са прекалено сухарски за деца на 7, 8 годинки.  За тази година пак имам мартенички за класа, но искам така да презентирам, че всички деца да запомнят за цял живот  МАРТЕНИЦА и България   Grinning  Може ли да споделите опита си от подобни ваши празнувания и евентуално да пуснете (на англ.) приказка, разказче или песнички, които да използваме? А може и такава кампания да подемем... Кампания "Мартенички" в училищата в чужбина.  Какво мислите?



Аз миналата година заедно с мартенички  бях разпечатала легендата за мартеницата за всяко дете и учител. Тази година на първи март ще облека малката в национална носия и ще ида с нея да раздаде мартеници и кокичета със здравец Simple Smile (ако има кокичета, че с този студ тази година .....).
Още се чудя обаче аз ли да правя мартениците или да ми пращат отново от БГ.
Някой да има песничката БАБА МАРТА БЪРЗАЛА?
Виж целия пост
# 4
а защо тази година за разнообразие не оставиш на детето да разкаже? може да се справи по-добре от майка си Wink... моите щерки разказваха година-две за обичая на съучениците си, но от известно време не искат.
из нета има немалко разкази на английски за мартениците и баба марта, няколко варианта при това. ето ти няколко от тях - един, втори, трети. ако нито един от тях не ти допадне, направи един сърч в гугъл martenitsa или baba marta ще ти излязат стотици, ако не хиляди, страници с резултати по темата.
Виж целия пост
# 5
Мерси много!

Ще послушам съвета на Миз и ще оставя Лили да презентира!   Laughing

На мен майка ми ми праща не скъпи мартеници от БГ всяка година.  В БГ училището децата, обаче си ги правят сами и винаги е голям купон!

Виж целия пост
# 6
Хайде какво става....?! Никой друг ли няма да носи мартенички в чуждите училища??

А знаете ли нещо повече за този сайт:
http://www.martenica.com/


Поздрави,
Клео.     bouquet

Виж целия пост
# 7
Клио,

Много готи сайт!  Пробно си пуснах на мен мартеница, да видя как ще е доставката  Laughing
За 1в път го виждам. 

А от къде мога да взема значки с БГ знамето.  В Църквата в Манхатън всяка година продават мартеници закачени с такава значка, но не знам от къде мога да купя bulk

Виж целия пост
# 8
ааа, как да не носим? носим! и италианците ги възпитаваме! Peace Peace
обясняваме какво е, как се прави, защо... и за щъркелите също /нали тук децата не са виждали жив щъркел/.  Mr. Greenтази година мисля да предложа на учителката малките  да спретнат в час по една мартеница . каквито са любопитни /6-7-8 годинки/ ще им е интересно.

като разказвам за Бг, нося и една географска карта - свързвам разказа винаги с Италия, с това, което са учили за реки, планини, море, колко време се пътува със самолет до там... те ти задават въпроси /защо така, защо онака, какво ядете, как пишете.../ . драснеш на дъската и нашата азбука, отдолу тяхната. а сега си напишете името на кирилица! смеят се, ма пишат!  hahaha

поговориш им малко и на български. гледат умно... newsm78 само твойто се надува, че разбира! и му се вдигат акциите, щото другите го питат какво си казала.

разкажеш за Розовата долина - покажеш сувенирче, сапунче, туй-онуй... и така
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия