За детските градини...Имате ли проблеми със записването на децата си?

  • 589
  • 12
Предаването "Часът на Милен Цветков" отново прави мама-тема.
В петък ще правим предаване, наречено "Бейби бум". В рубриката "Гласовете ви чувам" искаме да направим анкета за недостига на места в детските градини. И ви питаме: Предстои ли ви този драматичен момент? Колко години чакате за детска градина? Има ли сред вас такива рационалисти, които са се "Записали" за детска градина на 3-4 места? Има ли такива сред вас, които са принудени да разчитат само на баба, защото тяхното дете не е сред "щастливците"?
Аз имах приятелка, която чака цяла година да запише сина си на детска градина... Най-накрая успя:)
Знаете ли конкретни детски градини, където има този проблем!
Виж целия пост
# 1
 Аз проучих как стоят нещата в градината, която исках да посещава синът ми. От там ми казаха, че трябва 1 година по-рано да подам документи, за да го приемат, така и направих. Не съм имала проблеми, не съм го и записвала на няколко места , а само там.
Виж целия пост
# 2
Еми зависи в коя детска градина.... има детски градини, които дори и преди 1 г. да си си записал детето пак няма да го приемат.... (като пример в кв. Овча купел... ) а иначе е така 1 година преди да почне се подава молба...а за яслите... след като излезнете от родилното отивате в яслата и го записвате... иначе не става... hahaha
Виж целия пост
# 3
Така, ако не знаете от тази година има нова инструкция от столична община и молби за прием в детските градини се подават за следваща учебна година от 1 януари на текущата календарна година. Иначе и аз бях подала молба още миналата година, но този януари трябваше да подам отново и понеже не спах пред детската градина съм с входящ номер 56. Би трябвало да съм с предимство, понеже баткото ни е в тази детска градина, но не е съвсем ясно какъв ни е статута, защото той е в предучилищната група, която свършва през май и няма да се учудя, ако ми кажат, ами той не се води второ дете. Лошото е, че нямаме и баба на която да го оставим и вече търсим детегледачка
Виж целия пост
# 4
  Ние за щастие нямаме този проблем,малката посещава ясла в едно ОДЗ с кака си.Директорката каза,че първо приема молбите на всички деца от яслата,които искат да продължат там в градинска група и след това са всички останали,които са подали молби.Другото предимство е,че малката е второ дете. Hug
Виж целия пост
# 5
ооо, да определено има проблем както с недостига за места, така и с коректни директорки - при положение че при подаването на молбата бяхме записани под номер 5, тя ми се обажда и ми заявява че места няма и няма да може да приема детето ми Shocked - и аз и викам е как така нали сме 5ти номер и тя започна да увърта и накрая се стигна до думата ПАРИ и аз твърдо и заявих че пари няма да дам за да ми бъде прието детето #Cussing out
Виж целия пост
# 6
На нас ни предстои тръгване на детска градина наесен. Тъй като за тази градина, която харесвам и искам за дъщеря ми има голям наплив, наложи се да запиша детенце още през есента на 2005 г. Тогава беше номер 278 в списъка. С новата наредба се наложи в началото на януари да я запишем наново. Тъй като не го направихме точно на 3 януари като повечето родители смятах, че вече нямаме шанс. Но се оказа, че не са се записали чак толкова деца и извадихме късмет - в списъците сме 40-и. В този случай е почти сигурно влизането ни, освен ако не се намесят странични фактори. А ако трябваше да се спазва реда според датата на записването най-вероятно щяхме да сме първи или втори номер.
Не приемам това ранно записване (имам приятелка, която записа детето си на градина веднага след раждането му и така си гарантира сигурно приемане), нито пък истеричното висене на родата цяла нощ в нощта на първи срещу втори януари, за да успее да осигури място в харесаната градина. Но всички се принуждаваме да реагираме според нововъведенията.
В нашия квартал - "Гео Милев", има доста детски градини, така че до кошмарни ситуации не се е стигало. Но пък хубавите се броят на пръсти и всеки иска да запише детето си там. В крайна сметка като не успееш, се принуждаваш да търсиш компромисен вариант. Мисля че точно това кара доста родители да се презастраховат и изберат поне още две алтернативи за децата си. Аз лично съм записала дъщеря си само в тази, в която искам. Надявам се, че няма да ни мине котка път. Но ако се случи ще търся друг вариант - вероятно една от частните градини наблизо, в която таксите са почти като на държавните, но подборът на децата се прави по специални критерии, или пък просто детенце ще остане при баба си.
Виж целия пост
# 7
Подадох молби в две детски градини. В едната имам входящ номер 30, а в другата 36 и ми казаха, че нямам почти никакъв шанс , защото приемат 25 деца, а в едната още не са подали молба децата от яслата, които са с предимство. Честно казано незнам какво ще правя септември,ако не го приемат на градина.
Виж целия пост
# 8
Вероятно ще правите проверка само за София - не зная как е там. Идете в някоя централна ДГ във Варна, Звездичка, да речем и питайте по колко деца са в група и дали си решават проблема с мястото като слагат по две деца да спят на едно легло.
Но няма смисъл.
Задайте въпрос на кметове или не знам на кого, защо за последните седем-осем години не отделиха средства за нови ДГ, въпреки че беше ясно доста отдавна, че след реституцията  местата няма да стигат?
Иначе нормативите не са изменени - 16 деца в група за ясла, (за ДГ 25, доколкото знам). Идете и вижте какъв зверилник е една яслена група с 40 деца.

P.S. Във Варна няма голяма конкуренция на частни ДГ и цените се въртят около една средна заплата и отгоре.
Виж целия пост
# 9
Ние вече сме на градина, но доста драматично. На 3.01.2006 г. моята леля отиде в 3 ч. през нощта пред прословутото 8 ОДЗ и е чакала до 7.30, за да ни запишат под наистина преден номер. После стискахме палци и се молехме горещо да има място за малката. Но не ми се иска никога повече да преживявам подобни драми, които ми напомнят силно на "прекрасните години на развития социализъм" и опашките за всяка дефицитна стока!
Виж целия пост
# 10
Проблемите,които се поставят е добре,само с тази разлика,защо някой от дадените частни парцели за блокове не станаха детски градини и училища,имам пред вид квартал Борово,Манастирски ливади.Сигурно реакцията на собствениците щеше да бъде като за Натура 2000,че и още по жестоки.Предлагам от тези квартали ,за да не спим повече пред детските градини общината да организира транспорт и децата ни да посещават свободните места в градините на Владая,Мърчаево и други такива,към центъра вместо да стоят празни.Това мисля,че е добро решение.Средствата за транспорт ще си плащаме ние.
Виж целия пост
# 11
Пред 8-мо ОДЗ опашката за записване през първия работен ден, е започнала от предния ден в 17:00.
Мъжа ми отиде в 1:00 през нощта и бяхме на 58-мо място, като ще приемат 54 деца. "Самотни" майки (повечето от които живеят с бащата на детето си на семейни начала) са с предимство. Ние нямаме шанс.
Виж целия пост
# 12
Двамата с мъжа ми се наредихме на две опашки на 3ти януари сутринта /в 7,30/. Аз успах да подам молба около 14 часа, след това отидох да го сменя в другата градина. Там подадох молба в 16 без пет мин. Добре, че денят не беше много студен. Няма да ви обяснявам как се чувствах след цял ден висене по опашки . Нядявам се да ни приемат в една от двете градини /в едната Ники ходи на ясла, а на другата се водим в района/ Инъче не сме особено предни номера. Все пак много родители са спали там. Човека с първи номер беше там от прединя ден на обяд #Crazy Ситуацията е повече от абсурдна, но така е в много сфери от ежедневието ни Rolling Eyes
Пожелавам си да не ми се налага пак да изживея този кошмар! Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия