Мартеници- идеи, изработване

  • 164 458
  • 92
Давайте идеи за мартеници- време не остана!

Аз лично се старя да изработя сама, поне повече от половината, че какта раздава на всички приятелки.
Тази година още не съм започнала, но е време.

Нека тук споделяме идеи, показваме намерени в нет- а и вече направени от нас или някой друг.
Виж целия пост
# 1
И аз  мислех да пусна такава тема, но ти ме изпревари. Все още нищо не съм направила, но скоро ще се включа с осъществени идеи.
Виж целия пост
# 2
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Ето няколко сайта,в които има сполучливи неща:

http://nik-bg.com/catalogue2.php
http://www.martenici-tania.com/zakichene1.htm
http://free.hit.bg/martenici/malki/Untitled-1.htm
http://www.martenitsa.dabg.net/

Това също е свежо:
Виж целия пост
# 3
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Peace
Аз също правя такива .... Wink
Купувам за децата мартенички с играчки.

http://www.babamartabg.com/
Виж целия пост
# 4
Аз досега все купувах, но знае ли човек. За Коледа ме запалихте и си направих някои нещица, може и мартенички да сплета. Ще следя с интерес
Виж целия пост
# 5
Браво момичета!  bouquet
Нямах време да разгледам всичко- използвам погодата за разходки.
Но пък се запасих с конци, купих и едни пайети- квадратчета пък да видим.
Имам от миналата година гердани от всичко по 1 лв, които също може да влязат в употреба.
Виж целия пост
# 6
Всяка години правим мартинчки с дечурлигата Grinning  Тази мисля да не прави изключение. Днес ще ходя до магазин Слънчоглед. Там имаше разни интересни нещица, които могат да се включат в мартеничкоправенето Grinning Имаше мънички пендарчета, някакви чушлета в бяло и червено, много интересни дървени и керамични мъниста, а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.
Виж целия пост
# 7
Харесвам най-обикновените шнурчета,които се връзват на китката,такива и подарявам.
Peace
Виж целия пост
# 8
запис.
Виж целия пост
# 9
Супер! Много се радвам за темата. Не е никак рано. По книжарниците вече има много мартенички. Записвам се с интерес и с каквото мога ще помагам.
Виж целия пост
# 10
 Peace
Виж целия пост
# 11
Всяка години правим мартинчки с дечурлигата Grinning  Тази мисля да не прави изключение. Днес ще ходя до магазин Слънчоглед. Там имаше разни интересни нещица, които могат да се включат в мартеничкоправенето Grinning Имаше мънички пендарчета, някакви чушлета в бяло и червено, много интересни дървени и керамични мъниста, а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.

и аз смятам така да направя, дано не си остана само с намеренията Sick
Виж целия пост
# 12
И аз си правя от 2-3 години.. май е време и тази година да се захващам. Правя само за ръката, защото такива  харесвам
Виж целия пост
# 13
Вчера посетих Слънчоглед и си накупавахме материал, очаквайте вкючване от утре Mr. Green За съжаление дървените калинки и листенца бяха свършили Sad Обещаха за другата седвимица и ще взема пак да ги посетя Laughing
Виж целия пост
# 14
И аз смятам да направя нещо, сама тази година. Още не съм мислила какво точно, пък и няма много време...
Виж целия пост
# 15
Който умее да плете на една кука, може да направи много красиви мартенички.
Виж целия пост
# 16
Имам вече готова продукция. Направих детските гривнички. Миналата година нямах много време и купих готови шнурчета, нарязах ги и сложих по едно мънисто за стягане. Сега реших да се постара повече и направих глинени кръгчета, които нацапах с темперни бои и лак. Шнурчетата са различни, защото ми омръзва, ако плета едно и също.

Опаковала съм две мартенички от камарката с прозрачно фолио, но не е съвсем сполучливо. Другото, което ми хрумва, е да режа найлон и да лепя отзад с тиксо. Ще се радвам и на други идеи.

С тази "мартеница-гигант" украсявам вкъщи


А това е едно от любимите ми прости моделчета
Виж целия пост
# 17
Ати - ръкопляскам с две ръце за мартеницата-гигант!
Виж целия пост
# 18
момичета дайте някаква идея-как да направя мартеница с име/не мога да плета/.Трябва да е голяма и да служи по скоро за украса на дом/за известно време разбира се-докато видят щъркел
/
Виж целия пост
# 19
Ати - Браво! Много са хубави, доста старание си вложила.......
Виж целия пост
# 20
Ати, браво! Оригинално фрумвани с глинените мъниста. Поздравления от сърце!
Виж целия пост
# 21
Ати, супер са мартениците.

А глината каква е? Ние имаме една вкъщи, но не се ли чупи?
Виж целия пост
# 22


гривничка


За опаковане ползвам малки целофанови пликченца, в магазините за найлонови торбички си намерих - питате - пликчета за мартеници - продават ги по 500 бр за няколко лева, не помня вече.
Виж целия пост
# 23
mimi_kir, купувам глина от Оffice1. В червено-бяла опаковка е. Доволна съм от здравината й. Преди време бях купила една българска, която се оказа пълен боклук.

ani69, а бродира ли ти се? Хрумва ми, че можеш да избродираш буквите с червен конец върху бяла панама и после да украсиш с усукани конци или пискюли. А за най-лесно може да разпечаташ и изрежеш хартиени буквички, да ги нанижеш като гирлянд и от двете страни да пуснеш по един пискюл.

firebird, първото моделче много ми хареса
Виж целия пост
# 24
Ати, пак си №1! Peace
И ние с дъщеря ми се каним да ползваме глина или тесто, но да видим кога...Аз имам намерение тази година да опитам да ушия
и да щамповам разни зооморфни вариации-ако станат, ще ги покажа.












Виж целия пост
# 25
Eто от мен 2 гривнички и 2 герданчета(цветето още си няма връвка, но това е най- лесната работа)







Всичко е на 1 кука.
Виж целия пост
# 26
и аз като mimi_kir на 1 кука; това са първите, следващите ще бъдат по-добри, надявам се:
Виж целия пост
# 27
тити, интересно ми е топчетата как се плетат?

Много добре  стоят на черен фон...
Виж целия пост
# 28
Браво, момичета, много сте добри!
И аз от утре започвам да творя. Само дето не мога да плета, но ще посетя някой магазин за разни "джвъчки". Дано ми дойде музата... newsm78 Давайте още идеи, моля!  baby_neutral
Виж целия пост
# 29
тити, интересно ми е топчетата как се плетат?


на принципа на пъпчиците - изплиташ три бримки синджир и с куката бодеш за нисък пълнеж където свариш. Е, и въртиш в една посока топчето, за да приема кръгла форма.
Виж целия пост
# 30
Страхотни неща, момичета, браво!
Аз тази година не знам дали ще мога да правя, но ще се опитам да изровя снимките на мартеничките, които имам, поне вдъхновение да ви донесат.
Виж целия пост
# 31
mimi_kir, тити, много хубави неща сте направили! Стана ми интересна техниката на плетене на топчетата. Задължително ще я пробвам. mimi, ти гривничка ли ще направиш с цветето? Оплетох подобни цветенца и се чудя какво точно да ги направя.

А тази Пенда я направих за дъщеря си. А като си свърши работата на мартеница, ще я превърнем в кукла за игра.

Виж целия пост
# 32
Ати, мартиничката - кукла епросто Супер!!!
Уникална, не съм виждала такава Peace
Виж целия пост
# 33
Еееее, това беше....утрепа рибата

Мойте са много елементарни по разбираеми причини- трябва ми бройка.... Embarassed
Виж целия пост
# 34
Запалихте ме  Hug!

Браво!!! Много красиви мартеници, страхотни идеи!

А Пенда е прелестна. Поздравления, Ати!

Моите са гривнички на една кука, сега "почивам", че само на цветя са ми в главата, чакам някоя друга идея да ми дойде Laughing.

За сега толкова Grinning:






Виж целия пост
# 35
Ох, толкова съм припряна, че вместо да покажа нови идеи аз изрових архивни.

Това е моето момиченце, което с много любов изработих за дъщеря си преди 4 години и още го пазя.Е, не е хубава като на Ати, но е за тези, които обичат иглата повече от куката.

Традиционно използвам възли, които бабите ни са плетяли за престилките си и правя гривни, на които закачам разни жвъчки като тази.

Предлагам и схеми за желаещите да опитат.Това е засега.Ще се постарая да покажа и нови произведения.
Виж целия пост
# 36
Ето какво успях да изровя от миналата година, снимките са малко лоши, понеже са снимани с лентов апарат и са сканирани, но пък може да се добие някаква представа все пак - ето тук: http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=4337&AlbumId=86629
Виж целия пост
# 37
Соф, благодаря за схемата за възлите.  bouquet Ще се възползвам
Виж целия пост
# 38
Палечка, много ми хареса тази, която е като синджир. Как става? И тези момиченца са простоооо...   Peace супер!
Аз знам една много лесна плетка с възли. Лесна и бърза. Само трябва да измисля как да ви я обесня... Но утре ще пробвам със серия от снимки.
Виж целия пост
# 39
Момичета, чудесни мартенички сте сътворили!  bouquet
Аз какво чакам още?! Embarassed
Виж целия пост
# 40

Ами чакаше да мине 14 февруари Wink

микки, подобни възли има и в книжките за макраме.
Така като гледам- всички знаят къде са- посещавали са темата поне веднъж...
Виж целия пост
# 41
dididi Grinning, синджирче от 6-7 въздушни бримки затваряш в кръгче, след това плетеш 12-13 "нисък пълнеж". За по-лесни първо изплетох червените (примерно, нямям спомен може и белите да са били) халкички и съединявах с белите... уф, как го обясних #Crazy...
Броят на бримките зависи от дебелината на конеца и ефекта който искаш да постигнеш Grinning.

Виж целия пост
# 42
Мими, аз така и предположих, ама нали е по-лесно някой да ти ги даде почти наготово Heart Eyes
Виж целия пост
# 43
Аз като за начало днес си купих конци. Вече имам няколко идеи, остава да ги реализирам.
Виж целия пост
# 44
...а също така и малки дървени фигурки от сорта на детелинки, калинки, патета и т.н подходящи за детските мартенички.
а колко струват-и как ги използва... newsm78
Виж целия пост
# 45
Вчера купих детелинки с калинка на тях по 50 ст бройката. Освен това взех някакви дребни дървени пиленца, които също бяха на такава цена.
Виж целия пост
# 46
ще чакам с нетърпение да покажеш какво си сътворила Hug
а когато имам време ще се разходя да си купя и аз Peace  Grinning
Виж целия пост
# 47
Ох, май снимането е по- трудно от правенето...малката дърпа... :ooooh:1, 2, 3:



Тази я плете каката 4.:


микки:
1. от плетеницата на соф
2. http://www.esnips.com/doc/75bd6760-010b-4041-b5a3-ed8ca1fc7dd0/m0043-(2)
3. http://www.esnips.com/doc/6d74f8a9-9ff5-457a-87ea-1fc04a63f272/m0025-(2)
4. http://www.esnips.com/doc/274bb89d-9b03-498b-a080-8e653dce803f/m0036-(2)

Друго си е наготово! Wink
Виж целия пост
# 48
Мими, стават страхотно, обаче пробвах просто възлите с друга прежда, нямам бяла и червена. Ако можеше наготово някой да отиде да ми я купи Wink
Виж целия пост
# 49
мими кир, много са хубави. Всички ли са връзвани? Май не мога да се оправя с това пусто макраме и това си е.......
Виж целия пост
# 50
тити , всички са макрамяни. С последното(4.) със сигурност ще се справиш. Калина е на 8г. Само го започнах и помогнах за топчетата.
Виж целия пост
# 51
mimi_kir , страхотни са ти мартеничките. И Калина е голяма майсторка! Heart Eyes
Аз си намерих тук едно кълбо с червена прежда Heart Eyes и утре се мятам. Laughing Но май е много тънка... Thinking
Виж целия пост
# 52
Запис.
Преди години бях правила нестандартни мартенички от различни цветове и текстури прежди, мъниста и джувки разни.Идеята беше малко като гривните от цветя, които носят абитиорентките / дано стане ясно  Embarassed/.Съжалявам, че не съм запазила, за да ви покажа, но самата идея беше да имаш една фрапантна мартеница, а не 30 до лактите, както правихме... hahaha hahaha
Виж целия пост
# 53
момичета много хубави идейки, супер темичка. Мартениците ви са страхотни  smile3501. И аз започвам да правя. Напазарих си най- различни дрънкулки. по- късно ще се включа с моделите Grinning.
Виж целия пост
# 54
Още няколко моделчета от мен



Виж целия пост
# 55
запис
Виж целия пост
# 56
Част от гривничките.За втората благодаря на Ати.имам и мои решения, но още не са готови.

Мартенички-възглавнички.само че трябваше да сложапо-дебел слой вата

Герданче за агънце

Косичник
Виж целия пост
# 57
Аууууу, супер са!!!
 Hug
Виж целия пост
# 58
Днес си купих прежда и тези дни ще покажа и аз нещо.
Виж целия пост
# 59
Ето още мартеници:

http://snimka.bg/album.php?album_id=104426&photo=4
Виж целия пост
# 60
Аз днес направих първата крачка в купуване на елементите - висулки за гривничките, а утре и връвчиците..
Виж целия пост
# 61
Ехо... Къде изчезнахте!? Баба Марта наближава Grinning. Страхотни неща сте натворили Peace. На мен обаче не ми идва музата и това е Confused
Купих си кука за плетене....но като дете съм плела само синджирче /и съм забравила как точно ставаше/. Предполагам, че ще е трудно, но дали можете да ми обясните?
Виж целия пост
# 62
Лекси, правиш примка от конеца после с куката през примката изваждаш останалия конец, бод след бод. Simple Smile
Виж тук - http://store2.data.bg/letiachtata/Rukodelie/Betty_Bar_Vyaz_kruchkom.djvu  17стр.
Виж целия пост
# 63
Лекси, ето и два сайта, в които много добре е показано:

http://www.webposidelki.ru/Vk1.htm#Виды_петель.%20начальная%20петля
http://knitting.east.ru/LessonsFrame.htm

sof, много са хубави мартеничките. Животинчетата много ми допаднаха, но сигурно са голяма играчка.
Виж целия пост
# 64
Лекси, мисля че с това ще се справиш:
http://i138.photobucket.com/albums/q268/mimi_kir/m1.jpg
Само синджирче е като се нанизват на конеца мъниста и през три бримки се включват в синджирчето заедно с конеца.

Успех!

Аз нещо зарязах мартениците, но следващите 3 дни се отдавам на тях.
Тези на соф изобщо няма и да се каня да ги правя- голяма играчка ми се виждат(синьото ти отива соф Mr. Green).
Но една кукличка от плат ще се пробвам да измайсторя...
Я дайте идеи за мартеница за малко момченце!
Да не може да я раздърпа за 1 час.
А соф ще си затвори очите, защото е за нейното...
Виж целия пост
# 65
Мерси Hug
Виж целия пост
# 66
Момичета, аз съм готова с повечето си мартенички - не са нищо особено, но аз си ги харесвам, защото съм си ги правила сама...


Виж целия пост
# 67
mimi_kir, на една кука топче или гъбка, ако ти се прави нещо по-голямо, може и дрънкалка да стане Grinning (слагаш вътре едно от тези от шоколадово яйце и няколко зрънца в него).
Също може и гривничка а на краищата две малки топчета.

Виж целия пост
# 68
Палечка, мерси за идеите!  bouquet
Виж целия пост
# 69
Катядин, много са си хубави даже, то с мартениците не можем да правим открития-просто всяка от нас добавя по някой елемент.Джиджавките готови ли са или ги правиш от моделин?
Шитите мартеници стават неочаквано бързо, имам още идеи, но този тип са за малки деца и вече имам предостатъчно.
Виж целия пост
# 70
ето арт- идейки:
http://www.magazinche.com/category.php?catid=1018
Виж целия пост
# 71
Катядин, много са си хубави даже, то с мартениците не можем да правим открития-просто всяка от нас добавя по някой елемент.Джиджавките готови ли са или ги правиш от моделин?
Шитите мартеници стават неочаквано бързо, имам още идеи, но този тип са за малки деца и вече имам предостатъчно.

Благодаря ти!
готови елементи са обикновено по 10 - 20 ст. е бройката. Точно правех сметка, че една мартеничка излиза по 0,80-0,90 ст.
Виж целия пост
# 72
  bouquet
Виж целия пост
# 73
Ето какво измислих и направих снощи за половин час. Не мога да плета на една кука, само синджир правя, но пък детето ми ще има две кукуригита на главата на Баба Марта:

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633081644729267500.jpg

и естествено съм изплела десетки мартенички-гривни за ръцете, пак само синджир-бод.
Виж целия пост
# 74
Ето тази сладка двойка ще виси на вратата ни:


А тази балеринка беше вдъхновена от кукличката на Ати...но не е така изпипана. И двете ми кукли много я харесаха:

Не се вижда добре е с 2 ката поли- бяла и червена и си е хванала бялата пола.
Обаче изоставам с графика, така че тичам да правя още мартеници
Виж целия пост
# 75
Нагледно мартеничка-дрънкалка Grinning, с половинки от яичицето за да не е толкова голяма:


И още няколко:



Пижо и Пенда Grinning


днес продължаваме...
Виж целия пост
# 76
Нагледно мартеничка-дрънкалка Grinning, с половинки от яичицето за да не е толкова голяма:
[img]http://images14.snimka.bg/002279200-big.jpg[/img
Мими, ей такава искам за Младен Mr. Green
Чудесни неща сте направили, момичета!
Аз вчера влязох в кварталното магазинче за сувенири и се разочаровах.С китайците не мога да се конкурирам!
Виж целия пост
# 77
аз пътувах и подарих всичките направени дотук мартенички.
Сега нямам, а вече не ми се правят дори за нас  ooooh!
Виж целия пост
# 78
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning

Виж целия пост
# 79
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning


Чудни са!
Честита Баба Марта на всички!
Днес дъщеря ми тръгна на училище с една торба мартеници, а аз си отдъхнах облекчено.
Виж целия пост
# 80
Честита Баба Марта на всички
мами със сръчни ръчички!
Виж целия пост
# 81
Честита Баба Марта! Да сте румени засмени, бели и червени   bouquet

sof, Благодаря! Blush
Виж целия пост
# 82
Честита Баба Марта!!!!!

Всичките ви мартенички са невероятно! Личи си, че сте вложили много труд, старание, фантазия и любов!

Аз не успях да направя всимко, което бях намислила и снощи се наложи набързо да попретупам нещата със серийно производство на мартенички за ръка Confused Тях няма да ви ги показвам, пускам снимки на някои от другите моделчета. Почват ето тук:
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning
Виж целия пост
# 83
Честита Баба Марта!!!!!



Аз не успях да направя всимко, което бях намислила и снощи се наложи набързо да попретупам нещата със серийно производство на мартенички за ръка Confused Тях няма да ви ги показвам, пускам снимки на някои от другите моделчета. Почват ето тук:
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning
Те просто нямат кусури!А време си нямала, защото течеше фотографският конкурс Laughing
Виж целия пост
# 84
Лулу мартеничките са страхотни!Браво и на щерката, даровита като майка си!   bouquet
Виж целия пост
# 85
Докато бебка спа и аз успях да сътворя няколко мартенички  Flutter
Ето да ги разгледате  Grinning


Много са красиви  bouquet  bouquet  bouquet.Как ми се иска да се науча така да плета newsm78
Виж целия пост
# 86
luluto, много са ти хубавки и оригинални мартеничките   bouquet

rosica_77, благодаря ти миличка и с удоволствие бих се опитала да ти обясня как става, ама като се знам колко съм добра в това най-много да те объркам още повече  Crazy Но нищо не ми пречи да се опитам разбира се  Grinning

Накатавам много конци бели и червени, разделям ги по цветове и ги слагам на кръст. Започваш от средата където се кръстоват двата цвята, но как точно и аз не мога да го опиша - целта е да се получи примка в която да вкараш друга примка от противоположния цвят и да затегнеш. След това в тая примка промушваш нова отново другия цвят и отново затягаш. Един вид постоянно примка в примка се получава  и това е фолософията....но като знам как обяснявам сигурно нищо не ми се разбира и изглежда сложно, а то не е  Blush
Аз случайно се сетих, че на времето си плетяхме едни кожени гривнички с тая плетка и реших да я използвам.
Дано да ми се разбира и да съм ти била полезна  Hug
Виж целия пост
# 87


[/quote]
Много са красиви  bouquet  bouquet  bouquet.Как ми се иска да се науча така да плета newsm78
[/quote]
rosica_77,върни се назад към първите страници,публикувала съм схема, мисля че е същата като на val_stef.
Виж целия пост
# 88
Не им търсете много кусори, защото са съвместно производство с голямата ми дъщеричка Grinning

Харесват ми, мнооого!

Много са красиви  и твоите, val_stef!
Виж целия пост
# 89
вижте това  bouquet
http://www.-spam140-/
Виж целия пост
# 90
Какви мартеници, бе хора?
Вчера сложих мартеницата, а днес видях цъфнало дърво. То си е било цъфнало, още докато съм я плела! hahaha
Да я махам ли сега? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 91
Аз ще си чакам щъркела Mr. Green
Виж целия пост
# 92
И аз чакам щъркела. Всяка година си нося мартениците до средата на април горе-долу. Но докато не видя щъркел - не махам мартениците.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия